Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Jakie wg was trzeba spełniać minimalne warunki majątkowe, zarobkowe i kapitału intelektualnego, żeby zostać uznanym za klasę średnią właściwą? Jaką na klasę niższą-średnią, a jakie na wyższą-średnią? Przyjmijmy do oceny wiek 40 lat i Polskę rok 2024.

#gownowpis #pracbaza #finanse #pytanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Wg mnie takich kryteriów nie ma. Ja mam 27 lat, pod względem majątku jestem golodupcem z perspektywą na odziedziczenie udziałów w gówno chałupie w Polsce C. Zarabiam 17 brutto na uop. Czuję się jak wyższa klasa niższa. Na pewno nie jak średnia, nawet jakaś niska klasa średnia to dla mnie sufit w tej chwili.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zawsze rozwala mnie ten kretyński podział społeczny, bo zgodnie z nim jakiś lokalny Janusz-młot mający smykałkę do geszeftu zatrudniający stu półniewolników w fabryce europalet stanowi tą całą klasę średnia, do której jednak już zaliczyć nie można dajmy na to lokalnego nauczyciela, społecznika, człowieka-instytucję, którego całym życiem jest organizowanie jakiekolwiek życia kulturalnego w gminie, krzewienie jakichś zainteresowań wśród młodzieży, pokazywanie jej innego świata itd., a który jak to z takimi ludźmi
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: według mnie klasa średnia to taka kiedy masz swój dom, samochód/samochody, niczego sobie nie odmawiasz, bo cię nie stać (pomijając abusrdy typu lot w kosmos) i stać cię na inwestycje.

Czyli masz tak duże oszczędności, dochody, że nie martwisz się już o sprawy bieżące typu zapłata raty za kredyt hipoteczny, zapłata za jakieś fajne wakacje kilka razy w roku typu afryce/usa, jakieś hobby, a już działasz w kierunku pomnażania pieniędzy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zaczynałem z poziomu 0. Dosłownie 0 majątku xD chyba że licząc pc stacjonarny. Jestem przed 30 powiedzmy, nie licząc zarobków mój "majątek" to powyżej 1 mln. Bez dziedziczenia. W jakiej klasie jestem? #!$%@? mnie to obchodzi w sumie. Żyje mi się dobrze, mam na tyle środków że mogę wspomóc swoich bliskich czy przyjaciół gdyby coś się #!$%@?ło. To w jakiej szufladce ktoś chciałby mnie zamknąć mało mnie interesuje.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zależy kogo pytasz. Znajdą się idioci, którzy powiedzą, że klasa średnia jest wtedy kiedy masz swój własny 200 metrowy dom, działkę, dwa samochody, worek siana w banku i inwestycje/akcje spółek. Idąc ich tokiem rozumowania to klasa średnia istnieje w 10 państwach na świecie i wynosi tam 5-10 procent społeczeństwa. Moim zdaniem jeśli masz własne mieszkanie i autko, nie musisz oszczędzać na jedzeniu, a niespodziewany wydatek w postaci zepsutej pralki/lodówki czy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Według ogólnie przyjętej definicji jest to 2/3 do 2x mediany zarobków co daje w Polsce przedział 5-15k brutto. i to 5-10k to będzie niższa klasa średnia 10-15k wyższa. Jest jeszcze wykopowa definicja, że klasa średnia to "pod-arystokracja" ale ten wątek pominę. Można też dodać kryterium majątku (chyba) w ten sam sposób. Estymując trochę obecne wartości dałoby to majątek (licząc nieruchomości, auta) w zakresie 125-500k.
  • Odpowiedz