Wpis z mikrobloga

@mickpl: Nie znam się, ale się wypowiem, w końcu o to chodzi na tym portalu. Na argument chłopskiego rozumu się powołam i jakby rok temu nie zdecydowano się na bk2% (którego jestem wielkim przeciwnikiem). To można pomyśleć o scenariuszu kiedy od sierpnia 2022 wartość kredytów malała, zakupy nieruchomości cały czas spadały, nieruchomości zaczęły tanieć. Jeżeli taki scenariusz trwałby dalej do dziś, pewnie byłaby już korekta 5-10% + dodatkowe rabaty u deweloperów,
@sezonowiec1: Dalej by odpalali inwestycje tylko, z mniejszą marżą. Jeśli teraz miałby miejsce dołek koniunktury to za 4 lata akurat by było odbicie. Po prostu musieli by sprzedać kilka inwestycji na niskiej marży. Co do meblarstwa itd cała gospodarka jest cykliczna. Czemu mamy dopłacać do niestrategicznych branż.

Czy w Niemczech albo Austrii też teraz nagle wszyscy przestaną budować? Nie na obstawiam, że za rok / 1.5 będzie boom bo materiały pójdą
@iamjashin: Ja nie popieram żadnych dopłat do kredytów, próbuje to jakoś racjonalizować, bo ciężko mi pojąć głupotę próby wprowadzenia drugi raz z rzędu programu, który jedyne co powoduje to wzrost cen. I to przez kompletnie inny rząd, przez człowieka, który chwile temu był przeciwnikiem tego typu pomysłów. () Coś tam się musi dziać po przekroczeniu progu MRIT ( ͡$ ͜ʖ ͡$) albo mają jakiś
Jeżeli taki scenariusz trwałby dalej do dziś, pewnie byłaby już korekta 5-10% + dodatkowe rabaty u deweloperów,

@sezonowiec1: pewnie by by było jak w DE czyli -10% + -5% na inflacji razem -15% r/r.

ale przez to duża część z nich nie zdecydowałaby się na ruszanie z nowymi budowami.

Ok, to prawda mogłoby być tak, że dev nie otworzyłby nowej budowy bo niewiadomo czy byłby popyt na mieszkania. W gospodarce chodzi
Niemiecki rząd chce powstrzymać trwający kryzys w budownictwie mieszkaniowym poprzez program bodźców gospodarczych dla firm budowlanych i branży nieruchomości.


@iamjashin: W Niemczech to chyba akurat planują podobne programy do pioniera Budy. 45mld euro w 4 lata ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko ciekawe w jakiej postaci to będzie rozdawane, może bezpośrednio na konta co by się w dopłaty nie bawić.

https://www.money.pl/gospodarka/niemcy-maja-duzy-problem-jest-plan-naprawczy-6945641422420832a.html
no i Niemcy zaczynają panikować bo im gospodarka siada.


@iamjashin: u nas w grudniu 2023 jest -7,7% r/r mniej exportu do Niemiec. U nas zaraz to samo będzie dostaniemy rykoszetem czy chcemy czy nie.
To jest właśnie coś czego nie rozumiem -stoimy na skraju recesji będzie ona miła miejsce czy tego chcemy czy nie. W najlepszym wypadku stagnscja/stagflacja.

Zamiar przygotowywać zapasy na chudsze lata ma w tym momencie mamy rekordowe deficyty i pakujemy ludzie w horrendalne kredyty. Po co? Co ma to nam dać? Ludzie już zaczynają tracić pracę i będzie to miało miejsce coraz częściej. Na karku zieje nam jeszcze AI I potencjalny eksodus miejsc
Po co? Co ma to nam dać?


@iamjashin: zeby ludzi przywiazac, chyab mysla ze jak ktos bedzie przykuty kredytem to nie #!$%@? za granice jak bedzie wojenka, nie bedzie protestowal jak dostanie zaproszenie na dobrowolne mandatoryjne szkolenia wojskowe, albo jak bedzie #!$%@? na rynku pracy.