Wpis z mikrobloga

@groman43: to wyglada tak #!$%@? tylko na schemacie logicznym. W praktyce to teraz leci zestaw multistandard 2G+3G(nie zawsze)+LTE+5G NSA a obok stoi ngRAN dla czystego 5G i ¾ tego schematu jest wirtualizowana
@groman43: kolego, Codebase sie przy zmianie technologii robi przez stworzenie nowego repo z committed XYZ z obecnej technologii i na tym buduje.

Jak nie jestes hobbystą z opensource to część kodu na ktorej pracujesz ma i po 18 lat z początków HSDPA

A co do funkcjonalnych blokow komercyjnie samo 5G aktualnie ma 8ch wiecej niz wszystkie pozostale technologie razem.

Co sie da to jest sklejone w jedno i istnieje tylko ja
  • 1
@Leniek: @r00ti To w sumie był mój taki underlying message - złożoność sieci komórkowych wynika raczej z ich rozmiaru specyfikacji niż obiektywnych powodów. Owszem, są rzeczy obiektywnie trudne, jak całe DSP, ale jest to raczej wyjątek potwierdzający regułę.
@groman43: samo DSP przynajmniej to ktore znam nie sprawia problemow. Najwiekszy problem to budzet czasowy na wykonanie dość skomplikowanych operacji w basebandzie (max kilka milisekund) gdzie trzeba rozłożyć setki transmisji z gigabajtami danych i same algorytmy schedulingu, setki zależności
  • 0
@Leniek: W swoim poprzednim życiu pracowałem jako developer uplinkowego schedulera w eNB. Aż takie skomplikowane to nie było ( ͡º ͜ʖ͡º)

DSP po stronie odbiornika potrafi być bardzo skomplikowane, głównie detekcja i demodulacja. Nadajnik to raczej po prostu robisz to, co mówi 3GPP. Przy czym, w przypadku UE zdecydowana większość DSP jest zaimplementowana bezpośrednio w krzemie, co samo w sobie może być problemem. Na przykład, wszyscy
@groman43: wytłumacz jak debilowi, który ogarnia programowanie: co trzeba zrobić mając taką dobrą bazę kodową z softem dla 3G, żeby zrobić z tego 5G? Na czym polega złożoność pisania czegoś takiego i czym różni się kod, który pozwala na obsługę nowego standardu?
  • 5
@Saly: Bardziej dopisanie nowych kawałków niż przepisanie istniejących. Cała wewnętrzna architektura, i tak dalej albo pozostaje bez zmian, albo jest ewolucją wczesniejszych rozwiązań. Plus, są małe kawałki (jak obsługa protokołu SCTP), które praktycznie się nie zmieniają. Po prostu masz pudełko, które na początku wspiera 3G a potem 3G i 5G.

Złożoność wynika głównie z tego, że jest od cholery do roboty - zaczynasz od dobrych kilku milionów linii kodu i musisz