Wpis z mikrobloga

Hej, mam jednio, proste pytanie dotyczące Fetch API w JS.

Jak przekazuje dodatkowe opcje w obiekcie, który jest drugim parametrem fetch(), to może mi ktoś w prosty sposób wytłumaczyć, o co chodzi z właściwością headers, czyli nagłówki?

fetch(url, {
method: 'POST',
headers: {
'Content-Type': 'application/json'
},
body: JSON.stringify(data)
})

Bo method odpowiada za ustawienie metody, np POST oznacza wysyłanie danych, GET pobieranie itd, więc wiem o co tutaj chodzi. To samo z body - tam znajduje się wysyłana treść. Jednak nie wiem o co chodzi z tym headers. Trochę poczytałem na necie i z tego co zrozumiałem, to prawdopodobnie są to jakieś dodatkowe informacje, które możemy przekazać do serwera, ale nie są/nie mogą być zawarte w body, np w powyższym przykładzie Content Type oznacza Typ Zawartości, czyli tutaj informujemy, że wysłane dane są w formacie JSON? xd

#javascript #webdev #naukaprogramowania
  • 11
@maciorqa nie tylko ma tutaj znaczenie serwer ale również klient czyli np przeglądarka. Wszystko zalezy od zastosowania, przykładowo przeglądarka na podstawie headers może dopisać Ci ciastko, na serwerze możesz dostać informacje na temat przeglądarki która wysyła request, lub preferowany jezyk w jakim chciałbyś odpowiedz. Zalezy od kontraktu klient - serwer
@zwei: jak możesz zauważyć, nawet w webdevie masz masę jakichś customowych nagłówków (zaczynających się od x-), więc to wcale nie jest tak super ustandaryzowane xD