Wpis z mikrobloga

Eh, socjaliści. Opodatkować wszystko, zamiast zdjąć podatki z czegoś innego.


@GMN1: jest spory odłam kapitalistów/wolnościowców którzy twierdzą że podatek od nieruchomości to jest jeden z sprawiedliwszych podatków. Wydaje mi się że nawet Korwin Mikke był zwolennikiem wysokich podatków od nieruchomości jako że uważał że takie osoby powinny płacić najwiecej podatku ponieważ wojsko/policja/straż właśnie jego posesji bronią przed agresorami, a ktoś kto ziemi nie posiada nie płaci podatków bo wojsko jego ziemi
Jest małe "ale". Korwin zawsze przy tym podkreślał, że wówczas należałoby znieść wszystkie inne podatki.


@GMN1: myślę, że każdy piszący tutaj o podatku katastralnym ma na myśli również przekierowanie tych zysków z tego podatku na obniżenie innych podatków w szczególności pit i podatku od zysków kapitałowych (niektórzy piszą o jego całkowitym zniesieniu).

. Ja mam 2 kawalerki po 150 000 zł. Ty masz jedną willę za 500 000 zł. Kto jest
zeszyt-w-kratke - > Jest małe "ale". Korwin zawsze przy tym podkreślał, że wówczas na...

źródło: 08d1d8ba-7295-48c6-ad27-34d7bb9ca422

Pobierz
@GMN1: generalnie to popularnym poglądem wśród kumatych ludzi jest georgism - czyli nawet nie podatek od nieruchomości, a LVT - land value tax - podatek od wartości ziemi (I nie ma znaczenia czy wgl cos na niej stoi) - wtedy pozostale podatki kaput
a przecież Singapur to jedna z najbardziej wolnorynkowych gospodarek świata?


@Rinter: singapur ma jeden z najbardziej kontrolowanych rynków mieszkaniowych przez państwo na świecie. Wszelkie raporty o tym jaki to jest wolnorynkowy podkreślają, że właśnie z wyjątkiem mieszkalnictwa, które jest wręcz centralnie planowane. Nieuku. Ignorancie.
@GMN1: jest spory odłam kapitalistów/wolnościowców którzy twierdzą że podatek od nieruchomości to jest jeden z sprawiedliwszych podatków


@zeszyt-w-kratke: Nie odłam, tylko mainstreamowa myśl kapitalizmu, sformowana przez Adama Smitha, który był zwolennikiem podatku katastralnego.

Dobry podatek ma 4 cechy: równość, pewność, prostotę i efektywność. Opodatkowaniu powinien w pierwszej kolejności podlegać majątek, opodatkowanie pracy jest nieetyczne.
@LifeReboot: no ale właśnie potwierdziłeś to co pisałem. A napisałem że Singapur ma jedną z najbardziej wolnorynkowych gospodarek świata, nigdzie nie pisałem że rynek mieszkaniowy jest tam wolnorynkowy. Naucz się czytać ze zrozumieniem nieuku.
przecież Singapur to jedna z najbardziej wolnorynkowych gospodarek świata?


@Rinter: Singapur nigdy nie był wolnorynkowy pod względem prawa budowlanego. Singapur leży na wyspie więc jego powierzchnia pod budowę domów, dróg czy parkingów jest ograniczona. Oni od zawsze mieli bardzo restrykcje przepisy dotyczące budowania czegokolwiek i posiadania samochodów, inaczej ten kraj wyglądałby jak Nowy York czyli wszędzie beton, korki i zero zieleni
@Instynkt: No jak dla mnie te dane wskazują na korzyść Singapuru, bo skoro porównane są ceny nominalne, to nominalne pkb na osobę w Polsce a w Singapurze to 1 do 4.5, a ceny są 1 do 4. Jeśli zawęzimy PKB na osobę do samej Warszawy to stosunek będzie 1 do 2.6, czyli już wtedy Warszawiak może sobie pozwolić na więcej niż Singapurczyk. Jednakże jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Singapur jest jednym
@sebek_r Pytanie jest czy ten wątpliwy spadek -10% jest wart załamywania całego łańcucha branży. To nie tylko deweloperzy ale cała masa ludzi, którzy stracą pracę.
Mieszkań przybywa teraz najwięcej od lat 80tych. Rynek w końcu się nasyci i obniżki przyjdą same, taki kredyt 0% w dłuższym okresie przyczyni się do większych spadków bo będzie przybywać jeszcze więcej mieszkań niż obecnie, klienci kiedyś się skończą.
Obecnie brakuje mieszkań i lepiej żeby jednak je