Wpis z mikrobloga

#skarbowka #us #pytanie #revolut

Otrzymałem list z mojego Urzędu Skarbowego zatytułowany "Wezwanie do złożenia wyjaśnień/zeznania PIT-38".

W skrócie treść: ustalono, że w 2020 roku miałem zgromadzone środki pieniężne na rachunku bankowym na terenie Litwy i jeżeli uzyskałem dochód z odsetek, dywidend, itp., to powinienem złożyć PIT-38. Proszą o wyjaśnienie, czy uzyskałem przychód od zgromadzonych środków pieniężnych, i jeśli tak, to mam złożyć PIT-38.

Teraz zaczyna się dla mnie jazda, bo kompletnie nie wiem, co robić. Czy mam napisać "nie miałem" i pora na CS-a, czy może napisać jakiś elaborat, bo czuję się jak bohater dowcipu o sądzie:




bo w 2020 roku Revolut jeszcze nie oferował odsetek, a jakiekolwiek inwestycje to dla mnie czarna magia. Zresztą nawet gdybym miał te odsetki, to straty oszacowano by na 32 zł (tak, wiem ze nie ma kwoty wolnej na PIT-38). Chciałbym im coś udowodnić na odczepkę, ale przecież nawet udowodniony przeze mnie wyciąg to żaden dowód bez jakiegoś certyfikatu. Zresztą nie ma raportu w stylu - to konto nigdy nie skorzystało z odsetek, akcji, kryptowalut. Co gorsza otrzymałem te śmieszne parę krypto z kursów Revolut i tym samym mi nie wolno mi już powiedzieć ze nie mam żadnych krypto, ale przecież jak powiem ze przez osiem ostatnich lat dorobiłem się około 40 złotych w sześciu kryptowalutach o nazwach tak egotycznych jak Polkadot, Avalanche, Wrapped Axelar, itd. to przecież babka pomyśli ze mnie opętało i używam jakichś szatańskich zaklęć. Tutaj to jeszcze mnie zrozumiecie, ale "normalny" człowiek to zna Bitcoina, może Ethereum.

Spodziewam się żartów posądzających o bycie Al Capone, ale jeżeli znalazłaby się jakaś dobra dusza, która mogłaby podzielić się wskazówką, co robić i jak żyć, to byłoby miło, bo mam rozwalony przez to cały weekend.
  • 8
  • 0
@MPKM: Dzięki za odpowiedz, no właśnie tez czuje, że "dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" wiecznie żywe, ale nie wiem czy się teraz wczuwać w odpowiedz na list myśląc, że ma to jakieś znaczenie, czy od razu zakładać, że na tym się nie skończy.

@niedasieukryc: Nie mam właśnie pojęcia - wiadomo ze kupione tanio, sprzedane drożej z zyskiem to tak, ale otrzymane za darmo to już dla mnie niezbadany
  • 0
@niedasieukryc: Dzięki, chociaż przez 3 lata to zawsze mogło się coś zmienić (np. po zmianach z 1 lipca 2022). Bardziej chciałbym wiedzieć, co ja mam im teraz powiedzieć mądrego i czy w ogóle moja odpowiedz będzie miała jakiś sens, czy wysyłają to grzecznościowo.
@CSKGDP2: jak dostales pismo z us to nie mozesz olac bo oni i tak ciebie dojada po swoje + #!$%@? odsetki. Sprawnie to wyjasnij, jak sam ogarniesz to spoko byle szybko. Jak masz mozliwosc to pojedz osobiscie i sie dowiesz o co chodzi. Tylko teraz pytanie, czy osoba z ktora bedziesz rozmawial i ci np powie ze masz zrobic korekte na taka i taka kwote jest ogarnieta czy ci #!$%@? bo