Wpis z mikrobloga

Mirki, szukam laptopa do pracy (programowanie, backend w Javie)? Najlepiej bez systemu operacyjnego, będę tam instalował Ubuntu. Na pewno chcę 32GB RAMu. Karta graficzna raczej opcjonalna (i tak raczej nie gram). Będę go nosił na co dzień w plecaku, ale masa komputera ma dla mnie mniejsze znaczenie niż wydajność. Maksymalny budżet to 12k.

Doradźcie chociaż jakie serie i jakich producentów w tym budżecie warto rozważyć.

#komputery #programowanie
  • 17
  • Odpowiedz
@mjrMajor: Używane MBP z M1 lub M2. Tylko nie wiem czy warto wtedy instalować na nim Ubuntu skoro macOS jest praktycznie pod każdym względem lepszy i wszystko będzie Ci działać do programowania backendu w Javie natywnie na macOS. Ale można zainstalować Ubuntu i podobno będzie działać. U innych producentów jeśli chcesz mieć podobną wydajność, to tylko laptop gamingowy a to klocek którego naprawdę nie chcesz nosić, który będzie głośny i będzie
  • Odpowiedz
  • 0
@Krolik: Nigdy nie mialem Maca, mam telefon z androidem i nie jestem pewien czy chce wchodzic w ekosystem Apple.

Poza tym jak z Dockerem na procku M2? Swego czasu były z tym poważne problemy.
  • Odpowiedz
@mjrMajor: Już jest ok, na początku były problemy jak z każdą nowa technologią, która musi się wygrzać. Pewnie znajdą się jakieś obrazy niekompatybilne z architekturą ARM ale większość zwłaszcza tych popularnych już jest dostosowana.
  • Odpowiedz
@biauekWladcaJajek: a jakieś konkrety czy tylko chciałeś napisać „nie lubię Apple”? Tak się składa że pracowałem na Ubuntu przez 10 lat i teraz też mam na prywatnym laptopie i zdarza mi się czasem użyć. Na ubuntu niby wszystko jest, to nie jest zły system, ale jest dużo drobiazgów niedopracowanych. Choćby takie rzeczy ze po wybudzeniu laptopa czekasz kilka sekund aż włączy się ekran i obudzi podłączony monitor. Na Macu nie zdążę
  • Odpowiedz
Poza tym jak z Dockerem na procku M2? Swego czasu były z tym poważne problemy.


@mjrMajor: działa elegancko, co ciekawe to docker na maczku działa w maszynie wirtualnej z linuskiem więc kompatybilność masz z głowy ( ʖ̯)

~ ❯❯❯ docker run -it ubuntu sh -c 'uname -a'
Linux f93edc189769 5.15.49-linuxkit #1 SMP PREEMPT Tue Sep 13 07:51:32 UTC 2022 aarch64 aarch64 aarch64 GNU/Linux
  • Odpowiedz
@n0c0Mpr3h3nD: Tak, ten Twój P14 gen 4 z AMD Ryzen 7840U bez rdzeni efficiency wprawdzie bardziej się grzeje i krócej trzyma na baterii ale za to dostaje solidne bęcki w geekbenchu od M2, w każdej kategorii. Przez litość nie porównuję do M3, od którego jest ponad 2,5x powolniejszy.
  • Odpowiedz
bo tak ważne że laptop trzyma 22h a nie 14 ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@n0c0Mpr3h3nD: ważne że przy obciążeniu, podczas normalnej pracy - kodowanie, kompilacja, testowanie trzyma co najmniej 8-10h czyli cały dzień roboczy a nie 2h.

Mirek OP pisał że nie używał Maca to mu nie polecam, bo po co ma się stresować.


Pisałeś o prockach, nie o systemie.
  • Odpowiedz