Wpis z mikrobloga

  • 0
@Trader2137: alez oczywiscie, toz to nie ma tajemnicy ze wszystkie moje "inwestycje" to S&P 500 ktore w tym roku wyszlo 24.73%YTD. Dodatkowo $8k bonus w robocie no i wklad wlasny $22,500 (TSP/401(k)) i $6,500 (IRA na poczatku roku). Dodatkowo w pracy 5% match do TSP/401(k) i tak sie uzbieralo.

Jakbys mial jakies konkretne pytania to pisz smialo.
  • Odpowiedz
@widofmaker: @widofmaker Czyli kupujesz jakis ETF. Chodzilo mi zeby czase rzucic jakis pomysl na spolke. Np. teraz Kanał Sueski trzeba opływać i rosnie cena frachtu. Znam spolke ZIM i widze,ze pod to juz urosla. Teraz czekam na korekte, ale nie wiem jeszcze czy kupie, poobserwuje ceny frachtu. To jest przyklad tezy inwestycyjnej. Kazdy musi sam decydowac. Jak masz takie pomysly, to fajnie cos takiego rzucic.
  • Odpowiedz
@widofmaker: To strasznie zazdroszczę, bo my przez walutę jesteśmy #!$%@? jak dziady na wszystkich inwestycjach. Na takim MSCI ACWI amerykanin w tym roku zarobił +21% a ja kupując to samo przez kursy PLN tylko +4,61%. Fajnie, że korzystasz mieszkając tam, bo ja dochodzę do wniosku, że mieszkać w stanach i nie inwestować, to trzeba mieć coś z głową :) Jaki stan?
  • Odpowiedz
  • 0
@Trader2137: powiedzmy, index fund ale nie w formie ETF. Nie mam jakiejs wiekszej potrzeby sprzedawac/kupowac mid-day. Powiedzmy sobie tak, statystycznie rzecz ujmujac wybieranie indywidualnych spolek to sprawa z gory skazana na przegrana. Ot wystarczy sobie porownac na SPIVA scorecard:

https://www.spglobal.com/spdji/en/research-insights/spiva/

Nie ujmuje faktom ze komus sie tam moze udac wytypowac spolke ktora zarobi sporo siana, ale prawda jest taka ze na dluzsza mete aktywnie zarzadzane fundusze przegrywaja ze zwyklym S&P 500.
  • Odpowiedz
  • 1
@Pjpj: Praca jak praca, bywaja lepsze dni, bywaja tez i gorsze. Generalnie rzecz ujmujac zle nie ma ale szalu tez nie. O ile samo naprawianie mysliwcow jest calkiem przyjemne o tyle polityka wewnetrzna i mentalnosc co poniektorych przelozonyz juz niekoniecznie. Ale nie jest zle, placa przyzwoita chociaz w cywilu za ta sama prace zarobilbym wiecej, aczkolwiek wizja przejscia na emeryture za 7 lat nie jest najgorsza :)

W wiekszosci wypadkow jestem
  • Odpowiedz