Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie, Przechodze na B2B jako programista. Jak na razie stoję przed wyborem:
- Konta bankowego firmowego (chociaz tutaj różnice są raczej marginalne)
- Księgowość (lepiej znaleśc jednoosobowego ksiegowego czy aboinament w jakimś Infakt czy IFirma)
- Jakie ubezpieczenie zawodowe?
- Jak załozyć firmę (przez bank, przez księgowego, bezpośrednio)
- Jaką formę opodatkowania wybrac (raczej ryczałt 12% bo najprościej czy to mi wyliczy oi zaproponuje najlepiej księgowy)
- Vat czy bez
Jest jakiś poradnik krok po kroku jak powinienem do tego podejsc? (zakładając że klient już znaleziony).

#jdg #b2b #ksiegowosc #programista15k #it #pracait #podatki
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@N00bsferatu: 1. Popatrz na ING - korzystam od lat , nie doświadczam większych problemów. Dostępność na bardzo dobrym poziomie, dużo usług, z bankiem da się sporo rzeczy załatwić. Wcześniej korzystałem z Deutsche Banku.
2. Samemu robić, bo wcale dużo tego nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zewnętrznie brałbym większą sprawdzoną firmę.
3. -
4. Jak ci wygodniej. Jak robiłem sam i nie zmęczyłem się procesem. JDG
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: ogarnij sobie jednoosobowego księgowego, z chęcią cię poprowadzi za rączkę jak założyć firmę w 24h samemu żeby później cię kasować 200-400zl/mies za fakturę.
Bierz ryczałt szczególnie jeśli nie masz dużych wydatków i masz stosunkowo duże zarobki.
Konto bankowe firmowe jakiekolwiek. Zależnie od banku musisz przed tym mieć już założona albo aktywną dg.
Jeśli chodzi o VAT to pytanie czy twój pracodawca jest Vatowcem, ale przy bodajże 200k+ rocznie i
  • Odpowiedz
@Pandillero: Bo nie ma ubezpieczenia pewnie

@N00bsferatu Ubezpieczenie na pół bańki to z 1500/rok
księgowość polecam bez księgowego, tutaj mój link ze znizką https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe
Jak masz księgowego to wszystko zależy od tej osoby (także cena), a ja krobisz sam to wszystko zależy od Ciebie , jak zainwestujesz z 20h w ciagu pierwszych 2 miesiecy to potem Ci sie to zwróci w kosztach prowadzenia JDG
VAT - tak, jeśli Twoi
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: księgowośc bez księgowego to znaczy żeby wxiąc z InFaktu czy robic samemu? Bo to trochę dwuznaczne zdanie.
Możesz podac jakieź źródło do tego ubezpieczenia? Bo google niewiele znajduje
  • Odpowiedz
@N00bsferatu
Prosta księgowość z księgowym to 200-300 zł, bez księgowego to kilkadziesiąt zł. Oba rodzaje są dostępne w Infakt
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe

Robienie samemu księgowości bez programu itp dziś jest bardzo kosztowne, program robi za nas 95% czynności które trzebaby wykonać robiąc to manualnie. Z księgowym dochodzi nam i księgowemu jeszcze czas na kontakt i przekazywanie informacji, zadawanie i odpowiadanie na pytania które można znaleźć samemu.
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: żaden infakt tylko lokalny księgowy z dobrą renomą... Na ciort tracić za 246zl (tyle ja palciłem) czas i życie na papiery i śledzenie prawa podatkowego które zmienią się jak kalejdoskop.

A generalnie to przelsedz mocno umowę, swoje sytuacje życiowe itd. bo nie zawsze te 20% jest warte ryzyka czy jakiejś tam niespokojnej główny. Ja np. 3 lata miałem b2b i pierziele więcej. Kij mi z tych pieniędzy jak tylko
  • Odpowiedz
@N00bsferatu:
Przechodziłem na b2b w lipcu 2022

1) założyłem jednym kliknięciem tam, gdzie już miałem konto prywatne (PKO)
2) ifirma, lub cokolwiek zewnętrznego, żeby najpierw nie tracić to siły/czasu. z czasem można pomyśleć o czymś innym.
  • Odpowiedz
@N00bsferatu: Witam,
Jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej wiąże się to z wypełnieniem wniosku CEIDG-1. Wniosek można wypełnić w formie papierowej i dostarczyć do dowolnego urzędu miasta lub gminy, lub elektronicznie na stronie www.biznes.gov.pl

Z naszej strony oferujemy bezpłatną pomoc w wypełnianiu wniosku CEIDG dotyczącego założenia działalności gospodarczej oraz formularza VAT-R. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00 wyłącznie przez e-mail bok@ifirma.pl oraz LiveChat prawy dolny róg na stronie https://www.ifirma.pl/ceidg/wo/19.0.41.7.1.1.1.1.1. oraz kontakt telefoniczny:71 769 55 15 (nr. wew. 3).

Zachęcamy również do skorzystania z naszej nowej darmowej usługi konsultacji online w zakresie zakładania działalności. Wraz ze specjalistą można przejść cały proces rejestracji firmy. Zapisać można się
  • Odpowiedz