Wpis z mikrobloga

Jeśli tzw. "Górny Śląsk" (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) kojarzy Ci się z przemysłem, wysoką urbanizacją i panującą szarzyzną, to... w sumie po części jest to prawdziwe przekonanie, ale spójrz na to!

Weźmy na warsztat Katowice - miasto-symbol aglomeracji. To, co widzicie na zdjęciach pod spodem to... centrum Katowic. Nie w rozumieniu zwyczajowym, tj. Spodka lub wybetonowanego rynku z rzeką wpuszczoną pod ziemię w kanał (to taka sub-ciekawostka dla ludzi spoza regionu).

Prawdziwe centrum - czyli środek. Tu: geodezyjny, oparty na centroidzie. Jak się go wyznacza? Odpowiem obrazowo.

Obrysujcie sobie kontury danego miasta na kartonie, po czym wytnijcie tak powstałą figurę, a następnie spróbujcie położyć ją na własnym palcu. Punkt, w którym złapiecie równowagę, równoważny jest z środkiem ciężkości figury (centroid) i wyznacza nam geodezyjny środek wyciętego kształtu.

A co z tymi Katowicami? Ano ich środek wypada... w lesie. Przypadek? A kto powiedział, że to był przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prawdopodobieństwo takiego scenariusza to w przypadku stolicy województwa śląskiego więc wręcz forty-forty (bo "20% pobiera tutaj kasa", #pdk)

Ponad 40% powierzchni całych Katowic stanowią lasy. Dokładnie tak.
Dokładając do tego choćby parki, to plasują się w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. Choć obecnie akurat - białych ;)

---
45/x
Tag do obserwowania/czarnolistowania: #bzdecior
Znajdziesz mnie też na YT/IG/TT/FB pod hasłem "bzdecior".

#ciekawostka #ciekawostki #ciekawostkanadzis #katowice #slaskie #geografia
bzdecior - Jeśli tzw. "Górny Śląsk" (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) kojarzy Ci ...

źródło: collage_centrumkatowic

Pobierz
  • 7
No ale to nic nie wnosi. Katowice z 3 stron graniczą z innymi miastami, na południe z małą przerwą w postaci Tych są setki kilometrów kwadratowych lasów.

Ty możesz sobie terytorialnie dołożyć do Katowic lasy aż do Bielska, a nawet do Budapesztu,
ale to nie zmienia obrazu Katowic. Miasto poprzemysłowe, tłoczne i ze smogiem.

Przyjezdni nie wpadają do Katowic, bo zielony las jest blisko. Od takich wypadów są inne miejsca. Szansa dla
Zanim zacząłem się spotykać z frelką z Bytomia, to też myślałem, że (Górny) Śląsk to tylko hołdy i gruby. Dopiero, kiedy spędziłem trochę w jej rodzinnych stronach zobaczyłem, ile tam lasów, zieleni, parków, itd. Piękne województwo!