Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#programista15k #programista35k

Hej, czasem udzielam się na tagu w komentarzach, ale tym razem piszę z anonima ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W październiku nie przedłużyli mi kontraktu- firma zwolniła 20% załogi i większość kontraktorów z non-critical projektów. Jako #java dev miałem tam około 400 EUR dziennie (35k netto pln b2b). Podczas 1.5 roku z klientem przeprowadziłem wiele rekrutacji technicznych, które pokazały mi jaki jest rynek (są perełki, ale ogólnie jest słabo). Widziałem paru ludzi znacznie lepszych ode mnie, ale spora część seniorów odpowiadała jak mid, a jeżeli chodzi o live coding- tragedia.

Od około 2 miesięcy poszukuję pracy i nie mogę znaleźć. Czasami się podobałem, ale miejsce zostało anulowane/ dostał się ktoś inny, albo po prostu odmawiają/ ghostują. Z ok 215 zł/h które miałem, powoli obniżam oczekiwania. Aktualnie spadłem do 160-170 zł /h (nie są to najwyższe stawki dostępne na nofluffjobs/jostjoin ale nadal całkiem wysokie jak na obecny rynek). Zastanawiam się ile jeszcze muszę obniżyć, żeby coś znaleźć (proszę o jakieś opinie ;) ).

Jeżeli chodzi o moje mocne strony, to:
-bardzo mocna java + concurrency (nie zostałem zagięty żadnym pytaniem jeszcze)
-dobre rozumienie spójności danych, skalowalności, architecture parterów (saga/ event sourcing/ at-least-once i indepotentość/ etc)
-mocny spring boot (na 95% pytań znam odpowiedzi, wiem jak coś działa, etc)
-mocne bazy relacyjne
-dobra znajomość kafki
-docker
-clean code

Jestem przecięty w:
-znam tylko javę i trochę c++. Nie chcę pracować w procedural sql, ani w scali (bardziej poparte negatywnymi doświadczeniami znajomych, niż moimi). Za to chętnie nauczę się kotlina i jestem otwarty na inne technologie.

Słabe strony:
-bycie głównie backendem- słaby devops i nic z frontendu
-trochę za mała znajomość cloudów
-trochę za mała znajomość kubernetes (tylko rok doświadczenia i to bardziej w debugowaniu lokalnego stacku- kubectl logs/describe/exec, install uninstall helmem, ladowanie imagow etc)
-nie używałem JMS

co byście polecali podciągnąć jako pierwsze? Ile teraz powinienem wołać na rynku? Osobom ogarniętym mogę o sobie powiedzieć, że jestem bardzo solidnym midem. Stanowisko "seniorskie" pełnię od ~4 lat (11 lat programuję komercyjnie). Startuję na seniora z powodu kasy i tego, że seniora wygrywa się w czipsach (jest kupa ludzi, którzy się nadają na seniora mniej niż ja).



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: grap32
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 35
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Po tym co napisales to troche sie nie dziwie ze cie nigdzie nie chca.
Masz taki typowy skillset studenta po roku pracy (czyli mowisz ze czujesz sie mocny w jezyku jako takim i springu), a gdzie system design, architektura, cloud to podstawa w dzisiejszym czasie, bez clouda w powaznej firmie nie przejdziesz system designu.
Potrafisz zaprojektowac sam i zbudowac dzialajacy mikroserwis? Czy tylko wiesz jak w spring boot
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @bezstronny_obserwator
mam linkedin, rekrutrzy mnie znajdują, ale jeszcze większość odrzucam ze względu na stawkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) To chyba błąd.

Co do hiring freeze- mam trochę inne doświadczenie z tym- skończył się kwartał i zauważyłem, że ilość ofert trochę wzrosła ostatnio, więc u jednych freeze, u drugich nowe rekrutacje

----------------------

@pastarri
nice, czytając to widzę, że jesteś skillem poziom wyżej niż ja.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: odpisuj im, że oferta jest ok, ale proponujesz taka i taka stawkę - najwyżej powiedzą nie :) te HRki nid ograniaja nawet, kogo mają zatrudniać, więc często muszą wrócić z zapytaniem do Hiring Managera,.który jest bardziej skłonny do ustepst jak się trafi dobry pracownik. Nie zawsze się oczywiście uda jak trafisz na Julkę po Pychologii z rokiem doświadczenia w HR, ale próbować warto.

Powodzenia Mireczku!!! :)
  • Odpowiedz
4 lata seniorem i jedyne co znasz to Jave i Spring Boot?

Nic dziwnego ze nie mozesz znalezc pracy.


@mirko_anonim: gdybym zobaczył taki komentarz gdzieś w internecie to byłbym prawie pewny, że jego autor ma konto na wykopie (albo elektrodzie). Skoro miał stawkę w polskim SH to wygląda na to, że jednak musiał wykazać się czymś szczególnym, bo normalne stawki devów kończyły się na 180-190 zł/h

Trochę chce mi się śmiać
  • Odpowiedz
@NieBendePrasowac: do czasów jak nie zostaniesz zwolniony jak OP ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) i potem znowu płacz, że zarabiałeś 150zl/h a teraz nawet na oferty 120zl/h cię odrzucają i musisz wziąć 100zl/h na hybrydzie 3 razy w tyg biuro xDD
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: yep, poza klepaniem Javy przez ostatnie 5 lat trochę zajmowałem się devopsowaniem (CI/CD, deploymenty, monitoring, alerty), tworzyłem też narzędzia deweloperskie na k8s i helma. Pracowałem z Azurem i prywatną chmyrą, do tego ciutkę z AWSem, ale w każdym przypadku była to praca na kubernetesie, jakoś mnie szczególnie nie obchodziło na czym k8s stoi.

Kiedyś jeszcze robiłem front-end, ale kwestie chmurowe zdecydowanie bardziej mnie interesują, chociaż czasami tęsknię za Reactem i
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): > Anonim (nie OP): Po tym co napisales to troche sie nie dziwie ze cie nigdzie nie chca.
Masz taki typowy skillset studenta po roku pracy (czyli mowisz ze czujesz sie mocny w jezyku jako takim i springu), a gdzie system design, architektura, cloud to podstawa w dzisiejszym czasie, bez clouda w powaznej firmie nie przejdziesz system designu.
Potrafisz zaprojektowac sam i zbudowac dzialajacy mikroserwis? Czy tylko
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: moja rada jest taka: jeżeli faktycznie wychodzisz dobrze na rozmowie technicznej i masz odpowiednie miękkie skille, to nie odkrywaj nigdy kart i nie mów ile chcesz. Jeżeli spełniasz wymagania to im zależy, aby Ciebie mieć i Tobię powinni zaproponować warunki. Jeżeli na dzień dobry walisz stawkę jaką chcesz jesteś na przegranej pozycji.
  • Odpowiedz
Szczególnie polecam tutoriale gościa Stephane Maarek z AWS na udemy


@NieBendePrasowac: ale to nie jest czasem taka sucha teoria pod egzaminy niczym a cloud guru? Gdzie nie projektuje żadnej aplikacji system design tylko uczy pod pytania z certyfikatu, te kursy do cloud są w większości przypadków bezsensowne bo to jest tylko po to żeby zdać cert

A sam AWS mówi że zanim podejdzie się do certów warto nabrać praktycznego obycia z
  • Odpowiedz
pamiętaj, że w wielu firmach są tzw. Hiring Freezy pod koniec roku (HR IT z tej strony), bo pokończyły się budżety.


@bezstronny_obserwator:

I to jest najsensowniejsza odpowiedź. Możesz być miksem Zuckerberga i Gatesa, ale w grudniu roboty nie znajdziesz i tyle.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: react + cloud + docker obecny must have. wszyscy nagle chca fullstackow/devopsow.
Inny stack here i slabszy jestem pewnie ale widze to juz po ofertach i wielu screeningach z HR'ami ze zasem przymykaja na to oko, ale finalnie trafia sie ktos kto zna.
  • Odpowiedz