Wpis z mikrobloga

Równo 51 lat temu nastąpił czwarty i ostatni lot rakiety N1 z atrapą lądownika księżycowego. Podobnie jak poprzednie starty, tak i ten zakończył się całkowitą porażką. Rakieta N1 miała wynieść sowietów na Srebrny Glob, a ostatecznie pogrzebała ich program Księżycowy.

Lot przebiegał prawidłowo aż do 90. sekundy, gdy nastąpiło zaplanowane wyłączenie 6 głównych silników pierwszego stopnia N1. Ich wygaszenie było jednak zbyt nagłe, wskutek czego zatrzymane paliwo oraz utleniacz zerwały przewody paliwowe i wylały się na rozgrzane silniki rakiety.

Dół pierwszego stopnia zaczął płonąć. Eksplodował też czwarty centralny silnik, prawdopodobnie z powodu awarii turbopompy. W 107 sekundzie lotu rakieta się rozpadła. Przetrwała tylko atrapa lądownika księżycowego, która została odciągnięta przez awaryjny system ucieczkowy.

Kolejne starty rakiety zostały odwołane, a program zamknięto. Czemu N1 była takim zawodem? Po wygraniu wyścigu na Księżyc przez Amerykanów, lądowanie Sowietów przestało być dla ZSRR tak ważne. Z tego powodu brakowało budżetu na kompleksowe testy rakiety i stąd pasmo 4 porażek.

PS: Wow, już blisko 666 osób śledzi #kosmogadka!

PS2: Ten wpis znajdziesz też tutaj: Rocznica ostatniego lotu N1

---
#kosmos #ciekawostki #zainteresowania #eksploracjakomosu #rakiety #zsrr #rosja #ksiezyc #historiajednejfotografii #historia #gruparatowaniapoziomu

(zdjęcie w celach ilustracyjnych, pokazuje inny egzemplarz rakiety)
elektryk91 - Równo 51 lat temu nastąpił czwarty i ostatni lot rakiety N1 z atrapą ląd...

źródło: N1_1M1_mockup_on_the_launch_pad_at_the_Baikonur_Cosmodrome_in_late_1967

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Lot przebiegał prawidłowo aż do 90. sekundy, gdy nastąpiło zaplanowane wyłączenie 6 głównych silników pierwszego stopnia N1. Ich wygaszenie było jednak zbyt nagłe, wskutek czego zatrzymane paliwo oraz utleniacz zerwały przewody paliwowe i wylały się na rozgrzane silniki rakiety.


@elektryk91: Scott Manley teoretyzuje, że być może ten sam efekt przyczynił się do zniszczenia Starshipa kilka dni temu. W celu złagodzenia uderzenia hydraulicznego silniki są wyłączane sekwencyjnie, ale być może to za
  • Odpowiedz
@elektryk91: No nie zgodze sie,ze "całkowita porażka", start był tak samo nieudany, jak ostatni start starshipa, czyli nie porażka, a kolejna próba. Korolew wyperswadował biuru politycznemu, ze budowa stanowiska do próby silników całej rakiety, będzie zbyt drogie i będzie zbyt długo trwało, wiec lepiej zrobić kilka startów licząc się z tym, ze beda nieudane i stopniowo eliminować błędy, czyli identyczne podejście jak spacex. Fakt, ze Korolew umarł i nie mial kto
  • Odpowiedz
@elektryk91: @Obruni: Z tego co pamiętam to przy N1 zastosowano dość nowatorskie rozwiązanie jak na owe czasy, choć były one podyktowane brakami technologicznymi ZSRR. A mianowicie nie byli technicznie gotowi do zbudowania jednego dużego silnika takiego jak F1 z Saturna, dlatego zastosowano układ 30 silników NK-33 zaprojektowanych przez Kuzniecowa. Ale systemy komputerowe ZSRR również odbiegały mocno od zachodnich i jednym z problemów była ich synchronizacja.

Koncepcja Korolewa wybiegała jednak mocno
  • Odpowiedz