Wpis z mikrobloga

Cześć, chciałbym się dziś podzielić z wami swoim pierwszym filmem dokumentalnym. ()
Grzęda Sokalska - region z którego pochodzę, ma bardzo ciekawą historię - doświadczony wojenna zawieruchą i podzielony między Polskę a Ukrainę, został po wojnie bardzo zhomogenizowany, a śladów po dawnej bytności ludności ukraińskiej nie zostało wiele, to co się ostało to cerkwie greckokatolickie, które w większości zostały przekształcone na kościoły rzymskokatolickie.
Cerkwie to zdecydowanie perły regionu i stwierdziłem, że zasługują na uwiecznienie. Będąc kompletnym laikiem w temacie filmów dokumentalnych wiosną w kilka dni nagrałem ujęcia i zacząłem pisać skrypt narracji, wzorując się trochę na seriach “Polska z góry”. Okazało się, że informacje o architekturze czy wnętrzach wcale nie są tak łatwo dostępne i tylko garstka osób ma pojęcie o tych konkretnych budynkach. Sprawa się przeciągała, a potem przyszła wyprawa rowerowa przez USA i dopiero teraz mogłem dokończyć film.
Koniec, końców jestem z niego bardzo zadowolony, bo wreszcie powstało coś co z pewnością może być wizytówką regionu.

Mam nadzieję, że film wam się spodoba, zachęcam też do wykopania znaleziska z filmem, bo chyba #gruparatowaniapoziomu jest tutaj uprawniony :)

#podroze #zabytki #architektura
pietia94 - Cześć, chciałbym się dziś podzielić z wami swoim pierwszym filmem dokument...

źródło: Miniaturka

Pobierz
  • 18
@pietia94 mam znajomego z Dołhobyczowa :p

A tu info od przyrodnika. Grzęda Sokalska to region fizycznogeograficzny, podział na regiony głównie rozwinal się po 1946 przy odtwarzaniu szkolnictwa wyższego.
Nijak to się ma do regionów kulturowych, głównie chodzi tu o budowę geologiczna - Grzęda
@jonyrebel w Przemyślu była wymiana, Kościół Rzymskokatolicki (zakon karmelitanów) dostał historyczną katedrę grekokatolicką, cerkiew grekokatolicka dostała stary rzymskokatolicki kościół garnizonowy, który jest obecną katedrą grekokatolicką.