Wpis z mikrobloga

Co się stało w #polska po 2018 roku, że #p0lka przestały rodzić?

Plusujcie dla zasięgu, zróbmy prawidziwy brainstorm.

#nieruchomosci
#rozowepaski
Adiog - Co się stało w #polska po 2018 roku, że #p0lka przestały rodzić?

Plusujcie d...

źródło: IMG_6655

Pobierz

Przyczyna niskiej dzietnosci

  • TikTok brain (czekanie na księcia z 1% najlepszych 42.0% (916)
  • Ceny nieruchomosci 23.6% (515)
  • Ceny utrzymania dziecka 20.0% (436)
  • “Karierowiczki w korpo” 14.4% (314)

Oddanych głosów: 2181

  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adiog: efekt inflacyjny 500+ zaczynał być już odczuwalny. Poraz pierwszy od 28 lat zaczynało się robić coraz gorzej w PL do życia.
Dodatkowo do 2020 efekt przyspieszenia dzieci. Ci co planowali za 2 3 lata przyspieszyli decyzje w 2016 roku po wprowadzeniu plusa. Stad mamy gorle pozniej zjazd do tego samego poziomu. Pozniej 2020 rok i wyrok tk. Ludzie zaczeli sie lepiej zabezpieczec ze strachu przed wpadka.
  • Odpowiedz
@Adiog: po tym jak sformulowales to pytanie, wnioskuje ze celem twojego zycia jest przedluzyc swoja agonie za wszelka cene poprzez miniona. No a wiesz, swiat poszedl na tyle do przodu ze nie ma presji, ludzie sa wygodni, chca podrozowac, zajmowac sie hobby etc. Dziecko to byla kiedys tania sila robocza na wsi, dzis to jest drogi zwierzak xD pomijam detale jak przegapiony wiek rozrodczy ostatniego wyzu demograficznego.
  • Odpowiedz
@Adiog: W sumie niewiele się zmieniło w stosunku do 15 ostatnich lat. Można było to z piramidy wiekowej społeczeństwa przewidzieć. Mieliśmy wyż demograficzny tuż po wojnie. Potomstwo tego wyżu przypada na lata 1970-1985. Ludzie z tych roczników w dużej mierze wyemigrowali i już powoli przestają rodzić dzieci. Już nigdy nie będziemy przekraczać 250 tys urodzeń na rok jak spadniemy poniżej tej granicy. No chyba, ze Polacy zaczną rozmnażać się nagle
RobieZdrowaZupke - @Adiog: W sumie niewiele się zmieniło w stosunku do 15 ostatnich l...

źródło:

Pobierz
  • Odpowiedz
@Adiog: spójrz na piramidę wieku to będziesz miał odpowiedź dlaczego jest mało ogólnych urodzeń. Co więcej różnica między śmiercią a urodzeniami będzie się coraz bardziej powiększać, w tej chwili kobiet w wieku 35-40 lat jest jakoś tak z 2-3 razy więcej niż kobiet w wieku 25-30 lat więc jest normalne że 2 razy mniej kobiet rodzi 2 razy mniej dzieci jeśli obydwie grupy rodziły tyle samo mniej więcej. Bardziej powinieneś
zeszyt-w-kratke - @Adiog: spójrz na piramidę wieku to będziesz miał odpowiedź dlaczeg...

źródło: Wspolczynnik-dzietnosci-w-Polsce-w-latach-2000-2022

Pobierz
  • Odpowiedz
@Adiog: w wysoko rozwiniętych krajach dzieci nie są potrzebne, opiekę medyczną i emerytalną zabezpiecza Państwo, a koszt wychowania dziecka jest skrajnie wysoki i przykładowo para 2+1 żyje na wyższym poziomie niż 2+3. Ma czas na samorealizację, przyszłością się nie martwi bo jest emerytura.
Kiedyś dzieci się robiło bo były takie potrzebne na roli, komu obecnie potrzebne jest dziecko w mieście?
Jaki zysk będziesz miał z dziecka jeśli do 18-25 roku
  • Odpowiedz
efekt inflacyjny 500+ zaczynał być już odczuwalny. Poraz pierwszy od 28 lat zaczynało się robić coraz gorzej w PL do życia.


@wolny_kot: XD

Co się stało w #polska po 2018 roku, że #p0lka przestały rodzić?

w Polsce, nieironicznie, zrobiło się lepiej od tego czasu, efekty zmian zaczely byc odczuwalne. I tak jest w kazdym kraju, ktory czym wyzej w rozwoju tym mniejsza dzietność
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: żeby ktoś taki jak Ty mógł podróżować i mieć hobby muszą rodzić się dzieci. To one w przyszłości będą utrzymywać infrastrukturę i świadczyć usługi np. ktoś musi zostać pilotem, stewardesą, bagażowym na lotnisku itd. żebyś Ty mógł odbyć lot. Gdyby każdy miał taki mental jak Ty to ludzkość zwinęła by się w 3 pokolenia bo pozostali by tylko Ci którzy żyją w społeczeństwie, korzystają z wszystkich jego dóbr, ale
  • Odpowiedz
@Adiog: problem dotyczy całej europy, nie doszukiwałbym się tutaj akurat że w Polsce coś jest źle, niektóre czynniki mogą pogłębiać czy przyspieszać ale trend jest w całej europie.

Polecam też poczytać o Eksperymencie Calhouna z myszami
Po króttce:

Eksperyment trwał 1588 dni. Jego przebieg podzielono na
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: Nie próbowałem Cię przekonać, podałem tylko prosty przykład mając złudną nadzieje, że będziesz w stanie go zrozumieć (myliłem się). Wydaje mi się, że akurat w Twoim przypadku rozmnażanie się nie byłoby dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę Twoje podejście do życia, myślę że nie jesteś gotowy pełnić tak ważnej funkcji społecznej jak bycie ojcem.
  • Odpowiedz
Nie próbowałem Cię przekonać, podałem tylko prosty przykład mając złudną nadzieje, że będziesz w stanie go zrozumieć (myliłem się). Wydaje mi się, że akurat w Twoim przypadku rozmnażanie się nie byłoby dobrym pomysłem. Biorąc pod uwagę Twoje podejście do życia, myślę że nie jesteś gotowy pełnić tak ważnej funkcji społecznej jak bycie ojcem.


@tumbleweed91: ale jaki brak argumentow? Twoj wpis ma wydzwiek jakbym byl dluzny spoleczenstwu dziecko, zeby wykonywalo jakies
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: tak jak pisałem, z takim mentalem to ludzkość nie wyszłaby z jaskini. Były w historii o wiele trudniejsze okresy takie jak np. rozbiory Polski, dwie wojny światowe, okupacja ZSRR itd. a jednak ludzie decydowali się na potomstwo. Po prostu jesteś za miękki i dlatego serio nikt od Ciebie nie oczekuje potomstwa, któremu pewnie przekazał byś gen wiecznie przestraszonego życiem dzieciaka. Starałem się tylko na przykładzie wytłumaczyć Ci dlaczego społeczeństwu
  • Odpowiedz