Wpis z mikrobloga

Witek nie zwołała ostatniego posiedzenia Sejmu, GW podaje, że z tej przyczyny, że część posłów, która się nie dostała obraziła się i pis prawdopodobnie nie miałby większości. Przedłużenia wakajek kredytowych i dosypania do beki nie ma kto przegłosować.

Rynek nieruchomości będzie sobie musiał poradzić bez darmowych kredytów, a kredytobiorcy będą płacili raty tak jak się umówili z bankiem. Kto to widzioł.

#nieruchomosci #wakacjekredytowe #kredyt2procent
  • 32
@Xuzoun: Windowały pośrednio poprzez brak konieczności sprzedaży nieruchomości w przypadku problemów ze spłatą raty. W przypadku kiedy więcej osób byłoby zmuszonych do sprzedaży, ceny by nie rosły poprzez 1) większą podaż 2) możliwą panikę na rynku 3) ludzie zobaczyliby, że nieruchomości to nie jest wcale taka bezpieczna inwestycja co zmniejszyłoby popyt
@wykop_kradnie_oc: brałem kredyt podczas "stóp 0%" w 2020 i wcale nie było jakiegoś dużego wyboru jeśli chodzi o stałe
no chyba że by wybrał okresowo stałe i płacił 2.5%. Ale raty były o stówę droższe niż zmienne, tylko frajer by brał xd


Powodzenia w wzięciu kredytu na stałych w latach 2014-2017 jakoś.

No i co to za stałe jak po 5. latach jest przeliczenie oprocentowania? To ja też w takim razie mam stałe opro tylko mi co pół roku przeliczają.

A te tabelki z symulacjami ile wynosi rata przy różnych poziomach
@wykop_kradnie_oc: no tak, bo przecież kredyty z okresowo stałym oprocentowaniem to była standardowa oferta banku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dopiero od czerwca 2021 banki mają obowiązek oferować takie kredyty, wcześniej ich praktycznie nie było - ciężko winić konsumenta że nie skorzystał z produktu którego nie było na rynku ¯\(ツ)/¯
Jakby wibor był rzetelnym wskaźnikiem to nikt by go nie zmieniał, KE też się oczywiście do niego przyczepiła
@pp93: wakacje i tak były na jeden kredyt wzięty na nieruchomość na cele mieszkalne - raczej nikt by nie sprzedał własnego mieszkania tylko szukał innych opcji. Panikę to można by wywołać u flipperów wprowadzając katastrat i ogarniając kwestie podatku od sprzedaży mieszkania - teraz łatwo go uniknąć kupując kolejne mieszkanie na flippa
@Xuzoun jeśli nie było dostępnych kredytów na stały procent, a wibor taki zly, to po co ludzie brali zmienne? I czemu nie zostawili sobie buforu na skok wiboru? Mogli wziąć w walucie obcej, wtedy wiboru by nie było. Jak w 2020 rozglądałem się za kredytem to liczyłem raty tak, żeby wibor nawet na poziomie 15% mnie nie zrujnował. Ostatecznie założyłem że w dłuższym okresie będzie na poziomie 6-8%, więc stale to był
@wykop_kradnie_oc:

to po co ludzie brali zmienne

bo innych kredytów nie było

I czemu nie zostawili sobie buforu na skok wiboru

a kto powiedział że sobie nie zostawili buforu? Tylko że bufor niekoniecznie zakładał wybuch wojny na Ukrainie i najwyższe stopy procentowe od momentu wejścia do UE

Mogli wziąć w walucie obcej

pod warunkiem że zarabiali też w walucie obcej bo banki po aferze z frankami niechętnie udzielały kredytów walutowych

wtedy
@Xuzoun: jakoś jak wibor był niski to nie słyszałem płaczu że to zły wskaźnik. Wychodzi na to że jest świetny, ale tylko pod warunkiem że jest niski xd Może za czasów niskiego wiboru powinniśmy byli zrobić odwrotne wakacje kredytowe i kredyciarze powinni byli wtedy dopłacać do kredytu żeby skompensować bankom to, że mają niskie raty w okresie wysokiej inflacji?

Nawet jeśli uznamy że wibor jest zły i podatny na manipulacje, to
@wykop_kradnie_oc:

jakoś jak wibor był niski to nie słyszałem płaczu że to zły wskaźnik

przecież już w 2019 KE nakazała zmianę wiboru xD
https://www.prawo.pl/biznes/konsekwencje-zmiany-lub-likwidacji-libor-i-wibor-dla-umow,435706.html

dopłacać do kredytu żeby skompensować bankom to, że mają niskie raty w okresie wysokiej inflacji

przecież banki mają nadpłynność, nawet mimo wakacji kredytowych notowały rekordowe zyski xD

Nawet jeśli uznamy że wibor jest zły i podatny na manipulacje

Jest, już dawno zostało to stwierdzone - patrz link
@Xuzoun:

przecież już w 2019 KE nakazała zmianę wiboru xD

A jednak wszyscy wygodnie to ignorowali i brali kredyty jak bułeczki, bo raty były niskie

nawet mimo wakacji kredytowych notowały rekordowe zyski xD

jak ktoś jest bogaty to moralnie zasadnym jest okradanie go z pieniędzy pochodzących z dobrowolnie zawartej umowy? Fajnie macie w tej Polsce.

przecież Kowalski nic nie finansuje, wakacje kredytowe nie są finansowane z budżetu państwa, a banki i
@wykop_kradnie_oc:

A jednak wszyscy wygodnie to ignorowali i brali kredyty jak bułeczki, bo raty były niskie

Zazwyczaj ludzie nie walczą z czymś co im nie przeszkadza lub nie dotyczy ich bezpośrednio. Dlatego PiS przegrał dopiero gdy przekroczyli punkt krytyczny; tak samo "szarzy Kowalscy" zaczęli kwestionować wibor gdy zaczął szybko rosnąć.
KE wcześniej wyłapała problem, ale nikt go nie eskalował - tutaj należy upatrywać przede wszystkim winy KNF, a nie Kowalskiego biorącego