Wpis z mikrobloga

Odwiedziłem to miejsce w maju tego roku.
Jeżewo Stare to mała wieś w Polsce położona w województwie podlaskim. To tutaj Jan Gloger — inżynier i pasjonat zbierania starych dokumentów, obrazów i książek, w 1859 r. zakupił folwark Jeżewo. Jan znany był także ze swoich pasji pszczelarskich i sadowniczych — założył m.in. sad, w którym wyhodował, odporną na mrozy, jedną z pierwszych nowoczesnych odmian jabłoni nazywaną "glogerówką jeżewską".
Około 1880 r. Jan Gloger z synem Zygmuntem zbudował w Starym Jeżewie browar. Po śmierci Jana w 1884 r. Zygmunt przejął majątek, a wraz z nim zapoczątkowaną w rodzie Glogerów tradycję warzenia piwa. Zakład produkcyjny przetrwał II wojnę światową, ale w latach 50. XX wieku jego historia dobiegła końca. Browar zamknięto pod pretekstem złej jakości wody, a osprzęt przewieziono do zakładu w Dojlidach.
Przez około 70 lat warzono w Jeżewie Starym doskonałej jakości piwo. Zyski ze sprzedaży browaru były na tyle duże, że Zygmunt mógł spokojnie poświęcić się swojej naukowej pasji. Zygmunt Gloger był znanym badaczem przeszłości, etnografem i archeologiem. Zgromadził bogate zbiory historyczne, archeologiczne i pozostawił po sobie ponad 1500 publikacji. Jego najsłynniejszą pracą jest Encyklopedia Staropolska. Zmarł w 1910 r. w Warszawie.
Obecnie w Jeżewie możemy oglądać już tylko sypiące się ruiny historycznego browaru. Przez bujną roślinność, która już go prawie pochłonęła, ciężko dostrzec go z drogi. Wewnątrz budynku zachowały się jeszcze stare zardzewiałe kadzie, które przypominają o dawnych latach świetności browaru.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Odwiedziłem to miejsce w maju tego roku. 
Jeżewo Stare to mała wieś w Pol...

źródło: DSC_0020-1180x787

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
@nightmeen kiedyś czytałem że żeby dostać się do tych ruin, trzeba trochę pokombinować i podjechać od dupy strony. Czy to prawda? Wstyd się przyznać, mam tam pół godziny drogi i jeszcze nie dotarłem.
  • Odpowiedz
@kusprzyk: nieprawda. Normalnie parkujesz ze 100 metrów od ruin i bez problemu wejdziesz. Uwaga pod nogi, można sobie zrobić krzywdę. Uważałbym też wchodząc na wyższe piętra bo cała konstrukcja wygląda jakby miała za moment runąć. Fajna studnia obok, robi wrażenie jakby za chwilę miała z niej wyjść ta #!$%@? z "ringu" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Obok znajduje się rezydencja Glogera z której menele zrobiły sobie bazę, straszna
  • Odpowiedz
Trafiłem tu przypadkiem, pierwsza mysla- o ktoś wrzucił fotkę z Prypeci/Czarnobyla, a nie... To całkiem inne ruiny
W każdym miejscu Polski jest pełno takich.... Miejsc, z historią. Plusik za to że wrzucasz takie info !
  • Odpowiedz
  • 7
@nightmeen nieopodal Jeżewa w Tykocinie jest wystawa poświęcona Glogerowi.

Jeżewo oprócz wypadku wspomnianego wcześniej jest znane w okolicy jako siedziba chamskiej potupajki Atlanta, należącej do Króla Disco Polo i Lorda PZPN Cezarego Kuleszy :)
  • Odpowiedz
@Krachu: Akurat Gloger nie jest zapomniany. W całym regionie jest pamięć o nim. Dużo pomników, wydarzeń kulturalnych nawiązujących do postaci. No i poza książkami masz też odmianę jabłoni "Glogerówka" :)
  • Odpowiedz
@nightmeen jeśli ktoś chce zapoznać się z twórczością Zygmunta Glogera, serdecznie polecam stronę internetową Polona. Znajdują się tam skany zbiorów czytelniczo- wizualnych z różnych okresów.
Zygmunt Golger koncentruje się na tradycjach ziemi tykocińskiej i bielskiej, ogólnie mówiąc - zachodnim Podlasiu. Każdą zeskanowaną książkę można pobrać.
Polecam obserwować również profil na Facebooku, Polona proponuje bardzo ciekawe lektury.
  • Odpowiedz