Wpis z mikrobloga

Jako osoba bedaca mimo wszystko optymista w temacie branzy IT: jesli ktos mysli teraz o przebranzawianiu - odradzam. Prawda jest taka, ze jesli juz teraz nie ogarniasz, nie studiujesz, nie pasjonujesz sie jakims tematem z branzy - odpusc sobie IT. Spada popyt, rosnie podaz pracy - obecnie mamy silna korekte na rynku i nawet doswiadczeni ludzie sie miotaja. Natomiast na entry level jest jazda bez trzymanki, po 1000 CV na jedno miejsce.

Dlugoterminowo branza bedzie sie miala dobrze, ale czy jest sens poswiecac te kilka lat nauki, ktore moglbys poswiecic innej dziedzinie? Bedziesz konkurowal ze studentami z najlepszych uczelni o miejsca, bo obecnie nawet ludzie z takiego np. MIMUW, ktorzy zwyczajowo parli do najlepszych firm, nie moga znalezc pracy. Sytuacja predzej czy pozniej sie poprawi, ale to oni i im podobni znajda pierwsi zatrudnienie, oraz nastepne roczniki po nich.

Rynek sie podniesie, ale dla entry levelowcow bez backgroundu bedzie tylko ciezej. Powoli konczy sie dziki zachod w IT.

#programista15k #pracbaza #korposwiat #pracait #gospodarka
Pobierz ElMatadore - Jako osoba bedaca mimo wszystko optymista w temacie branzy IT: jesli kto...
źródło: 520
  • 36
Intel kazał.


@BreathDeath: conajmniej 9 znajomych wyciągnąłem z intela. Sam nigdy nie aplikowałem z tego samego powodu (jw mimo ze studia mam)

Może dlatego, że płacili więcej niż rynek? ;)


@BreathDeath: nigdy nie płacili więcej niż rynek, po prostu mieli marke. Ludzie szli tam myśląc "ooo duża firma, pewnie dobrze płaci i będą dobre referencje". A pracuje sie tam na in-house narzędziach których nigdzie potem nie wykorzystasz XDD
@Rabusek: Nie wiem jak długo jesteś na rynku, jak ja zaczynałem karierę kilkanaście lat temu to płacili więcej niż rynek. Jak zmieniałem pracę to dostałem 3 razy tyle ile w poprzedniej. Co dwa tygodnie kilkadziesiąt osób przychodziło. Jak ktoś był juniorem to się zwalniał i szedł na staż do Intela, bo na stażu płacili 2.5k na rękę, ja miałem mniej jako junior na pełen etat. Średnia krajowa to było 3000 brutto
jak ja zaczynałem karierę kilkanaście lat temu to płacili więcej niż rynek


@BreathDeath: 10 lat, też rozważałem intel, ale po roku złapałem zdalnie lepszą stawke niz oni oferowali na miejscu xD

Co dwa tygodnie kilkadziesiąt osób przychodziło.


@BreathDeath: bo jw mają renome na rynku, potężne programy pobierania ludzi ze studiów, dla każdego to była "oczywista" ścieżka - coś jak FAANG w USA, tyle, że za 10x mniej niż w FAANG
10 lat, też rozważałem intel


@Rabusek: To ja mówię o wcześniejszych czasach. 10 lat temu to rzeczywiście było już "normalnie" jeżeli chodzi o hajs. Intel miał bardzo dobre stawki (np. 5k na rękę od razu po studiach plus premie i akcje), wtedy to było wow, bo z 2 letnim doświadczeniem dostawało się max 4k. Wp.pl po studiach płaciło jakieś 1900 i to jeszcze na śmieciówce. Ludzie zaczęli odchodzić do Intela to
(np. 5k na rękę od razu po studiach plus premie i akcje)


@BreathDeath: coś mi sie nie wydaje, może mówimy o roznych stanowiskach. Nikt z moich znajomych nie dostał ani 5ki, ani premii, ani akcji ;)
@Rabusek: No to z licencjatem czy inżynierem stawka była niższa. Kiedyś były inne czasy trochę. :) No i tak jak pisałem 2 lata doświadczenia to było z 4k. Oczywiście piszę o średniej, bo znam ludzi co zarabiali wtedy więcej albo mniej. :)
@mk321: żadne z powyższych. Może C++ w mojej branży się przydać. Ogólnie to siedzę w układach scalonych, projektowanie, testy i przygotowanie do produkcji :)