Wpis z mikrobloga

@wuut jak się nie znasz to czas się poznać. To nie jest wiedza tajemna. Tylko takie podmioty jak NN próbują nam wmówić jakie to trudne i tylko oni są w stanie zaopiekować się twoimi pieniędzmi. Żyjemy w takich czasach że wiedza jest na wyciągnięcie ręki i do tego za darmo. Blogi które polecam: inwestomat.eu i marciniwuc.com. IKZE warto mieć ale odradzam NN bo możesz kupować tam tylko fundusze z horrendalnymi opłatami rocznymi.
@wuut: Najgorszy możliwy wybór jeśli chodzi o IKE/IKZE. Z tego co widzę to twój fundusz pobiera 2% opłaty z inwestycji rocznie i jeszcze nalicza sobie 15% nadwyżki jeśli będziesz miał zbyt dobre wyniki (powyżej 8%). To jest horrendalnie drogo. W skali 20-40 lat są to dziesiątki lub setki tysięcy zł zysków zjedzone przez fundusz.
Inwestując w te same klasy aktywów za pomocą tanich ETF-ów miałbyś kilka-kilkanaście razy mniejsze opłaty (rzędu 0.05%
@Chandox @zjadlbymbanana
dzięki wielkie koledzy, mam jeszcze trochę czasu do końca roku to poświęcę go na naukę bo szczerze mówiąc nawet te pojęcia którymi się posługujecie w większości nic mi nie mówią ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale póki co odpuszczę sobie NN - o opłatach wiedziałem, ale przez brak wiedzy że można lepiej za bardzo się nimi nie przejmowałem.
@wuut: Ze spokojem sobie ogarnij. Te źródła które wspomniał kolega wyżej w zupełności wystarczą. Znajdziesz tam mnóstwo informacji odnośnie wyboru i zakupu ETFów. Jeszcze tutaj masz fajną pigułkę: https://atlasetf.pl/akademia/category/podstawy-etf/ .
W zasadzie wystarczy że będziesz znał podstawy. Nie ma co poświęcać czasu na szukanie jakichś egzotycznych strategii inwestowania. Tak jak mówiłem, najprostszy portfel z możliwie jak najszerszą dywersyfikacją będzie całkiem ok. Jakbyś miał jakieś pytania to śmiało pytaj. :)
@wuut policz też czy ikze ci się opłaca. Jeśli dopiero zaczynać inwestować na emeryturę i myślisz o opakowaniu podatkowym to wg mnie lepiej zacząć od ike. Jeśli będziesz potrzebował kasy i zrealizujesz zyski wcześniej to płacisz tylko belkę. W ikze wszystko wchodzi ci jako dochód i możesz łatwo w drugi próg wpaść.
@Devih w drugim progu jestem już od dawna, ale wydawało mi się że gdzieś czytałem że właśnie w drugim progu bardziej się opłaca…