Wpis z mikrobloga

624 + 1 = 625

Tytuł: Przegryw
Autor: Aleksandra Herzyk, Patrycja Wieczorkiewicz
Gatunek: reportaż
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 360
W końcu przeczytałem tę książkę, a miałem na to ochotę od momentu jak tylko wyszła, no i trochę się zawiodłem.
Jestem w trakcie pisania pracy naukowej na temat polskiego incelu, więc zahaczam też o tematykę przegrywu. Mogę więc powiedzieć, że ze strony naukowej ta książka jest zrobiona poprawnie, to oczywiście nie jest tekst naukowy, ale jest zgodny z obecnym stanem wiedzy. Dodatkowo dziewczyny bardzo fajnie wyjaśniają wielki blakpyll i jego argumenty które stają albo na błędnych badaniach z lat 60 albo na wnioskach wyciągniętych z #!$%@? (robią to w konsultacji z naukowcami więc na plus).
Trochę nie rozumiem dla kogo jest ta książka. Ludzie z wykopu raczej nie potrzebują takiego wprowadzenia do tematyki a dla normików ta lektura może okazać się zbyt ciężka i niedostępna (głównie przez slang i nawiązywanie do wykopowej subkultury). Ja w każdym razie nie dowiedziałem się niczego nowego, mimo że była to ciekawa podróż. Jeśli ktoś jest obeznany z chanomową i śledzi mniej więcej wydarzenia z wykopu to jest to łatwa i przyjemna lektura na jeden wieczór.
No i po przeczytaniu nie rozumiem dlaczego zostały one aż tak obrzucone błotem, to jest chyba najbardziej pro-przegrywowa książka jaka mogła powstać w obecnym dyskursie. Jest to poważne podejście do tematu, zaznaczenie, że nie przegrywy odpowiadają za swoją sytuację, autorki jasno zaznaczają, że przegryw ≠ incel, oraz że problemy tych ludzi są realne i nie rozwiążemy ich krzyczeniem na nich aby wzięli się w garść, wyszli do ludzi, poszli na terapię i przestali być mizoginami, potrzebne są rozwiązania systemowe. Jeśli ktoś naprawdę uważa się za przegrywa, a nie #!$%@? wyznawce blakpylla co uważa że jest over bo ma >180, to niezależnie od poglądów polecam przeczytać.
Świętych tagów nie dodaje bo nie widzę sensu

Prywatny licznik: 3/50

#bookmeter #ksiazki #wykopkowewyzwanieksiazkowe #reportazbookmeter
Pobierz Keiosss - 624 + 1 = 625

Tytuł: Przegryw
Autor: Aleksandra Herzyk, Patrycja Wieczorki...
źródło: 1084628-352x500
  • 35
@Keiosss: @kiszczak Ja pojechałem tą książkę, ale nie dlatego, że kobiety podejmują temat przegrywów i zbijają na tym kasę + fejm. Po prostu ta książka jest słaba technicznie i rzemieślniczo. Zwyczajnie źle się to czyta (w moim przypadku słucha akurat), męczy.
To jest po prostu zapis rozmów z przegrywami z różnych platform + ich jakiś drobny komentarz.

Nie mówią o niczym nowym.
Nie przedstawiają wyczerpująco tematu, nie zgłębiają go od strony
@bojackHorsemanPatataj: aż tak krytycznie bym do tej książki nie podchodził, jest ona raczej płytka, ale to zwykły reportaż w dodatku dosyć krótki i chyba ma po prostu wprowadzać w zagadnienie. Widać, że dziewczyny nie mają doświadczenia, chciałyby opisać wszystko i wrzucić jak najwięcej wątków, ale jednocześnie nie były w stanie tego dociągnąć. Na pewno daleko temu do bycia "najgorszą" książka. To raczej pozycja kierowania do ludzi poza wykopem i nie wiem
@skinrunner2: nie wiem, w książce też nie padają żadne propozycje. Trzeba by poważnie zbadać temat i zobaczyć w czym dokładnie jest problem. Każdy przypadek jest też trochę inny, ale pewna intuicja podpowiada mi, że przede wszystkim należy zmniejszać rozwarstwienie społeczne, duża część wykluczenia przegrywów to wynik zwyczajnej biedy, potrzeba opieki nad rodzicami, bieda w domu, wykluczenie komunikacyjne. Dodatkowo należy zmienić system edukacji tak żeby już w na pierwszych etapach kiedy kogoś
Mogę więc powiedzieć, że ze strony naukowej ta książka jest zrobiona poprawnie


@Keiosss: ze strony naukowej ta książka to kompletne dno. Oparcie się o takie miejsca jak Wykop to przekroczenie pewnych granic żenady. Samo zjawisko #blackpill i #przegryw to w dużej mierze anonimowy trolling w internecie, przez co niemożliwe staje się odróżnienie osób, które faktycznie wierzą w to co piszą, od tych które robią to dla beki.