Wpis z mikrobloga

#oculus #meta #vr #quest2 #quest3 #metaquestplus #pcmasterrace
Zamawiam dzisiaj swój pierwszy w życiu headset VR jakim jest Quest3. To że jako
standalone działa to wyśmienicie to się domyślam jednak nie chciałbym się
tylko zamykać na środowisko meta, a korzystać z tego też jako PCVR przez airlink i wifi 6.
Tu pojawia się moje pytanie czy z obecnymi bebechami jest szansa komfortowo zagrać w
takie tytuły jak HL Alyx czy Project Cars, czy jednak nie tracić czasu i inwestować w nowe podzespoły.

Obecnie to:
I5 8400K
ASUS Radeon RX 580 Strix OC
16GB RAM
dysk nvme jakś tam samsung

Nie oczekuję fajerwerków, pytanie moje to czy powyższe tytuły będą grywalne.
  • 24
Ogrywałem Alyxa na GTX 1070 i ogólnie TROSZKĘ szybszej maszynie (i7 8700, 24gb RAM) i OK. Większość lokacji chodziła płynnie, ścinki były nieliczne. Jakość chyba była nawet high?

Alyx jest świetnie zoptymalizowany i co najmniej warto spróbować.
@Deadmau5: AMD nie nadaje się do VR a zwłaszcza do bezprzewodowego VR z powodu #!$%@? enkodera. dawno temu grałem w alyxa na tej samej karcie i przy 72hz i ustawieniach średnich w Virtual Desktop chodziło i wyglądało... znośnie. później zmieniłem na 4070 i żałuję że nie czekałem. granie w 90hz i wyższej rozdzielczości, i przede wszystkim bez spadków w fps które są dużo bardziej znaczące w VR wymiata. Project Cars odpada
@Deadmau5: na laptopowym rtx 3060 odpaliłem hl alyx na średnich ale sporo innych gier niema sensu odpalać. Ogólnie w niedalekiej przyszłości planuję coś mocniejszego w puszce a nie lapek specjalnie pod vr XD
ASUS Radeon RX 580 Strix OC


@Deadmau5: Przydałaby się karta graficzna na poziomie wydajnościowym minimum 1080Ti, najlepiej tak jak pisze @HaPPe coś od nvidia. Reszta podzespołów da radę.

Komp musi być podłączony kablem do routera, LAN 1GB/s. Jaki masz router?
  • 0
@sayanek: Ja na blaszaku, prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości kupię lepszą kartę celuję w 6700xt, jak się spodoba to w przyszłym roku zmienię komputer na coś mocniejszego
  • 0
Jaki masz router?


@Raffael: Router TP-LINK Archer AX1500
Standard WiFi: WiFi 6 - 802.11ax, 2.4/5 Ghz DualBand
Maksymalna prędkość dla 2,4 GHz: 300 Mbps
Maksymalna prędkość dla 5 GHz: 1200 Mbps
@ReevoX: ten filmik jest nt problemów z VR które były od początku wydania rxa 7xxxx które trwały ile, pół roku? XD wydajność i tak jest gorsza. video encoder jest po prostu gorszy w AMD co ma ogromne znaczenie przy Queście bo nieważne czy gramy po kablu czy nie bo w obu przypadkach obraz jest kompresowany.
@ReevoX: hevc jest po prostu niestabilny w przypadku amd. siedziałem z rok na 6600xt i to jest całkowita loteria jak to będzie działać. I niestety większość ludzi przegrywa w tej loterii. Przejście na nvidie to było zbawienie jeśli chodzi o VR
@Deadmau5: Grałem na RX580 Alyxa i wiele innych gier. Da się ale szału nie ma. Enkoder AMD jest zrąbany i VirtualDesktop się wywala często i gęsto na tej grafie. Nie polecam robić upgrade grafy na kolejne AMD - jak masz możlwość zobaczyć VR na grafice nVidia to poczujesz jakby ktoś Ci jakiś filtr z oka zdjął. Można to np za pomocą Plutosphere zrobić nie wiem czy teraz mają jakieś darmowe pakiety.