Wpis z mikrobloga

Jak według obecnych sondaży rozłożą się mandaty w sejmie?

Za 18 dni wybory, w których wybierzemy 460 posłów do sejmu, ale ilu z nich już może cieszyć się z „biorącego” miejsca? I jak przekładają się na to błędy sondaży, o których pisze się, że wynoszą aż do 3 punktów procentowych?

Na podstawie średnich z wrześniowych sondaży, przewidywań co do poparcia w okręgach z ewybory.eu i wyników poprzednich wyborów sporządziłem model wyborczych wyników. To co chciałem zbadać to to, które mandaty są jak bardzo prawdopodobne, co może pomóc komuś w podjęciu decyzji o najlepiej strategicznie oddanym głosie w swoim okręgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szczegóły metodologii w komentarzu, po krótce: na podstawie średnich i odchyleń standardowych z wrześniowych sondaży przeprowadzamy 10k symulacji wyników ogólnopolskich komitetów, a następnie przekładamy poparcie ogólnopolskie na to w okręgach, rozdajemy mandaty i sprawdzamy, które partie dostają je za każdym lub prawie każdym razem.
Na grafice poniżej mapka z mandatami „niemal pewnymi”, które przypadły w danym okręgu dla danej partii w co najmniej 95% takich symulacji. Oto kilka moich wniosków, których nie ma na grafice:

- Będą ciężary ze stworzeniem rządu – próg 230 mandatów PIS osiągnął w tylko 0,26% symulacji. Natomiast opozycja KO+TD+NL–w 2,14%.
- Blok KO+TD+NL dostał więcej posłów od PISu w ponad 93% przypadków. Średnio wprowadzają 12 posłów więcej niż PIS.
- Według obecnych danych sondażowych, Trzecia Droga ma niecałe 97% szans na przekroczenie koalicyjnego progu wyborczego. Warto wspomnieć, że kiedy wylosował się scenariusz z TD pod progiem, PIS rządził samodzielnie już w 7,3% takich przypadków (vs 0,03% gdy TD wchodziło)
- Wg przyjętych danych, Lewica i Konfederacja na 100% wchodzą do sejmu.
- KO przegrywa z PISem średnio 8 p.p. w poparciu, ale z racji na rozkład wyborców średnio dzieli ich aż 56 mandatów. Co ciekawe, w 10k losowań ani razu nie wylosowało się poparcie KO większe od PISu, najbliżej było 0,98%.
- Bezpartyjni Samorządowcy przekroczyli próg 3% poparcia w 6,33% przypadków (przy przyjętej średniej z sondaży – 2,28%). Do progu 5% się nie zbliżyli.

Jak doczytałeś/aś do końca to zostaw jakiś plusik, zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ważne disclaimery na koniec: w przeprowadzonym projekciku nie brałem zupełnie pod uwagę takich rzeczy jak poszczególne nazwiska na listach, które zapewne będą stanowiły lokomotywy w niektórych okręgach i zauważalnie zmienią rozkład sił. Warto też pamiętać, że nawet przy dobrym modelu 95% pewności to nie 100%, a 5% z 460 to aż 23. A i sondaże przez najbliższe dni będą falować, jak wpis się dobrze się przyjmie to zrobię jeszcze update sytuacji przed wyborami ( ͡ ͜ʖ ͡)

Pobierz nieyakov - Jak według obecnych sondaży rozłożą się mandaty w sejmie?

Za 18 dni wybor...
źródło: wyborypng
  • 24
METODOLOGIA:
Żeby być fancy nie brałem średniej z sondaży z ewybory, tylko sam je sobie policzyłem dla 20 wrześniowych sondaży (wyszło trochę inaczej niż na ewybory, bo tam np. wynik BS jest zły, bo liczony łącznie z sondażami, gdzie ich nie było, tak jakby mieli 0% xd), przy okazji licząc wyestymowane z próbki odchylenia standardowe. Potem losowanie wyniku ogólnopolskiego każdej partii jest z rozkładu normalnego o przeliczonych wcześniej parametrach, no i ofc
Polecam rozmowę z prof. Antonim Dudkiem m.in. o możliwych koalicjach, dlaczego Marszałek Sejmu jest tam istotny i czy Konfederacja jest niezbędna dla utworzenia rządu.
Pompejusz - Polecam rozmowę z prof. Antonim Dudkiem m.in. o możliwych koalicjach, dla...