Wpis z mikrobloga

Dom z keramzytobetonu, na ten moment nie planuje raczej fotowoltaiki, gaz jest w drodze - kwestia doprowadzenia pewnie z 20 metrów.
Zdania są podzielone, waham się więc proszę o radę : pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe ?
Podobno pompy ciepła po 3-4 sezonach są do wyrzucenia, nie wiem ile w tym prawdy, chodzi głównie o finanse - co wyjdzie w ogólnym rozrachunku taniej ?

#budujzwykopem
#ogrzewanie
#budowa
#budowadomu
  • 22
@Pankuronium:
1. pompa bez PV bez sensu
2. nie. po 3/4 nie są do wyrzucenia chyba ze jakiś szajs z chin
3. to ze masz 20 m. nie znaczy ze ci doprowadza. znajomy ma rurek metr od działki i nie ma gazu od 20 lat.

4. suma summarum. gaz
@Pankuronium: https://optimalenergy.pl/ceny-gazu/ cena 1 kwh z gazu to teraz będzie około 0,6 zł
cena 1 kwh prądu teraz to jakieś 1zł. Dobrze dobrana pompa ciepła powietrzna w Polsce ma SCOP około 2-2.5 czyli koszt 1 kwh ciepła z pompy to 0,5zł. Pompę wymienia się tak jak lodówki - przecież to jest to samo urządzenie. Jak masz pecha to padnie po 3 latach a tak to z 15-20 powinna wytrzymać.
@ProgramistaNaBudowie: bo w cholerę prądu żre ?

I vs gaz jest nieopłacalna.


@msr99: Powielasz jakiś stary mit, który w internecie przyjął się świetnie, gdy ludzie zaczęli montować "magiczne pompy" w swoich STARYCH słabo ocieplonych i nieprzystosowanych domach. W cholerę prądu żre czyli pewnie dom słabo ocieplony, z grzejnikami, albo coś w ten deseń. W normalnym domu, normalna pompa będzie pobierać normalnie prąd. Idąc tym tokiem myślenia, to do kotła gazowego
@msr99: No i ile pompa pobiera ci na grzanie w sezonie a ile powinna? Jeśli pobiera więcej niż w projektowanej charakterystyce energetycznej twojego domu, to masz coś nie tak albo z domem, albo z pompą, najpewniej z domem.

> no a jak ma brać nienormalny ?

Mam na myśli, że pompa nie pobiera prądu, którego nie potrzebuje. Jeśli potrzebuje, to znaczy, że w domu jest za zimno, a to może oznaczać,
@ProgramistaNaBudowie: to ile pompa pobiera zależy od kilkunastu rzeczy. instalatorzy pomp sami nie potrafią powiedzieć ile
grzejniki/podlogowka/jakie ocieplenie ściany strop... nie da się powiedzieć ze będzie brała 5000kw
Podobno pompy ciepła po 3-4 sezonach są do wyrzucenia


@Pankuronium: podobno piece gazowe po 3-4 sezonach korodują i są do wyrzucenia. To taka sama trzecia prawda tischnerowska ¯\(ツ)/¯

bo w cholerę prądu żre


@msr99: dobrze, że moja o tym nie wie.
@msr99: chodzisz i opowiadasz bzdury o tym jak pompa jest energochłonna.

No moja nie jest, i mogę ci powiedzieć dlaczego. Bo dom nie jest energochłonny.
Jak mam dom który na sezon potrzebuje ~4500kWh (ogrzewanie i cwu) ciepła a pompa ma SCOP ponad 4 to chcesz mi powiedzieć, że ~1000kWh prądu na rok to jest dużo i trzeba do tego montować PV bo inaczej pójdzie się z torbami?