Wpis z mikrobloga

Co byście wybrali? Myślę nad kupnem domu i biorę pod uwagę dwie nieruchomości, obie z +/- taką samą powierzchnią mieszkalną (~130 m2):

1. Nowy budynek, bliźniak, na wiosce pod miastem. Stan deweloperski, więc do wykończenia, ale dobrze ocieplony, z podłogówką w całym domu, itp. Koszt: 700k.

2. Kostka z lat 70-tych, dom jednorodzinny w mieście (ale na obrzeżach), niedawno ocieplony, ale do generalnego remontu wewnątrz (rury, prąd, ściany i pozbycie się boazerii, łazienki, ogrzewanie, itd.). Koszt: 480k.

W tym drugim działka jest trochę większa, do tego jest drugi garaż. A i lepsza lokalizacja, bo łapie się pod autobusy miejskie, więc dzieciaki jak podrosną mogłyby jeździć same.

Przeraża mnie jednak generalny remont i nie wiem ile mógłby pochłonąć, macie jakieś pomysły jaka to może być kwota? Burzył bym wszystko sam, ale już konkretne prace (poza najprostszymi jak malowanie czy panele) musiałby robić ktoś, bo się nie znam. Nie chcę żadnych luksusów, ani najtańszych materiałów, coś średniego.

#remontujzwykopem #remont #dom #budowadomu

Który?

  • Bliźniak pod miastem 21.7% (13)
  • Kostka na obrzeżach do generalnego remontu 78.3% (47)

Oddanych głosów: 60

  • 13
@Megasuper: mi też się to niepodoba, ale muszę mierzyć siły na zamiary. Mógłbym jeszcze budować, ale to z 10km od miasta (bo bliżej działki cholernie drogie) i wtedy musiałbym non stop wozić dzieci, co odrzuca. Taki bliźniak mimo wszystkich minusów nadal wydaje się lepszy niż blok i ciasnota.
@zmarnowany_czas: Nie wiem gdzie są te nieruchomości, ale w Warszawie dom z lat 70 w dobrej lokalizacji jest wart mniej więcej tyle ile działka pod nim. Nawet dla większości inwestorów tyle ile działka, minus rozbiórka starocia.
@zmarnowany_czas jak wyglada ta wioska pod miastem? Jak z dojazdem bez auta? I przy bliźniaku najważniejsze to dowiedzieć sie czy z sąsiadem masz wspólną ścianę czy podwójny mur. Jak podwójny mur, a jeszcze najlepiej z izolacją po środku, to bedzie jakby sąsiada nie było.

Kostka to może być problem. Na dachu dalej azbest? Musisz wymienic. Myślałam nad kostką, ale kosztu remontu całkowitego, wymiana instalacji wszystkich to musisz liczyć luźno 400k. Jeszcze zależy
@zmarnowany_czas: z wymienionych kostka wydaje się atrakcyjna, ale taniej nie będzie. Dobrze, że elewacja zrobiona, ale upewnij się, czy jest zrobiona sensownie, a nie 8cm styropianu, bo po co więcej. Co z oknami?

Ile to będzie kosztować? Zalezy. Głównie od twojego budowlanego ogarnięcia.

Bierz jeszcze pod uwagę sąsiedztwo. Kupując nowy dom trafiasz między nowych lokatorów, oczywiście też może być różnie, ale powiedzmy, że wszyscy startujecie z równej pozycji. Za to, gdy
@zmarnowany_czas: robilem remont generalny domu z lat 70, wymiana okien, drzwi, oscieznic, wszystkich instalacji, nowy piec gazowy, dachowka, tynki, podlogi, wzmocnienie stropu, ocieplenie, wykonczenie. W 2018 wyszlo 3.5k pln na 1 m2. Bylo sporo niespodzianek, ktore mocno podbily wstepne kosztorysy.

Blizniak ma sens wylacznie wtedy, jak jest polaczony garazami. Kazda inna opcja to udzial w loterii sasiedzkiej.

Z tych dwoch opcji dom wolnostojacy wydaje sie byc lepsza inwestycja, ale remont generalny