Wpis z mikrobloga

Do poczytania przy porannej kawusi ʕʔ

2 sierpnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na leki psychotropowe, środki odurzające i prekursory kategorii 1, a dokładniej chodzi tu o substancje należące do grup I-N, II-N, II-P, III-P, IV-P oraz prekursorów kategorii 1. Warto przy okazji wyjaśnić, jakie substancje lecznicze należą do tych grup, więc rozpiskę znajdziecie w komentarzu.

Co się zmieniło?

Osoba wystawiająca receptę na leki wymienione powyżej musi dokonać wyryfikacji ilości oraz rodzaju leków, które zostały wcześniej zlecone pacjentowi i gdy okaże się, że tego leku nie wystarczy do prawidłowego leczenia, to może wystawić receptę. Weryfikacja ma odbywać się za pomocą systemu lub w określonych przypadkach poprzez szczegółowy wywiad z pacjentem.

Taka recepta może zostać wystawiona, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta nie minęło więcej niż 3 miesiące. Badanie może być przeprowadzone w tradycyjny sposób lub w formie teleporady.

Powyższe zasady nie dotyczą lekarza POZ, którego wybraliśmy podczas składania deklaracji.

Aby lekarz mógł zweryfikować recepty, to pacjent musi mu je udostępnić (oprócz swojego lekarza POZ). Wszyscy, którzy choć raz zalogowali się na Internetowe Konto Pacjenta mogą to zrobić poprzez przeglądarkę, aplikację mojeIKP lub kodem SMS.

Podczas problemów technicznych wszystko odbywa się tak, jak w przypadku pacjentów, którzy nie korzystali nigdy z IKP lub go nie posiadają (np. nie mają PESELu), czyli przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i wystawiana jest recepta papierowa.

Były wielkie plany dotyczące ograniczenia automatów do wystawiania recept, zapowiadało się nieźle. A w rzeczywistości pacjenci, którzy faktycznie potrzebowali leku mieli problem z otrzymaniem recepty...

A Wy napotkaliście już jakieś problemy z wystawieniem lub otrzymaniem takiej recepty?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #infografika #prawo
Pobierz dwa_fartuchy - Do poczytania przy porannej kawusi ʕ•ᴥ•ʔ

2 sierpnia zaczęły obowiązyw...
źródło: 20230814_004726_0000
  • 29
@Wjolka wiesz mi nie bardzo chodzi o pieniądze tylko o to że jak i tak jem te leki od kilku lat to nie rozumiem po co mam isc do lekarza po ta receptę.

Większość lekarzy i tak ma w nosie badania, wypisuje receptę i do widzenia.

Mi nikt nie wyznaczył żadnych kontroli. Sam sobie te leki ogarniam. Byłem 5 lat temu tydzień w szpitalu w aninie na wszystkich badaniach i tam mi
@Sarza01 Co do zasady - wizyty kontrolne w nadciśnieniu tetniczym zachodniej medycynie powinny mieć miejsce co 3 miesiące zgodnie z wytycznymi. Polskie realia się zna.

Badania jakie powinny być wykonywane to są badania z koszyka lekarza rodzinnego - pod kątem wydolności narządów i oceny ryzyka sercowo naczyniowego + kierowanie w razie potrzeby do specjalistow (np. okulista). U Ciebie bym tego nie pomijała skoro wymagasz maksymalnych dawek 3 leków, w resztę aspektów nie
@Wjolka: biorę ten triplixam, tą dawkę którą podałaś + nebilet i potas - kaldyum.
ogólnie wcześniej miałem 2 jakieś inne leki, ale chciałem jeść 1 - sądziłem że tak będzie zdrowiej - i mi przypisali ten.
Nebilet i potas to tak jakby towarzystwo tutaj - nie działają na nadciśnienie tylko wspomagają - jeśli dobrze to rozumiem - generalnie chodzi o nerki.

Zmotywowałaś mnie żeby pójść zrobić te badania krwi.

Wiesz prowadzę
@youngP: Jeśli masz aktywne IKP, to moim zdaniem przy każdym wypisaniu leków z wymienionych grup trzeba będzie przeprowadzić weryfikację. Bo inaczej pacjent mógłby sobie obskoczyć np. 5 lekarzy dziennie i od każdego dostać zapas leku. Wywiad wystarcza jedynie gdy nie ma dostępu do systemu, są jakieś awarie, pacjent nie ma peselu lub aktywnego konta itp. Oczywiście specjalista sam może zaordynować inne leki lub zmienić dawkowanie, ale poświadcza, że przeprowadził weryfikację.
@dwa__fartuchy A czy specjalista moze przepisac lek z tych grup bez weryfikacji, a po prostu poniewaz taka jest wizja leczenia tego specjalisty? Chodzi mi o sytuacje po wywiadzie i specjalista stwierdza ze przepisze takie leki poniewaz uwaza je za skuteczne w leczeniu danego schorzenia.
@Sarza01 Nie, nie rozumiesz dobrze.

Jesteś na maksymalnych dawkach leków hipotenysjnych, w zasadzie na 4 lekach w wieku 35 lat. To nie jest normalne - to samo przez się jest grupa wysokiego ryzyka zdarzeń ale jak rozumiem wtórne przyczyny wykluczyli. Tym bardziej powinieneś mieć stałą kontrolę lekarza/POZ, kardiologa bo właśnie w Twoim wypadku te wizyty co 3 miesiące mają sens jak u nikogo innego.

To nie kwestia skutków ubocznych leków.
Może się
Mimo wszytsko zapytam - nie rozważali bezdechów sennych, usg Doppler t nerkowych i inne kwestie?


@Wjolka: miałem to badanie, że chodziłem cały dzień i noc z ciśnieniomierzem, miałem badania płuc, generalnie cały przekrój i wszystko było OK. Tydzień mnie badali w szpitalu, anin(koło warszawy) to jedna z lepszych klinik w leczeniu nadciśnienie. Byłem tam pod opieką ordynatora i to był mój lekarz prowadzący. Ta kobieta też mi przypisała leki, bardzo fajna