Wpis z mikrobloga

Do poczytania przy porannej kawusi ʕʔ

2 sierpnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na leki psychotropowe, środki odurzające i prekursory kategorii 1, a dokładniej chodzi tu o substancje należące do grup I-N, II-N, II-P, III-P, IV-P oraz prekursorów kategorii 1. Warto przy okazji wyjaśnić, jakie substancje lecznicze należą do tych grup, więc rozpiskę znajdziecie w komentarzu.

Co się zmieniło?

Osoba wystawiająca receptę na leki wymienione powyżej musi dokonać wyryfikacji ilości oraz rodzaju leków, które zostały wcześniej zlecone pacjentowi i gdy okaże się, że tego leku nie wystarczy do prawidłowego leczenia, to może wystawić receptę. Weryfikacja ma odbywać się za pomocą systemu lub w określonych przypadkach poprzez szczegółowy wywiad z pacjentem.

Taka recepta może zostać wystawiona, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta nie minęło więcej niż 3 miesiące. Badanie może być przeprowadzone w tradycyjny sposób lub w formie teleporady.

Powyższe zasady nie dotyczą lekarza POZ, którego wybraliśmy podczas składania deklaracji.

Aby lekarz mógł zweryfikować recepty, to pacjent musi mu je udostępnić (oprócz swojego lekarza POZ). Wszyscy, którzy choć raz zalogowali się na Internetowe Konto Pacjenta mogą to zrobić poprzez przeglądarkę, aplikację mojeIKP lub kodem SMS.

Podczas problemów technicznych wszystko odbywa się tak, jak w przypadku pacjentów, którzy nie korzystali nigdy z IKP lub go nie posiadają (np. nie mają PESELu), czyli przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i wystawiana jest recepta papierowa.

Były wielkie plany dotyczące ograniczenia automatów do wystawiania recept, zapowiadało się nieźle. A w rzeczywistości pacjenci, którzy faktycznie potrzebowali leku mieli problem z otrzymaniem recepty...

A Wy napotkaliście już jakieś problemy z wystawieniem lub otrzymaniem takiej recepty?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #infografika #prawo
dwa_fartuchy - Do poczytania przy porannej kawusi ʕ•ᴥ•ʔ

2 sierpnia zaczęły obowiązyw...

źródło: 20230814_004726_0000

Pobierz
  • 29
@dwa__fartuchy: bardzo dobra zmiana ktora zatrzyma narkotyzowanie mlodziezy. Co drugi kur#a gimbus na kodeinie z woda w weekend. Bo poszli raz do lekarza 3 lata temu i tak sobie biora recepty pozniej i handluja miedzy soba.
Jednym ruchem ukrocili maloletnich cpunow, teraz jak chca sie narkotyzowac to beda musieli sobie srac w papiery raz na 3 miesiace.
@haabero: to trawe moze i tak (dla mnie powinna byc legalna rekreacyjnie), ale tu lista lekow jest dosc szeroka. Ciekawi mnie czy np. są jakieś statystyki, które były podporą dla takiego kroku i które świadczyłyby o tym, że takie leki były np. Częściej przepisywane niż to koniecznie etc.
@dwa__fartuchy: czy kazdemu nowemu specjaliscie (np. psychiatrze) trzeba bedzie udostepniac swoja dokumentacje medyczna? czy specjalista moze sam zdecydowac czy przeprowadzic wywiad czy prosic o udostepnienie czy jest to z gory narzucone?
@romek898: tak, ale przynajmniej bedzie to juz czyn karalny :) A tak to co zrobisz? Wóda legalna, kodeina na recepcie. Jesli ktos naprawde potrzebuje leczenia i z niego korzysta to tej ustawy nawet nie odnotuje, problem beda miec 'receptomaty - widma' i inne lekarze co wystawiaja recepte mimo ze kogos nawet nie lecza
@controll

@romek898: tak, ale przynajmniej bedzie to juz czyn karalny :) A tak to co zrobisz? Wóda legalna, kodeina na recepcie. Jesli ktos naprawde potrzebuje leczenia i z niego korzysta to tej ustawy nawet nie odnotuje, problem beda miec 'receptomaty - widma' i inne lekarze co wystawiaja recepte mimo ze kogos nawet nie lecza


?? przecież kodeina ktora kupowały malolaty pochodzi z leków bez recepty. To nie z tym ma związek
@dwa__fartuchy @Wjolka

A może jesteście mi w stanie wytłumaczyć czemu osoby chore przewlekłe które będą musiały brać leki przez całe życie muszą co 3 miesiące brać na te leki receptę?

Po co? W jakim celu? Czemu nie mogę dostać dożywotnie recepty na leki na nadciśnienie? Ktoś musi koniecznie przytulić ten $ czy o co chodzi?

@controll chodzi o medyczna marihuanę która ludzie ogarniali sobie legalnie przez internet i kupowali w apteka. Do
@Sarza01 Nie. Po prostu czujesz się z tym pokrzywdzony bo nie rozumiesz ze sytuacja często ulega zmianie a sam pacjent wymaga kontroli, a często tez zmiany leków.

Przy wieloletnim stabilnym nadciśnieniu i ustalonych kontrolach laboratoryjnych daje się recepty roczne.
@Wjolka jaka sytuacja często ulega zmianie? Czegoś nie rozumiem. Od 5 lat te same leki. Więc jaka sytuacja ulega zmianie? Czuje się cały czas tak samo. Robiłem badania i jest ok. Nic tutaj nie ulega zmianie. Lepszych leków nie wymyślą. Biorę te najdroższe, nowe - triplixam. Najmocniejsza dawka. Co tutaj się może zmienić?

Jak wygląda ta recepta roczna? Co ile mam się badać w takim wypadku?

Dziekuje za odpowiedź Pani Doktur (
@Sarza01: to zapytaj lekarza. Jak wyjeżdżałam i potrzebowałam więcej leków to lekarz wypisał mi jedną receptę na 3 mc na teraz i drugą do zrealizowania za 2 tygodnie. Fakt, że to akurat była antykoncepcja, ale to przecież też w tym kraju jest niemile widziane xd
@Sarza01 Pisze Ci jak jest u pacjentów - sytuacja często ulega zmianie i trzeba czasu by optymalnie ustawić na lekach i by pacjent je tolerował . Do tego dochodzą np. takie wahania jak zaburzenia elektrolitowe w szczególności gdy konieczne jest leczenie współistniejących chorób. Stąd te wizyty są zasadne.

Skoro masz stabilne wartości ciśnienia a lekarz zaplanował okresowa diagnostyke laboratoryjna, jest to eweidentne nascisnienie bez przyczyn wtórnych to można rozważyć recepty roczne.
Jednak