Wpis z mikrobloga

Dopiero teraz się dowiedziałem, a specjalnie się o tym nie słyszy, ale z końcem roku znika u nas benzyna E5 i będzie zastąpiona benzyną E10. czyli zamiast 5 to 10% dodatków biokomponentów.

E5 ma zostać ale tylko jako 98 oktanowa.

Większość samochodów na rynku nie powinna mieć problemów ale są wyjątki. Najbardzj silniki FSI, GDI czy stare na gaźnikach, mechanicznych wtryskach itp. takie biokomponenty sprawiają min, że rośnie temp spalania a alkohol zatrzymuje wilgoć, więc bardziej korozyjnie się robi.

Z plusów szacuje się, że taka benzyna ma być tańsza o około 30gr na litrze.

#motoryzacja
  • 44
  • 28
@pokyw12: gdzie są dostępne takie statystyki? ( ͡° ͜ʖ ͡°) chętnie poczytam.

Po drugie to że auto lata na lpg, nie wiele zmienia bo też musisz kupić te kilkadzisiąt litrów benzyny w ciągu roku. w gazie masz siarkę, dokładniej to 3x tyle ile w benzynie, 30mg, zamiast 10. szybciej się zużywa olej, a teraz dojdzie jeszcze więcej czynników które ten olej zużywają szybciej, mimo że na benzynie
@r5678: Ucierpi każdy samochód bez flexfuel sensorów lub bez szerokopasmowych sond. Dla samochodów z elektronicznym wtryskiem i wąskopasmową sondą, różnica będzie jedynie podczas pracy w otwartej pętli, czyli wtedy kiedy silnik jest zimny lub pod pełnym obciążeniem. Nie będzie zachowywał odpowiedniego afr, mieszanka będzie zbyt uboga.
Jestem ciekawy czy skład paliwa będzie stały, czyli zawsze idealnie 10% etanolu w benzynie? Czy raczej będzie to do 10% (0-10%). Jeśli będzie stały, to
@r5678: czy mi się wydaje czy oni już zaczęli sprzedawać to gorsze paliwo(rabaty na 30groszy)? Czyli TFSI też się pod to nie nadaje? I co gdyby tankować te nowe e5 zamiast e10??
@r5678 A ja czytałem gdzieś że na E10 temperatura spalania jest trochę niższa, czyściej się spala i szybciej wyparowuje z oleju. Minus to że niektóre silniki spalą minimalnie więcej. Tankuje w DE regularnie od roku i nie zauważam żadnej różnicy do E5, która nadal tu jest dostępna jako 95 i 98.

Na YT jest test, gdzie tankują Golfa GTI różnymi paliwami i mierzą na hamowni. Na E10 95 miał większą moc niż