Wpis z mikrobloga

Pytanie do młodych, a może i starych lekarzy jeżeli jacyś tu są:)

Jak to jest z tym #cholesterol ?

Od jakiegoś czasu borykam się z wysokim (według norm laboratoryjnych) cholesterolem.

LVL 35
od 3 lat mam około 210-230 całkowity, LDL 140-150, a przy tym trójglicerydy zawsze w normie. Poniżej 90.

Próbowałem to zbijać dietką, sportem ale cały czas trzyma mi się ten poziom. Dodam, że mój ojciec tez zawsze miał z tym problem wiec to może genetyka.

Ostatnio spotkałem się już prare razy z artykułami o tym, że ogólny pogląd na cholesterol jest zły.
Że tak naprawdę licza się stosunki pomiędzy danymi wskaźnikami i jeżeli są one dobre to nawet wysoki LDL nie jest zły.
W dobie różnego rodzaju foliarstwa internetowego zastanawiam się na ile w tym prawdy, a na ile myślenia życzeniowego.
Bo jednak każdy lekarz z którym rozmawiałem w gabinecie zawsze mówi że wszystko za wysokie i trzeba zbijać.

Ma ktoś jakieś ciekawe naukowe opracowania na ten temat?

#medycyna #lekarz #zdrowie
  • 3
  • Odpowiedz
@jedmar: jak jak miałem ostatnio za wyski to ciotka aptekarska na emeryturze powiedziała żebyś się nie martwił gdyż normy są zaniżane celem opychania motłochowi leków na zbijanie tegoż
  • Odpowiedz
@jedmar: Myślenie życzeniowe i jakośtobędzizm. Dyslipidemia nie boli do momentu jak nie stanie się coś na ostro.
Najlepiej sobie zerknąć na łączone wytyczne kilku polskich towarzystw naukowych.
Wstawiam dział 6.4, a jeszcze lepiej sobie przeczytać cały dział 6, także na temat innych frakcji.
https://www.klrwp.pl/strona/835/diagnostyka-i-leczenie-zaburzen-lipidowych-2021/pl

Lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) są heterogenną grupą obejmującą zasadniczo dwie frakcje lipoprotein różniące się wielkością cząstek i gęstością. W warunkach fizjologicznych HDL hamują rozwój miażdżycy głównie poprzez udział w zwrotnym transporcie cholesterolu – z tkanek, w tym z makrofagów w ścianach tętnic, do wątroby [68]. Ponadto, HDL wykazują działanie antyoksydacyjne i hamują utlenianie LDL [69], przywracają funkcję śródbłonka naczyniowego, działają przeciwzapalnie i przeciwapoptotycznie [70]. Stan zapalny oraz stres oksydacyjny, a także glikacja prowadzą do zmian składu cząstek i powstawania dysfunkcjonalnych HDL, z utratą ich właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych oraz ograniczeniem ich aktywności w zwrotnym transporcie cholesterolu [71]. W efekcie, dysfunkcjonalnym HDL przypisuje się działanie
  • Odpowiedz