Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki

Moja mamełe ma akcje po dziadku i chce przekazać je mi.

1. Czy jeśli otrzymam te akcje, zgłoszę darowiznę to mimo wszystko powinienem zapłacić 19% podatku? Czyli - jak otrzymam akcje za X PLN i sprzedam za podobną kwotę to muszę zapłacić 19% z X?

2. A może jednak lepiej, by mamełe sprzedała akcje i wtedy przekazała hajs do mnie?

Proszem o pomoc, bo fiskus psikus to złodupiec co chce dziadziowe piniondze porwać (,)

#gielda #inwestowanie #gpw #ksiegowosc
  • 7
W przypadku darowizny akcji nie powstaną u ciebie koszty, więc przy sprzedaży zapłacisz 19% od przychodu ze sprzedaży. Domniemywam, że mama dostała akcje w spadku i w takiej sytuacji będzie mogła odliczyć koszty jakie poniósł dziadek w celu nabycia akcji. Więc lepiej niech mama je sprzeda i wtedy przekaże ci hajs.
@SuperStefan: nie musisz płacić podatku od tego że mama dała ci akcje, ale musisz płacić podatek od zbycia akcji

i odwrotnie - ona musi zapłacić za zbycie akcji, ale nie płacisz za to że da ci pieniądze
@jestemtunew: czy akcje były zdematerializowane - to tego nie wiem.

Spółka jest na GPW - nieszczęsny Orlen (mama otrzymała akcje PGNiG, ale potem Orlen przejął PGNiG i akcje zostały przeliczone na Orlenowskie)