Wpis z mikrobloga

Hejka!

Ostatnio wstawiłem wpis z zdjęciem zawalonego budynku pod którym rozgorzała dyskusja co było powodem tej katastrofy. Wpis nieprzypadkowy bo od jakiegoś czasu zaznajamiam się z tematyką podbić i coraz mocniej czuję na plecach dreszcz emocji. W robocie będę miał do wykonania podbicie kamienicy sąsiadującej z naszą budową. Na razie czekamy na projekt techniczny ale chce się przygotować na wszystkie warianty. Sytuacja jest taka, że ściana ma prawie 25 metrów długości. Kamienica z skrzydłem oficynowym 5-cio kondygnacyjna (4 nadziemne, 1 podziemna) z czego podpiwniczenie niepełne na ~3/5 długości ściany bocznej. Ściany piwniczne grubości 80 cm, ława fundamentowa również murowana w stanie dobrym. Lekkie odchylenie ściany szczytowej (ślepa) od pionu w kierunku naszej działki. Na tej ścianie opierają się stropy ceramiczne Klaina. Geologia ok, grunt to w większości pył piaszczysty, stan zwarty.

Pytanie pierwsze, to czy mogę odkopać całą ścianę do góry „ławy”? To będzie jakieś 200 cm od obecnego poziomu na którym trwają pozostałe prace. Opinie są różne, jeden rabin powie tak, drugie powie nie, natomiast na pewno byłoby to bezpieczniejsze niż startować od poziomu 0 z wykopem aż pod ławę, czyli jakieś 3m. Drugie - jaka będzie najłatwiejsza technika zbrojenia przy małej przestrzeni roboczej? Mufowanie czy spawanie? W końcu trzecie – jeżeli mieliście styczność z podobnym tematem, to jak podpieraliście starą konstrukcję. Otwarty jestem na sugestię co z waszego punktu widzenia lepiej się sprawdza w takiej sytuacji, stal czy drewno? Zaznaczam, że nie szukam cudownego leku na wszystko, ale może ma ktoś swoje spostrzeżenia, dobre rady, przeżył to na własnej skórze i na czymś się sparzył, a czym mógłby się dalej podzielić – w końcu chodzi o ludzie życie, a z projektami to wiadomo jak jest. Na papierze wszystko pięknie ale potem trzeba wejść do dziury pełnej błocka i nie ma czasu na szukanie w panice jakiegoś tymczasowego rozwiązania w poradniku majstra budowlanego.

W nawiązaniu do tych dwóch wpisów wyżej pozwolę sobie zawołać komentujących bo sporo jest tam rzetelnych wypowiedzi w temacie. Jeżeli kogoś niepotrzebnie wywołałem to przepraszam.

https://wykop.pl/wpis/71945339/co-ten-chlop-tam-tegowal-przy-tej-sciani

https://wykop.pl/wpis/72098825/kolejne-zwyciestwo-chlopskiego-rozumu-nad-wiedza-h

@powsinogaszszlaja: @Jarek_P @Catmmando @rafal_13 @Kantor_wymiany_mysli_i_wrazen @2xpapanalepiku @Jarek_P @Edi93 @saser91 @antekdomagala @gizmo1231 @6182 @Makarow @lasaghneboi @emesc @siadaj_Kulson @Smarek37: @Sla_Voy @jedyny_wolny_login @Toent @Jarek_P @ksiak @FejsFak @EjniaKK @KollA

Zdjęcie poglądowe. #budownictwo #budujzchaferem #budowadomu #budujzwykopem #remontujzwykopem #budowa #budowlanka #kamienice
Pobierz
źródło: temp_file7499639662609160972
  • 81
Drobna korekta. Od poziomu zero posadowienie będzie jakieś 350 cm niżej. Czytałem że można wbijać też pręty zbrojeniowe tylko nie wyobrażam sobie aby w skonsolidowany grunt pod ława dało coś się wbić.
@dyzenteria Na pewno w projekcie będzie zabezpieczenie kantówkami. Ponoć jej stan umożliwia bezpieczne podbicie jej. Te wychylenie nie jest jednolite, najbardziej na dole ale zmniejsza się ku górze kamienicy. Budynek jest zamieszkały, ostatnio zakładano szczelinomierze i płytki szklane. Nikt z nas nie jest samobójcą xD Myślisz, że można odkopać to po całości?
@mizabud: jak chcesz odkopywać ścianę po całość to jesteś samobójcą. Sorry, ale to co chcesz zrobić to pchanie się w katastrofę. Jakby całe twoje podejście do sprawy jest przerażające, serio o poradę pytasz na stronie że śmiesznymi obrazkami? Niestety, albo masz uprawnienia pierwszy tydzień, albo nie powinieneś ich mieć, skoro nie potrafisz przygotować się merytorycznie do tematu i sam siebie na minę wsadzasz. Zastanówmy się, czy twój pracodawca nie wykorzystuje ciebie,
Do rzeczy, żeby nie było, że tylko się ciskam. 1. Projekt techniczny nie rozwiąże twoich wątpliwości. Ty robisz w wykonawstwie, a nie miałeś styczności z tym zagadnieniem, a projektant tym bardziej. Tam też są ludzie nie zawsze wiedzą co robią, a jak temat jest budżetowy to tym bardziej powinna zapalić się czerwona lampka. 2. To odsłonięcie po całości to samobój. Jeśli odsłinisz po całości grunty spoiste i przyjdą opady to narobisz takiego
@mizabud: Macie wychyloną ścianę obciążoną stropami, którą – jak rozumiem - chcecie odkopać częściowo mechanicznie. Taka ściana powinna być zabezpieczona ściągami albo - jeżeli wspólnota/zarządca nie wyraża zgody ze względu na estetykę itp. - jakąś konstrukcją wsporczą np. stalową w postaci ramy słupowo-ryglowej utwierdzonej w fundamencie żeby nie przeszkadzała w pozostałych pracach. Uważam, że zabieracie się za podbicie od złej strony. Najpierw poszerzenie odkopanej ściany fundamentowej - żelbetowe w przypadku stalowej
@Zefir_Zdobywca Tak, pytam o rady i wskazówki na portalu z śmiesznymi obrazkami bo pytając uprawnionych ja uszy budownictwa dostaje odpowiedź że wszystko jest w poradniku majstra. Pozostają inni znajomi bądź internet w którym zamordowano fora tematyczne wprowadzając Facebooka na którym wszystko ginie. Dlatego próbuje tutaj się czegoś dowiedzieć bo jest tu parę osób które w budowlance siedzą. I właśnie aby nie być wykorzystywanym założyłem ten wątek. Eh @dyzenteria rama była rozważana ale
@dyzenteria: może wychylenie jest minimalne i mówimy o mm a nie cm i faktycznie nie ma potrzeby większego zabezpieczania, ale z drugiej strony samo zszycie kamienicy nie zaszkodzi. A z drugiej strony jak chcą zabezpieczać kantówkami, to za czy że widzą taką konieczność. Cel słuszny, ale metoda beznadziejna
@Zefir_Zdobywca Nie widziałem twojego drugiego wpisu. Dzięki za wskazówki. No właśnie nie wyobrażam sobie aby ktoś ode mnie wchodził do studni na 350 cm głębokości także ten grunt muszę jakoś zebrać i na tym zrobić wypory tymczasowe, a potem w miarę postępu robót je demontować. Z gruntem i jego wypływem spod ławy to czytałem ale myślę że są jakieś patenty typu szybki korek betonowy czy kładzenie płyt monowskich i wypieranie na nich
@mizabud: Ale taką ramę można wykorzystać jako element konstrukcji zespolonej i włączyć ją do współpracy z betonem.
Te wychylenie ściany wiadomo z czego wynika? Co było wcześniej na waszej działce? Nie jest tak, że masy ziemne zgromadzone na waszej działce, a stanowiące wtórną obsypkę piwnicy kamienicy zwiększyły napór na ściany fundamentów doprowadzając do deformacji, tj. wepchnięcia ich budynku? Masz inwentaryzację tej kamienicy? Jakie wnioski są zawarte w opinii geotechnicznej? Może ma