Wpis z mikrobloga

Hejka!

Ostatnio wstawiłem wpis z zdjęciem zawalonego budynku pod którym rozgorzała dyskusja co było powodem tej katastrofy. Wpis nieprzypadkowy bo od jakiegoś czasu zaznajamiam się z tematyką podbić i coraz mocniej czuję na plecach dreszcz emocji. W robocie będę miał do wykonania podbicie kamienicy sąsiadującej z naszą budową. Na razie czekamy na projekt techniczny ale chce się przygotować na wszystkie warianty. Sytuacja jest taka, że ściana ma prawie 25 metrów długości. Kamienica z skrzydłem oficynowym 5-cio kondygnacyjna (4 nadziemne, 1 podziemna) z czego podpiwniczenie niepełne na ~3/5 długości ściany bocznej. Ściany piwniczne grubości 80 cm, ława fundamentowa również murowana w stanie dobrym. Lekkie odchylenie ściany szczytowej (ślepa) od pionu w kierunku naszej działki. Na tej ścianie opierają się stropy ceramiczne Klaina. Geologia ok, grunt to w większości pył piaszczysty, stan zwarty.

Pytanie pierwsze, to czy mogę odkopać całą ścianę do góry „ławy”? To będzie jakieś 200 cm od obecnego poziomu na którym trwają pozostałe prace. Opinie są różne, jeden rabin powie tak, drugie powie nie, natomiast na pewno byłoby to bezpieczniejsze niż startować od poziomu 0 z wykopem aż pod ławę, czyli jakieś 3m. Drugie - jaka będzie najłatwiejsza technika zbrojenia przy małej przestrzeni roboczej? Mufowanie czy spawanie? W końcu trzecie – jeżeli mieliście styczność z podobnym tematem, to jak podpieraliście starą konstrukcję. Otwarty jestem na sugestię co z waszego punktu widzenia lepiej się sprawdza w takiej sytuacji, stal czy drewno? Zaznaczam, że nie szukam cudownego leku na wszystko, ale może ma ktoś swoje spostrzeżenia, dobre rady, przeżył to na własnej skórze i na czymś się sparzył, a czym mógłby się dalej podzielić – w końcu chodzi o ludzie życie, a z projektami to wiadomo jak jest. Na papierze wszystko pięknie ale potem trzeba wejść do dziury pełnej błocka i nie ma czasu na szukanie w panice jakiegoś tymczasowego rozwiązania w poradniku majstra budowlanego.

W nawiązaniu do tych dwóch wpisów wyżej pozwolę sobie zawołać komentujących bo sporo jest tam rzetelnych wypowiedzi w temacie. Jeżeli kogoś niepotrzebnie wywołałem to przepraszam.

https://wykop.pl/wpis/71945339/co-ten-chlop-tam-tegowal-przy-tej-sciani

https://wykop.pl/wpis/72098825/kolejne-zwyciestwo-chlopskiego-rozumu-nad-wiedza-h

@powsinogaszszlaja: @Jarek_P @Catmmando @rafal_13 @Kantor_wymiany_mysli_i_wrazen @2xpapanalepiku @Jarek_P @Edi93 @saser91 @antekdomagala @gizmo1231 @6182 @Makarow @lasaghneboi @emesc @siadaj_Kulson @Smarek37: @Sla_Voy @jedyny_wolny_login @Toent @Jarek_P @ksiak @FejsFak @EjniaKK @KollA

Zdjęcie poglądowe. #budownictwo #budujzchaferem #budowadomu #budujzwykopem #remontujzwykopem #budowa #budowlanka #kamienice
mizabud - Hejka!

Ostatnio wstawiłem wpis z zdjęciem zawalonego budynku pod którym ro...

źródło: temp_file7499639662609160972

Pobierz
  • 88
@mizabud: Napisałeś o częściowym podpiwniczeniu. Tam też stwierdzono wychylenie? Czy zostało to zrównoważone przez siły parcia gruntu pod kamienicą? Posadowienie tej ławy murowanej jest na jednym poziomie czy schodkowo? Bo jak to drugie to powiedziałbym inwestorowi i pracodawcy żeby się gonili i sami kark nadstawiali.

Wstaw jakiś przekrój i plan sytuacyjny.
via Android
  • 0
@JanuszPDM tak, widziałem że do tego często są stosowane iniekcje np. geopolimerowe ale jak już wyżej napisałem, nie jestem inwestorem tylko wykonawcą, który chce zabezpieczyć swój tyłek. @dyzenteria Dzięki. Jak będę miał projekt to sprawdzę czy założone podbicie również w środku. Mocno w to wątpię, bo sąsiedzi nie sa zachwyceni nasza budowa ale sprawdzę bo to ciekawe.
@FejsFak pozwolisz ze przekieruje do ciebie projektanta? ( ͡º ͜ʖ͡º)może
via Android
  • 0
@Zefir_Zdobywca Od wnętrza to my nic nie zrobimy ;) sąsiedzi nie przepadają za nami i musimy to robić od swojej strony. Niby urząd mógłby ich zmusić do współpracy ale brak chęci współpracy jest z obu stron barykady. A co sądzisz o tym co dyzenteria napisał z tym wzmocnieniem? Ta ściana rzeczywsice jest taka parabolą. Odkrywki zrobiono 3. Śliski temat?
@mizabud: Jaka jest wycena tych mikropali, na jaką głębokość były zakładane i na jakiej szerokości zakładano zespolenie nimi gruntu? Założenie było pełnego zespolenia, czy z jakimiś odstępami pomiędzy palami?
via Android
  • 0
@BigMac Ale obowiązkiem nadzoru jest wychwycenie błędów projektowych, serio. Wyroki sądów w takich sprawach są powalone. Niby nie musisz mieć uprawnień projektowych, ale jak coś się spierniczy to ciągną do odpowiedzialności każdego.
w takich sytuacjach bardziej przemawiają do mnie mikropale wiercone.


@dyzenteria: pytanie czy nie należałoby tego zrobić z poziomu piwnic, od środka budynku, bez odkopywania fundamentów z zewnątrz. Do tego pozioma konstrukcja stalowa z belek w piwnicy tak żeby obciążenia przenosiły się równomiernie przy robotach na placu budowy, chociażby związanych z samym odwodnieniem.
@mizabud: mimo wszystko trzymał bym się projektu przy tych robotach, a jeśli są inne pomysły to tylko w