Wpis z mikrobloga

Ochrona zdrowia według Konfederacji to totalna ściema

Właściwie całe założenia Konfederacji na reformę ochrony zdrowia to tylko jeden punkt:

1. Likwidacja monopolu NFZ naprawi wszystko
TOTALNA NIEPRAWDA Wyjście z założenia, że sama likwidacja monopolu NFZ - wprowadzenie m. in. prywatnych ubezpieczycieli, bez zwiększenia wydatków - naprawi sytuację w ochronie zdrowia jest kuriozalne. Widać, że Konfederacja nieudolnie wzorowała się na Czecha, gdzie 80% obywateli jest zadowolonych z opieki zdrowotnej. Ludzie Konfederacji z całego czeskiego złożonego systemu skopiowali tylko pomysł wielu ubezpieczycieli i błędnie uznali, że to wystarczy. Nasz system jest mocno niedofinansowany, Polska jest w ogonie stawki europejskich państw, które wydają na ochronę zdrowia względem PKB - około 6% - patrz dołączony wykres. Z pustego Salomon nie naleje. Wróćmy do Czech, które wydają na system zdrowotny 9% PKB i tym samym są w czołówce państw europejskich. Składka zdrowotna w Cechach to 13,5%, w Polsce jest to 9% albo i w niektórych przepadkach jeszcze mniej. Dane, czyste dane świadczą o wszystkim!

1.1. To zmniejszy biurokrację
NIEPRAWDA To zwiększy biurokrację. Wielu ubezpieczycieli oznacza, że jedna placówka medyczna (np. przychodnia) będzie musiała podpisać umowy i wymieniać na bieżąco dokumenty z wieloma ubezpieczycielami. Ponadto ci ostatni będą często kontrolować placówki medyczne z wykonanych świadczeń oraz z jakość usług. Prywatni ubezpieczyciele będą nastawieni na zysk, będą często kontrolować zasadność wypłacanych świadczeń na rzecz podmiotów leczniczych, podobnie jak aktualnie dzieje się w przypadku szkód komunikacyjnych. To wszystko tylko zwiększy biurokrację.

1.2. To da duże oszczędności
NIEPRAWDA Wielu ubezpieczycieli oznacza, że w tych instytucjach trzeba będzie zatrudnić wiele dodatkowych osób do obsługi - wspominanych przeze mnie już - umów ze szpitalami/przychodniami czy też do przeprowadzania kontroli. W przypadku nowych instytucji pełniących rolę ubezpieczycieli zdrowotnych powstaną nowe sowicie opłacane stanowiska dla prezesów, dyrektorów, rad nadzorczych itp. Nie można wykluczyć, że najczęściej będą to wielkie zagraniczne korporacje nastawione na duże zyski, istnieje ryzyko wytransferowania naszych składek zdrowotnych za granicę. W przypadku, gdy system nie będzie wydolny finansowo (a już nie jest) te firmy będą lobbować za zwiększeniem składki zdrowotnej lub za celowymi dopłatami z budżetu państwa.

1.3. Bez zwiększenia wydatków
NIEPRAWDA Już udowodniłem, że propozycja Konfederacji zwiększy biurokrację, zwiększy zatrudnienie w administracji, nie da oszczędności, a wręcz przeciwnie. Równolegle Polska wciąż wydaje za mało na ochronę zdrowia i tak według Konfederacji ma pozostać, z niedofinansowanym systemem niewiele da się zrobić. Ładnie to wytłumaczyłem w jednym z komentarzy: teraz za 5 zł nie możesz kupić piwa + czipsów, lecz Konfederacja obiecuje, że jak wprowadzą kilka banków, żeby była konkurencja na rynku płatności to już będzie cię za te 5 zł stać na piwo + chipsy. To jest tak rażąco głupie...

Wisienka na torcie - propozycja Konfederacji w ogóle nie rozwiązuje problemu:
- braku lekarzy
- przepracowania lekarzy
- kolejek do specjalistów i na SORach
- patologii wizyt prywatnych
Te wszystkie kwestie rozwiązuje komplementarny system czeski, polecam przeczytać o ich systemie - link na samym końcu.

Najlepsze, że Berkowicz z Konfederacji nie znał założeń programu swojej partii i rozpowszechniał jakieś bzdury, a później Konfederacja zwala winę na Niedzielskiego. Ta partia to jakiś żart i to nieśmieszny.

Szwajcaria ma niskie publiczne wydatki na zdrowie w odniesieniu do PKB, ponieważ w ich systemie to pacjenci płacą za usługi medyczny, a państwo dokłada do płatności dopiero od określonej kwoty.

https://politykazdrowotna.com/artykul/czeski-system-opieki/915221
https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/03/14/publiczne-wydatki-na-zdrowie-w-ue-od-polski-mniej-wydaje-jedynie-lotwa/
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prawie-170-mld-zl-na-zdrowie-w-2023-r-ale-do-7-proc-pkb-daleko

#konfederacja #zdrowie #takaprawda #bekazkonfederacji #neuropa #polska #polityka
Jarusek - Ochrona zdrowia według Konfederacji to totalna ściema

Właściwie całe założ...

źródło: 392598d52213f1f6b86ba496ea325eb0f0d37d10237fe3bea3af3edfcc620c79

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
@Jarusek: najbardziej populistyczna partia w polskim parlamencie (poza polską partią miłośników piwa) wystawia najbardziej populistyczne hasełka wyborcze (bo propozycjami ani programem tego nazwać nie można)? Nowe, nie znałem
  • Odpowiedz
wymieniać na bieżąco dokumenty z wieloma ubezpieczycielami.


@Jarusek: no ok ale akurat to to w dzisiejszych czasach to jest kwestia odpowiednio zrobionego systemu komputerowego na poziomie centralnym. Nie wiem czy zmniejszy to biurokrację, ale akurat twierdzenie, że jest odwrotnie nie wydaje się uzasadnione. Tak jak mówię: wystarczy jedna baza danych z tym kto i gdzie jest ubezpieczony. pani grażynka klika w konkuter, a system robi resztę.
  • Odpowiedz
@Jarusek: Wszystko fajnie tylko w Polsce nie brakuje lekarzy. Według statystyk NIL w Polsce jest ich 150000 czyli mamy ~4 lekarzy na 1000 mieszkańców, gdzie rekomendowana liczba to 3,1. Problemem w Polsce jest niedofinansowanie służby zdrowia i nierynkowa wycena świadczeń NFZ. Chodzi o to, że NFZ daje za dane usługi dużo mniej pieniędzy niż szpital musi na daną usługe wydać, co wywołuje ogromne dziury budżetowe, albo sytuacje takie że w czerwcu
  • Odpowiedz
  • 7
@loginnawykoppl: wciąż to nie zmniejsza ogólnej biurokracji. Zawsze ktoś musi wprowadzić, że był tu taki pacjent, jakieś świadczenia były mu realizowane, żeby wyliczyć i ile ubezpieczyciel musi placówce za to zapłacić. Po stronie ubezpieczyciela ktoś to musi zweryfikować czy tak było i przyznać środki.
  • Odpowiedz
  • 5
@Jarusek: Przeczytałem tylko pierwsze i już widzę cherrypicking. Niezależnie od sensu programu Konfederacji na drugim końcu wykresu (z najniższymi wydatkami - dla tych co nie potrafią czytać) masz uwaga... Szwajcarię!!

@malani: o wow nie doczytałeś mojego wpisu, bo na końcu piszę:

Szwajcaria ma niskie publiczne wydatki na zdrowie w odniesieniu do PKB, ponieważ w ich systemie to pacjenci płacą za usługi medyczny, a państwo dokłada do płatności dopiero od określonej
  • Odpowiedz
1. Likwidacja monopolu NFZ naprawi wszystko


@Jarusek: Naprawi kilka rzeczy, w tym obniży koszty zabiegów (konkurencja). Nie mniej jednak nie rozwiązuje wszystkiego.

1.1. To zmniejszy biurokrację


@Jarusek: Zgadzam się, to kłamstwo. Tu już nawet nie chodzi o podpisane umowy, ale założenia czeskiego, czy bardzo podobnego, holenderskiego systemu zdrowia polega na tym, że lekarz zajmuje się leczeniem, a nie pisaniem raportów i biurokracją. W tym sensie faktycznie zmniejsza biurokrację, ale wyłącznie
  • Odpowiedz
  • 7
w tym obniży koszty zabiegów (konkurencja)

@bregath: nie obniży, bo NFZ już płaci śmieszne pieniądze. Logowałeś się kiedyś na portal pacjenta? Tam można zobaczyć ile NFZ płaci np. dentystom - za takie stawki żaden dentysta prywatnie cię nie obsłuży.

patologii wizyt prywatnych

Co masz na myśli?

@bregath: patrz dołączony obrazek.
Jarusek - >w tym obniży koszty zabiegów (konkurencja)
@bregath: nie obniży, bo NFZ ju...

źródło: Screenshot 2023-06-28 at 12-47-07 zaproponuj wizytę na nfz Szukaj w Google

Pobierz
  • Odpowiedz
brakuje, ponieważ pracują prywatnie, to wynika z tego co napisałeś: z niedofinansowania. W Czechach lekarze nie pracują prywatnie. Poczytaj te ich rozwiązania: https://politykazdrowotna.com/artykul/czeski-system-opieki/915221


@Jarusek: no tak, ale chodzi mi o to ze jesli chodzi o ich liczbe to ich nie brakuje, po prostu przez beznadziejną polityke są słabo wykorzystywani. A problem się pogłębia właśnie w wyniku tego, że procedury są niedofinansowane. NFZ nie daje pieniędzy --> szpital nie wykonuej danej usługi
  • Odpowiedz
patrz dołączony obrazek.


@Jarusek: a co mają innego zrobić jeśli kasa z kontraktu z NFZ skończyła się pół roku temu?

nie obniży, bo NFZ już płaci śmieszne pieniądze. Logowałeś się kiedyś na portal pacjenta? Tam można zobaczyć ile NFZ płaci np. dentystom - za takie stawki żaden dentysta prywatnie cię nie obsłuży.


@Jarusek: fajnie, ale na NFZ masz mocno ograniczony "wybór" (hehehe, wybór... dobre). I tak, jest taniej jak w
  • Odpowiedz