Wpis z mikrobloga

Ochrona zdrowia według Konfederacji to totalna ściema

Właściwie całe założenia Konfederacji na reformę ochrony zdrowia to tylko jeden punkt:

1. Likwidacja monopolu NFZ naprawi wszystko
TOTALNA NIEPRAWDA Wyjście z założenia, że sama likwidacja monopolu NFZ - wprowadzenie m. in. prywatnych ubezpieczycieli, bez zwiększenia wydatków - naprawi sytuację w ochronie zdrowia jest kuriozalne. Widać, że Konfederacja nieudolnie wzorowała się na Czecha, gdzie 80% obywateli jest zadowolonych z opieki zdrowotnej. Ludzie Konfederacji z całego czeskiego złożonego systemu skopiowali tylko pomysł wielu ubezpieczycieli i błędnie uznali, że to wystarczy. Nasz system jest mocno niedofinansowany, Polska jest w ogonie stawki europejskich państw, które wydają na ochronę zdrowia względem PKB - około 6% - patrz dołączony wykres. Z pustego Salomon nie naleje. Wróćmy do Czech, które wydają na system zdrowotny 9% PKB i tym samym są w czołówce państw europejskich. Składka zdrowotna w Cechach to 13,5%, w Polsce jest to 9% albo i w niektórych przepadkach jeszcze mniej. Dane, czyste dane świadczą o wszystkim!

1.1. To zmniejszy biurokrację
NIEPRAWDA To zwiększy biurokrację. Wielu ubezpieczycieli oznacza, że jedna placówka medyczna (np. przychodnia) będzie musiała podpisać umowy i wymieniać na bieżąco dokumenty z wieloma ubezpieczycielami. Ponadto ci ostatni będą często kontrolować placówki medyczne z wykonanych świadczeń oraz z jakość usług. Prywatni ubezpieczyciele będą nastawieni na zysk, będą często kontrolować zasadność wypłacanych świadczeń na rzecz podmiotów leczniczych, podobnie jak aktualnie dzieje się w przypadku szkód komunikacyjnych. To wszystko tylko zwiększy biurokrację.

1.2. To da duże oszczędności
NIEPRAWDA Wielu ubezpieczycieli oznacza, że w tych instytucjach trzeba będzie zatrudnić wiele dodatkowych osób do obsługi - wspominanych przeze mnie już - umów ze szpitalami/przychodniami czy też do przeprowadzania kontroli. W przypadku nowych instytucji pełniących rolę ubezpieczycieli zdrowotnych powstaną nowe sowicie opłacane stanowiska dla prezesów, dyrektorów, rad nadzorczych itp. Nie można wykluczyć, że najczęściej będą to wielkie zagraniczne korporacje nastawione na duże zyski, istnieje ryzyko wytransferowania naszych składek zdrowotnych za granicę. W przypadku, gdy system nie będzie wydolny finansowo (a już nie jest) te firmy będą lobbować za zwiększeniem składki zdrowotnej lub za celowymi dopłatami z budżetu państwa.

1.3. Bez zwiększenia wydatków
NIEPRAWDA Już udowodniłem, że propozycja Konfederacji zwiększy biurokrację, zwiększy zatrudnienie w administracji, nie da oszczędności, a wręcz przeciwnie. Równolegle Polska wciąż wydaje za mało na ochronę zdrowia i tak według Konfederacji ma pozostać, z niedofinansowanym systemem niewiele da się zrobić. Ładnie to wytłumaczyłem w jednym z komentarzy: teraz za 5 zł nie możesz kupić piwa + czipsów, lecz Konfederacja obiecuje, że jak wprowadzą kilka banków, żeby była konkurencja na rynku płatności to już będzie cię za te 5 zł stać na piwo + chipsy. To jest tak rażąco głupie...

Wisienka na torcie - propozycja Konfederacji w ogóle nie rozwiązuje problemu:
- braku lekarzy
- przepracowania lekarzy
- kolejek do specjalistów i na SORach
- patologii wizyt prywatnych
Te wszystkie kwestie rozwiązuje komplementarny system czeski, polecam przeczytać o ich systemie - link na samym końcu.

Najlepsze, że Berkowicz z Konfederacji nie znał założeń programu swojej partii i rozpowszechniał jakieś bzdury, a później Konfederacja zwala winę na Niedzielskiego. Ta partia to jakiś żart i to nieśmieszny.

Szwajcaria ma niskie publiczne wydatki na zdrowie w odniesieniu do PKB, ponieważ w ich systemie to pacjenci płacą za usługi medyczny, a państwo dokłada do płatności dopiero od określonej kwoty.

https://politykazdrowotna.com/artykul/czeski-system-opieki/915221
https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/03/14/publiczne-wydatki-na-zdrowie-w-ue-od-polski-mniej-wydaje-jedynie-lotwa/
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prawie-170-mld-zl-na-zdrowie-w-2023-r-ale-do-7-proc-pkb-daleko

#konfederacja #zdrowie #takaprawda #bekazkonfederacji #neuropa #polska #polityka
Jarusek - Ochrona zdrowia według Konfederacji to totalna ściema

Właściwie całe założ...

źródło: 392598d52213f1f6b86ba496ea325eb0f0d37d10237fe3bea3af3edfcc620c79

Pobierz
  • 76
@Jarusek:

zaczynasz manipulować


Gdzie? Jak?

jesteś konfiarzem, więc wszystko jasne...


To nie brzmi jak merytoryczne podejście. Raczej przypomina stereotypowe myślenie i pogłębianie podziałów.
odsetek siły nabywczej czy per capita to możesz porywnywac sobie kraje i ich rozwój a nie w relacji do wydawania na służbę zdrowia. Tabelka jak najbardziej ok.


@GrochenMochen: nie, to głupie porównanie. Wyjdzie w nim że Bangladesz wydaje więcej na służbę zdrowia niż Polska.

Czeskie 9% to też dużo więcej niż Polskie 6%. To równowartość Polskiego może 10 albo 11
  • 0
@jinnoman: wmawiasz, że nie jestem zainteresowany dyskusją krytyczną. To manipulacja. Wszystkich konfiarzy dyskutantów łączy jedno - manipulują tak samo jak politycy konfederacji. Jedni bardziej ohydnie inni subtelnie tak jak ty. Kiedy dojdziesz do tego momentu, że będzie ohydnie manipulował?

Przyszedłeś tutaj i nie jesteś zainteresowany merytoryczną dyskusją o temacie tylko rozmawiasz o mnie, to też jest typowe. Gdy brak merytorycznych argumentów zaczynają się personalne ataki, takie odwracanie uwagi od tematu.
@Jarusek:

Kiedy dojdziesz do tego momentu, że będzie ohydnie manipulował?


Mam nadzieje, że nigdy.

tylko rozmawiasz o mnie


Nie o tobie, tylko o sposobie twojej debaty, a raczej cenzurze jaką tu prowadzisz.

Gdy brak merytorycznych argumentów zaczynają się personalne ataki, takie odwracanie uwagi od tematu.


Gdzie ja cie niby atakuje?

Nie miałem jeszcze okazji zaprezentować swoich argumentów, bo sie boje, że mi je ktoś zaraz usunie. Byłem ciekaw jaka była przyczyna
  • 0
Nie o tobie, tylko o sposobie twojej debaty

@jinnoman: no to czyli o mnie.

Ale niestety udowadniasz, że chodzi o czystą cenzure.

@jinnoman: no dalej manipulujesz typowy obrzydły konfiarz z ciebie, bo pisałem, że usuwam te komentarze, które mnie obrażają i te kłamliwe, a ty wmawiasz, że stosuję czystą cenzurę, jakoś wiele komentarzy nie usunąłem...

Ok niech twoim następnym komentarzem będzie coś o temacie reformy. Jak jeszcze raz napiszesz manipulację
@Jarusek:

pisałem, że usuwa te komentarze, które mnie obrażają i te kłamliwe


A skąd mam wiedzieć, że twoja interpretacja jest słuszna? Może usuwasz jakieś wartościowe treści? Może jakieś niewygodne argumenty?
@Jarusek: Masz oczywiście rację. Z drugiej strony obecny model opieki zdrowotnej idealny nie jest. NFZ generalnie płaci za kontrakty a nie za wykonania. Prowadzi to do patologii w której lekarz jest bogiem a pacjent petentem. Nieefektywne szpitale molochy są "too big, to fall". Kupuje się drogi sprzęt, który potem stoi niewykorzystywany. Bo kontrakt się skończył.

Nie mówię, że propozycja konfederacji jest jakimś systemowym panaceum. Nie jest. Zmienia jednak pacjenta z petenta
  • 0
Zmienia jednak pacjenta z petenta w klienta. Klienta, o którego trzeba zabiegać. To dobra zmiana.

@Arv_: tak, to dobra zmiana, ale w zespół z innymi rozwiązaniami, samo rozbicie NFZ nie zmieni niczego, bo jak masz kiepski budżet na ochronę zdrowia to niewiele z tym zrobisz. Polecam ten artykuł o Czechach, oni to rozwiązali komplementarnie, łącznie ze zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia.
Mając do wyboru NFZ,który ma wieczne wąty i nie wiadomo kiedy zapłaci i prywatnego ubezpieczyciela część przychodni po prostu zrezygnuje ze współpracy z funduszem TAK JAK JUŻ DZIŚ ISTNIEJĄ PRYWATNE GABINETY LEKARSKIE CAŁKOWICIE ODCIĘTE OD NFZ bo nie chcą mieć z przedstawicielami tej instytucji do czynienia,więc nie wystawiają recept refundowanych,nie kierują na badania do placówek NFZ,nie wystawiają skierowań do specjalistów NFZ.
  • 0
@brednyk: przez 8 lat XD To nie słyszałeś o inflacji, o wzroście wynagrodzeń? Sama skumulowana inflacja od 2015 to jakieś 50%. No i co, że zwiększyli przez 8 lat dwukrotnie jak większości została zjedzona przez samą inflację. Kolejna połowa została zjedzona przez: wzrost minimalnej od tamtego czasu to 72%, wzrost przeciętnego wynagrodzenie o 61%. Sumarycznie wyjdzie, że na samo leczenie pacjentów nie przeznaczyli nic, a nic więcej.

*Zobacz na ten wykres
  • 0
@brednyk: chyba czytać nie umiesz. Napisałem, że skumulowana inflacja to 50%, dodaj do tego podwyżki płac i wyjdzie, że na samo leczenie nikt nic więcej nie przeznaczył.