Wpis z mikrobloga

Wykopki wyśmiały obietnicę Konfederacji - 30% tańsze mieszkania to kompletny bullshit i mają rację.

Przeczytałem ten ich raport mieszkaniowy, a oto moje wnioski:

1. Koszty gruntów - brak gruntów przez rolnictwo - Szanowny wpływ reformy na obniżenie kosztów: co najmniej 6%.
Tak się składa, że mieszkam we Wrocławiu w bloku wybudowanym na terenie rolniczym, za oknem mam pola, lecz te pola zgodnie z miejscowym planem są przeznaczone dalej pod zabudowę mieszkaniową i to się dzieje, sukcesywnie powstają kolejne liczne bloki. Deweloperzy chętnie kupują te tereny, bo są tanie i dostępne - nie mają problemu, aby pozyskać je od KOWR. Jednak dopóki nikt ich nie kupi są to nadal tereny rolnicze normalnie uprawiane, co oczywiście pozwoliło Konfederacji wrzucić te działki na piękny wykres i ola boga wyszło dużo terenów rolniczych w miastach, na których trudno coś budować - oj co za nieprawda...

2. Koszty materiałów i pracy - Szanowny wpływ reformy na obniżenie kosztów: co najmniej 6%.
Oczywiście żadnych ETSów (certyfikatów CO2), CBAM itd. nie odrzucą, bo inaczej skończy się to karami nałożonymi przez UE, zatem dopóki nie przejdziemy transformacji energetycznej to ceny energii elektryczną będą jakie będą i nie obniżą tym kosztów produkcji materiałów.
Ludzie nie będą chcieli pracować za coraz mniej, a za coraz więcej, obniżenie opodatkowania pracy nie będzie mieć znaczącego wpływu (bo reforma Konfederacji w tym zakresie niewiele zmienia, ta sama stawka PIT 12% co dziś, kwota wolna od podatku większa o niespełna 2 tys. zł od dotychczasowej). Obniżenie VATu na materiały budowlane w ogóle nie wpłynie na cenę budowanych mieszkań przez deweloperów - firmy odliczają VAT w całości już dziś!

3. i 4. Drogo przez wymagania energetyczne. - Szacowany wpływ reformy na obniżenie kosztów: co najmniej 16%.
Oczywistym blefem jest obiecanie liberalizacji wymagań energetycznych budynków - to się nigdy nie stanie. Oni nie wierzą w te całe CO2 i globalne ocieplenie, ale czy też kwestionują fakt, że zasoby energetyczne wyczerpią się jeszcze podczas życia aktualnego pokolenia? Postawienie pieca na węgiel, który za 20-30 lat będzie trzeba wymienić to pozorna oszczędność. Podobnie z kiepskiej jakości ociepleniem czy oknami. Kompletnie zapominają o tym, że izolacja działa w dwie strony - zarówno chroni przed zimnem jak i przed upałami - brak odniesienia do kosztów klimatyzacji.

5. Odbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego - Szacowany wpływ reformy na obniżenie kosztów: co najmniej 2%.
Nie słyszałem, żeby ekolodzy blokowali jakieś inwestycje mieszkaniowe, może bywają takie przypadki, ale do mnie nie dotarły. Za to słyszałem o budowanym "zamku" w Puszczy Noteckiej czy też o tych słynnych inwestycjach powstałych na terenach chronionych podczas poluzowania przepisów specustawami antycovidowymi. Tak się kończy, gdy inwestorzy korzystają z łagodniejszych przepisów, "róbta co chceta" w tym przypadku nie jest wskazane biorąc pod szczególną uwagę niewielką obniżkę kosztów.

6. Obniżenie podatków. - Tu nie zrobili szacunków.
Zmniejszenie podatku VAT z 8% do 5% z tytułu nabywania nieruchomości na rynku pierwotnym, likwidacja podatku PCC (2%), obniżenie VATu z 23% do 19% na materiały budowlane nie wpłyną znacząco na cenę mieszkań. PiS już obniżał podatek VAT na żywność, nie wpłynęło to na zmniejszenie cen żywności - zahamowało jedynie podwyżkę. Ponadto obniżkę VATu deweloperzy mogą potraktować jako okazję do większych zysków - pozostawią ceny bez zmian, płacąc niższy podatek. Likwidacja podatku PCC (2%) nie wpływa na cenę nieruchomości na rynku wtórnym ponieważ podatek ten nie jest wliczony w cenę nieruchomości, PCC jest płacony osobno przez kupującego. Obniżenie VATu na materiały budowlane w ogóle nie wpłynie na cenę mieszkań z rynku pierwotnego - dla deweloperów VAT jest neutralny. Należy chwalić próbę obniżki podatków, jednak nie można w tej sytuacji powiedzieć o jakiejś znaczącej różnicy - nawet przy 2,5% celu inflacyjnym likwidacja podatku PCC jest zjadana już po niespełna roku, a obniża VAT (z 8% do 5%) po kolejnym...

Podsumowanie
Odrealnione pomysły, mijanie się z prawdą, obietnice, które nigdy nie zostaną spełnione (chyba, że wyjdą z UE), hurraoptymistyczne wyliczenia. Ponadto ich program mieszkaniowy kompletnie pomija osoby, których nie będzie stać na kupno własnej nieruchomości. Brak oferty dla ludzi, którzy chcieliby wynajmować. Program w ogóle nie wskazuje rozwiązań takich szczególnych problemów jak pustostany czy skupowanie mieszkań pod inwestycje. Po raz kolejny siadam nad dokumentami wyprodukowanymi przez Konfederację i razi mnie brak profesjonalizmu, rzuca się w oczy populizm i propaganda - PO, PIS, LEWICA pada tam nie raz. Dla kogo oni produkują takie dokumenty? Nie trzeba mieć jakiejś specjalistycznej wiedzy, aby wypunktować te wszystkie niedorzeczne pomysły w tym programie. Żeby nie było, że tylko krytykuję - jeden pomysł uważasz za bardzo dobry, mianowicie zachętę samorządów do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


#mieszkanie #nieruchomosci #podatki #konfederacja #bekazkonfederacji #bekazprawakow #neuropa #polityka
Jarusek - Wykopki wyśmiały obietnicę Konfederacji - 30% tańsze mieszkania to kompletn...

źródło: Screenshot 2023-06-26 at 07-22-58 Konfederacja odsłania karty i uderza w PiS

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@Jarusek: ale to ty siedzisz na wykopie i codziennie tworzysz po 10 wpisów o konfederacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) na kogo polecasz głosować?
  • Odpowiedz
  • 37
@kazzr: weź do ręki ich jakiekolwiek programy/dokument poczytaj te buble, nierealne obietnice, poczytaj co to za ludzie i się przekonaj...
  • Odpowiedz
dopóki nie przejdziemy transformacji energetycznej to ceny energii elektryczną będą jakie będą


@Jarusek: sprzedawanie pakietów emisji co2 żeby było na 500+ na pewno nie wpływa na zawyżanie cen energii? Sugerujesz, że ceny energii są zależne tylko od etapu transformacji energetycznej? xD

Za to słyszałem o budowanym "zamku" w Puszczy Noteckiej czy też o tych słynnych inwestycjach powstałych na terenach chronionych podczas poluzowania przepisów specustawami antycovidowymi. Tak się kończy, gdy inwestorzy korzystają
  • Odpowiedz
@Jarusek w ogóle oczekiwanie niższych kosztów po wynoszeniu mieszkańców na jakieś pola bez infrastruktury, to jest po prostu przenoszenie kosztów na samorządy i mieszkańców w innej formie
  • Odpowiedz
  • 3
na pewno nie wpływa na zawyżanie cen energii

@malinq: wpływa, właśnie o tym piszę. Bez transformacji energetycznej ceny będą nadal jakie są. Natomiast konfederacja postuluje o całkowite odrzucenie ETS, czyli narażamy się na kary (ktoś to będzie musiał zapłacić) albo wyjście z UE.
  • Odpowiedz
wpływa, właśnie o tym piszę.


@Jarusek: Nie napisałeś o tym, że obecnie kasa za pakiety emisji CO2 jest wyprowadzana całkowicie poza rynek energii, transformacja energetyczna nie jest jedyną formą obniżenia kosztów energii.


wyjście z UE.


tak, a Putin wyśle atomówki. Trzensem się i bojem wyjścia z UE w kraju gdzie jest 70%+ poparcie dla UE xD
  • Odpowiedz
  • 0
@malinq: no PiS nie realizuje transformacji energetycznej, kasę z ETS, która powinna na to pójść przewala na inne cele - to oczywiste. Ktoś o tym nie wie?
Gdyby PiS przeznaczał te pieniądze na transformację energetyczną i gdyby przez ostatnie 8 lat nie pchał nas dalej w węgiel (słynne dwie wieże w Ostrołęce) to byśmy byli w innej sytuacji. Konfederacja nie ma rozwiązania tej sytuacji, ich jedynym sposobem na ten problem to
  • Odpowiedz
no PiS nie realizuje transformacji energetycznej, kasę z ETS, która powinna na to pójść przewala na inne cele - to oczywiste. Ktoś o tym nie wie?


@Jarusek: wiesz, że sektor energetyczny ma więcej wydatków niż tylko transformacja energetyczna?

Gdyby PiS przeznaczał te pieniądze na transformację energetyczną i gdyby przez ostatnie 8 lat nie pchał nas dalej w węgiel (słynne dwie wieże w Ostrołęce) to byśmy byli w innej sytuacji.


@Jarusek:
  • Odpowiedz
@Jarusek: a jaki to ma związek z naszą dyskusją? Pozamerytoryczny sposób argumentowania to klasyczny błąd logiczno-językowy. Ale widać, że zabrakło pokory i musiałeś się uciekać do wyciągania pojedynczych komentarzy z innej dyskusji bez ukazania całości kontekstu. Ech, nie dziwne, że konfa ma takie wyniki w sondażach jak tacy ludzie ją krytykują.

Napisz jeszcze coś o moich rodzicach, że jestem pewnie incelem i chce kobiet w kuchni. To komunikacja na twoim poziomie
  • Odpowiedz
  • 0
@malinq: wywlokłeś jakieś osobiste bzdury skierowane w moją stronę to odbiłem piłeczkę w ten sam sposób, merytorycznie nie mamy o czym gadać, bo z merytoryką masz niewiele do czynienia i w tym wątku i w tamtym.
  • Odpowiedz