Wpis z mikrobloga

Dzień dobry!
Przychodzę do państwa z pytaniem o języki. Nie chodzi mi jednak o języki programowania a te narodowe (lub obce), którymi ludzie się posługują na co dzień.
Wiadomo wszem i wobec, iż najważniejszym i podstawowym językiem w branży jest język Angielski - jest on bowiem ważniejszy w pracy niż wasz ojczysty (o ile waszą ojczyzną nie jest Wielka Brytania ani żadna jej spuścizna kolonizacyjna).
Angielski ogarniam już dobrze, nawet bardzo dobrze - solidne C1 (będzie zdawany certyfikat w przyszłym semestrze bo w tym czasu zabrakło). Jednak moje pytanie brzmi - jakiego obcego języka polecalibyście się uczyć jako kolejnego? Chodzi mi tu o język jaki przede wszystkim byłby atutem w branży IT jako programista. Jakie języki wymagają kraje zatrudniające zdalnie (domyślam się że ojczyste ale jakie to to są konkretnie kraje z najlepszymi ofertami)?

Pierwsze co do głowy przychodzi to Niemiecki - wiadomo Niemcy, Szwajcaria (zwłaszcza ta druga pozycja płaci nieźle podobno)
No ale z drugiej strony to Niemiecki tak popularnym językiem na świecie nie jest.
Z racji tego druga myśl to Hiszpański - czwarty (a drugi z alfabetem łacińskim) najpopularniejszy język na świecie, jednak nie wiem jak sama popularność języka przekłada się na jego użyteczność w branży i jak ochoczo patrzą na niego pracodawcy. Nie ukrywam że pomyślałem o Hiszpańskim bo się go kiedyś uczyłem i jakieś podstawy pamiętam.

O japońskim, mandaryńskim czy innym arabskim nawet nie myślałem, gdyż mimo świadomości że są popularne i przydatne to jednak trudność ich mnie znacząco zniechęca, ponieważ naukę dodatkowego języka traktuję jako side quest a nie coś na czym chcę się w pełni skupić.

Podsumowując: jaki (poza angielskim) język obcy polecacie pod kątem nauki w pracy programisty? Niemiecki? Może Hiszpański? A może Francuski? Doradźcie proszę koledze, będę wdzięczny ()

PS No chyba że te wszystkie języki obce prócz angielskiego są uja warte i lepiej cisnąć jeszcze bardziej swój obecny tech stack i dokładać nowe rzeczy to wtedy firmy z różnych krajów będą i tak miały wywalone w jakich językach mówisz........ (jak ktoś coś takiego doświadczył to niech też napisze bo ciekawy jestem waszych doświadczeń.)

#it #pracait #programista15k #pracazdalna #naukajezykow #pracbaza #kiciochpyta #korposwiat
  • 21