Wpis z mikrobloga

Uwaga Mirko, podaję ważne informacje.

Wśród lekarzy weterynarii i na kocich grupach szerzy się informacja o wysoce śmiertelnej chorobie kotow.
Nie ma jeszcze żadnych potwierdzonych informacji poza tym, że koty w ciągu 1-3 dni umierają. Problemy z oddychaniem, duszność, objawy neurologiczne.
Żadne leczenie póki co nie pomaga.
Nie wiadomo co jest przyczyną. Dzieje się to wlasciwie w całej Polsce. Dotyczy kotów młodych, starych, wychodzących i domowych.
Środowisko lekarzy weterynarii bada sprawę, staramy się znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich przypadków, ale póki co to działanie na ślepo.

Uważajcie na swoje koty, unikajcie ich wypuszczania na dwór, uważajcie na buty, ubrania, brudne ręce z dworu.
Zaleca się także unikanie podawania surowego mięsa.

Zdjęcie z posta jednej z klinik wet. Ale wiele przychodni i grup umieszcza te wpisy.

#koty #kot #smiesznekotki #weterynaria #weterynarz
Pobierz wojtekbezportek - Uwaga Mirko, podaję ważne informacje.

Wśród lekarzy weterynarii i ...
źródło: temp_file.png1694147711913299809
  • 225
@Monke: Nie wszystko, co szkodzi kotom, szkodzi też ludziom. Np permetryna, której lepiej unikać na gołej skórze, ale cię nie zabije, a dla kotów jest silnie trująca. Albo wiele roślin, które są toksyczne dla kotów, a człowiekowi nic nie zrobią (a wręcz niektóre mogą być dla niego lecznicze, np. aloes).
@Monke: z dostaniem się przez okno to jeszcze kwestia redukcji stężenia, więc nie wiem, czy to specjalnie prawdopodobne, ale może np. skażone owady? Krótki cykl rozwojowy mógłby być jakimś uzasadnieniem dla gwałtownego natężenia przypadków.
@wojtek_bez_portek: Nie wszystkie są na permetrynie, ale większość oprysków na komary niestety ją posiada. Co jest głupie, bo permetryna rozkłada się w temperaturach powyżej 25 stopni i koty musiałby deptać po opryskanym terenie w ciągu 8h od oprysku.
@ksndr: No właśnie dokładnie po to. Dlaczego nie widzisz tych powodów? Dlatego, że napisałem, że się bardzo nie przejmuję? Trudno, taka kocia i zwierzęca natura. Przygarniam zawszę jakiegoś przybłędę i ma dobrze u mnie.
@nigdywiecejtypie: też mam siatkę, ale mimo to nie wypuszczam na balkon. Mieszkam na ostatnim piętrze, gołębie tu na dach podlatują, dość często znajduję jakieś pióra na balkonie i parę razy w locie do góry też im się udało zesrać mi na balkon. Jak to od ptaków, to lepiej nie ryzykować i młoda ma areszt domowy do czasu ustalenia co to za świństwo powoduje te dolegliwości.
@fillion: też to widziałem, ale nawet tu o tym nie wspominałem bo tamten kot oprócz anizokorii innych objawów nie miał, a OP nie dał nic znać co z tamtym kotem, więc może to być kompletnie nie związane z tym tematem.
@wojtek_bez_portek: Podsumujmy fakty. Informację podały min. gazeta, wp, interia i przekazała masa ludzi na fb.
Wszyscy powołują się na wpis "SpecVet" - twierdzą że koty umieją, jednak nie mają badań ani zwłok, ani jedzenia które jadły.
Nagłówki mówią o całej Polsce - nikt poza specVet nie podał info o podobniej śmierci kotów.
Główny Inspektor Weterynarii nie wydał żadnych stanowisk w tej sprawie.

Wniosek - #!$%@?, budujace zasięgi specVet na panice kociarzy
@czlowiekbutelka: nie tylko

Jedliński dodaje, że w tym momencie Inspektorat w Gdyni zbiera dane z poszczególnych placówek weterynaryjnych. – Pierwsze co zrobię, to przekażę zwłoki kotów do badania, aby wykluczyć wściekliznę. Będziemy na bieżąco współpracować z lekarzami i ustalimy pewne zalecenia.

źródło: Onet
Pobierz Akyszek - @czlowiekbutelka: nie tylko
Jedliński dodaje, że w tym momencie Inspektorat...
źródło: 353048716_268085969148638_7968271733171380214_n-2