Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć chłopaki. Pracuję w nadzorze na budowie jako KR i sprawa się trochę rypła. Stawiam budynek mieszkalny o konstrukcji mieszanej murowo-żelbetowej. W podziemiu przestrzenny układ słupów i podciągów połączonych monolitycznie z stropem krzyżowym. Nadziemie to ściany żelbetowe oraz silikatowe i też stropy krzyżowe. Projekt zakładał stosowanie żebrowanych strzemion fi 6,8,10 z zakotwieniem prostym. Na etapie przygotówki zrobiłem zestawienia (jeszcze jako IB), puściłem zlecenie, wszystko pod kontrolą KB. Zamówienie przyszło i poszło na produkcję do chłopaków. Nasz INI to bardziej słup niż faktyczny uczestnik w życiu budowy ale jak w końcu się pojawił to z miejsca wstrzymał budowę. Poszło o gładkie strzemiona średnicy 6 mm. Mój kieras próbował mu wytłumaczyć że nikt takich prętów nie robi i jest to byk w projekcie co wcześniej było dogadywane z architektem. Ustalenia standardowo telefoniczne i teraz projektant nie przypomina sobie takiej rozmowy i każe wykonać projekt sprawdzający i w konsekwencji zamienny. Kieras niby po mojej stronie (starej daty) ale czuję, że na końcu to ja po dupie dostanę, bo przecież było w projekcie żebrowane fi6 a ja nie dopilnowałem. Każdy element był zbrojony odpowiednią średnicą, ale czy w przypadku pręta fi 6 między żebrowanym a gładkim będzie taka kolosalna różnica? Druga sprawa to haki strzemion, które zgodnie z projektem miały być proste, a INI chce 135 stopni bo uważa że obciążenia rozsadzą belki. Kto ma rację?

Jest jeszcze jeden temat, który odziedziczyłem po koledze wcześniej (starym KR). Po inwentaryzacji geodezyjnej wyszło, że jeden z słupów jest wychylony ponad normę. Problem w tym, że jest oparciem dla tropu monolitycznego, który już jest wylany. Słup jest przegubowo połączony z stropem. W zasadzie to już jest szalowany kolejny strop nad nim, ale na razie został ten odcinek wstrzymany. Mieliście styczność z takim tematem? Dolewaliście opaskowo takie słupy czy może kątowniki? Słup wyżej też nie jest idealny ale wg INI może być.

Taguje #budownictwo #budujzwykopem #budowa #inzynieria #budowa #budowlanka #remontujzwykopem #wewabuduje



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 16
@mirko_anonim: na takim stanowisku to jednak pilnuje się roboty.
Jakie to wychylenie na słupie wyszło? Jak na kolejnych kondygnacjach będzie jego kontynuacja i rozminą się osiowo no to grubo.
Nadlewanie takich konstrukcji zakryje tylko błędy a nie naprawi sytuacji.
Ja bym rozważył rozkucie słupa i części stropu nad nim oraz zalanie tego od nowa puki beton nie związał
@mirko_anonim:
Nie jestem stricte budowlańcem , ale możesz upiec 2 pierwsze sprawy na jednym ogniu z tego co widzę:
1. INI sztywno trzyma się projektu w zakresie strzemion, aby wykorzystać już zamówione potrzebna jest zgoda Konstruktora na nieistotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu ( PnB po nowelizacji czy przed?).
2. INI sam kwestionuje projekt w zakresie strzemion, czyli sytuacja przeciwna od tej z pkt. 1, i znów potrzebny jest kontakt z Projektantem
@mirko_anonim:
Na wstępie - nie rób nic „od siebie”. W tej sytuacji nie ma znaczenia projektowy schemat statyczny tego słupa. Nawet jeżeli nie odginaliście prętów w strop, to nie oznacza, że słup jest „przegubowy” i nie może wziąć na siebie momentu zamocowania, a co przy zwiększeniu założonego w projekcie niezamierzonego mimośrodu przypadkowego zrobi na pewno. Przy modelowaniu słupa i płyty należy uwzględnić podatności obu elementów i pod żadnym względem nie zakłada
✨️ Autor wpisu (OP): @sberatel @NitrousOxide @Vidan Nie napisałem tego żeby dostać cudowną radę JAK TO ZROBIĆ NA GĘBĘ I ŻEBY BYŁO DOBRZE tylko po technologię wykonania, dobrą radę, dobre praktyki, aby w momencie posiadania dokumentacji naprawczej niczego już nie przeoczyć. Poza tym nie jestem nowy na wypoku i wiem, że pomimo wszystkich krzywych akcji na tym serwisie nadal zaglądają tu normalni ludzie z wiedzą.
@antekdomagala A Ciebie trollu kojarzę, więc