Wpis z mikrobloga

Minimalna pensja w DE wynosi 1980 EUR, co daje średnio po opodatkowaniu 1572 EUR (tax category 3). Przeliczając po obecnym kursie to jest odpowiednik 7 021,75 PLN.

Zaś ktoś kto zarabia w PL 10 000 PLN brutto, dostaje na rękę 7147 PLN, czyli bardzo podobna kwota netto co minimalna w DE.

Czyli Polak którego uważa się za klasę średnią #!$%@? za minimalną niemiecką, a wszystko co zarobi powyżej tej kwoty wpada już w 2 próg podatkowy (powyżej 120k rocznie) i trzeba z tego oddać Mateuszkowi 41% (32% podatku + 9 składki zdrowotnej)

Już nie chodzi o sam fakt, że Polacy zarabiają stosunkowo mniej niż Niemcy, ale o to, że okrada ich się aż tak nieproporcjonalnie podatkami w stosunku do zachodu, bo 2 próg podatkowy zbiera żniwo już powyżej minimalnej niemieckiej xDDD

#finanse #ekonomia #pieniadze #pracbaza #ekonomia #bekazpisu #ciekawostki
  • 86
  • Odpowiedz
@gorzki99: od ponad dwoch lat mieszkam i zyje w Niemczech i podpisuje sie pod tym co piszesz. Zakupy? w Polsce taniej; usługi? w Niemczech drogie jak platyna; rachunki? w Polsce dużo niższe (oprócz elektroniki itp); zajebiscie szybki internet? Tak, w Polsce.
  • Odpowiedz
@cichy-spokojny-grzeczny mam trochę rodziny za granicą i mówię tutaj o 2-3 pokoleniu. Osoby te potrafią przylecieć do Polski na weekend żeby zrobić sobie zęba, co wychodzi ich taniej niż pójść do dentysty na miejscu, bo np w UK przelicznik jest praktycznie 1:1 PLN do GBP. Każda wizyta w Polsce to dodatkowo obowiązkowa wizyta u fryzjera, a jak ktoś pali szlugi to na samej ramie zwraca się bilet samolotowy xD.
Znam też przypadek
  • Odpowiedz
@szcz33pan co do siły nabywczej to sprawdź ile Polak może kupić paliwa za 1000 a ile Niemiec za tysiąc. Każdy w swojej walucie. I tylko w ten sposób łatwo idzie porównać siłę nabywczą, tysiąc do tysiąca.
  • Odpowiedz
XD jaki ty jesteś niedorozwinięty chłopie. Widać , że nigdy nie pracowałeś za granicą.


@NickoSky:
Na pracy w niemczech spedzilem sumarycznie kilka lat. Co wiecej mieszkalem w niemczech pol roku (niezawodowo)

Jak ja jestem niedorozwiniety to powiedziec o tobie? debil to jak nic nie powiedziec. W dupie byles, gowno widziales ale znasz sie na wszystkim. Typowy wyborca pisu.
Przykro mi ze sie ujawniles.
  • Odpowiedz
@gorzki99 przeczytałem całość, kurła piękna walka wykopową w starym stylu.

Częściowo się z tobą zgadzam, poziom życia i zarobki gonią zachód. Tylko dzieje się to kosztem inflacji i na dziko, przez to minimalna krajowa goni tych co chciało im się trochę więcej.

Na zachodzie natomiast też występuje inflacja i nie jest już to taki raj zarobkowy jak kiedyś. Wyjeżdżając 12 czy 13 lat temu do Norwegii zarazlbialem 4x tyle co w Polsce,
  • Odpowiedz
Częściowo się z tobą zgadzam, poziom życia i zarobki gonią zachód. Tylko dzieje się to kosztem inflacji i na dziko, przez to minimalna krajowa goni tych co chciało im się trochę więcej.


@Popularny_mis: Ale w tym watku ne chodzi o gonienie zachodu. OP se wymyslil ze bedzie przeliczal po kursie.

To jest taki debilizm na ktory moze wpasc tylko ktos kto nigdy w zyciu nie wydal, ani nie zarobil, chocby jednego
  • Odpowiedz
@gorzki99 ale są tacy cały czas, mam w rodzinie takich co kilkanaście lat dymają w szklarniach w Holandii, co się da wożą z Polski a reszta po taniości z aldika, w Norwegii też takich znałem polaczków co pasztetem najtańszy chleb smarował na 3 mikrometry a później mdlał na drabinie.

Jak ktoś ma cel zarobić jak najwięcej jak najniższym kosztem to się da.

Zyjac normalnie jednak, tak jak piszesz, znaczenie ma to co
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: Ja bywalem brzo czeto. Teraz mi sie nie chce i nie jezdze w delegacje.

Wlasnie na tym to polega. Spozywka jedno. Ale sa jeszcze inne koszty zycia. Uslugi, oplaty itp. I to wszystko w niemczech jest drozsza jak przeliczysz o kursie. Ale tego juz manipulatorzy nie widza.
Wyplate to potrafia przeliczyc. Ale cala reszta to ich przerasta.

Patrz ja soe zesrali jak podalem do przykladu ceny mieszkan. PRZYKLAD. Zaden imbecyl
  • Odpowiedz
ale są tacy cały czas, mam w rodzinie takich co kilkanaście lat dymają w szklarniach w Holandii, co się da wożą z Polski a reszta po taniości z aldika, w Norwegii też takich znałem polaczków co pasztetem najtańszy chleb smarował na 3 mikrometry a później mdlał na drabinie.


Jak ktoś ma cel zarobić jak najwięcej jak najniższym kosztem to się da.


Zyjac normalnie jednak, tak jak piszesz, znaczenie ma to co po
  • Odpowiedz
@gorzki99 ja byłem i pracowałem i w Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii i obecnie zarabiam w €, regularnie bywam w Szwajcarii. i uwierz mi tam jest taniej lub tak samo, niektóre produkty są droższe, inne są tańsze, usługi są droższe (nie wszystkei) ale sama siła nabywcza minimalnej krajowej pensji w naszej ojczyznieto dno.
  • Odpowiedz
niektóre produkty są droższe, inne są tańsze, usługi są droższe (nie wszystkei) ale sama siła nabywcza minimalnej krajowej pensji w naszej ojczyznieto dno.


@niepoprawny_marzyciel: Ale ja nigdzie nie napisalem ze w pl zarbia sie rewelacyjnie.

Ja pietnuje podejscie polegajae an "przeliczaniu po kursie"
Wiec teraz pytanie skoro jak piszesz masz doswiadczenie:

przeliczanie o kursie jest ok czy to manipulacja? Smialo mozesz odpowiedziec bo ja nie wykorzystam tego. Ale jak nie chcesz
  • Odpowiedz
@gorzki99 przeliczanie po kursie jest ok bo pokazuje Ci siłę nabywcza pieniądza. w UK za godzinę pracy za minimalna krajowa kupisz 7 kaw w Starbucksie (kawiarni dla biedoty) lub 4 cheesburgery (w mcdonald) przynajmniej w latach jak tam byłem. W Polsce? 1 kawę (o ile na nią wystarczy) i 2 cheesy. przeliczanie jest jak najbardziej w porządku. zawsze będziesz przeliczać. Nie nazwałbym tego manipulacja. Cen usług czy wynajmu nie warto przeliczać, ale
  • Odpowiedz
@niepoprawny_marzyciel: Miras wierze ze nie trolujesz. A przynjajmnij chc wierzyc.

Przelicanie po kursie to debilizm. Przelicz po krsie cene mieszkania, cee pradu, cene fryzjera, cene kebaba. Zdziwisz sie bo po kursie to edzie w druga strone niz Cisie wydawalo liczac wyplate po kursie. Tu jest ta roznica w tym zdziwieniu.
  • Odpowiedz
Dalej chcemy przeliczac?


@gorzki99: To licz ŚREDNIE wynagrodzenie skoro chcesz liczyć koszty mieszkań: koszt mieszkania w Berlinie jest o 1.6 wyższy niż w Warszawie ale ich średnia krajowa jest większa o ponad 3 razy!
  • Odpowiedz
Cena m2 mieszkania w Berlinie to 5139E/m2 co po kursie 4,46 da nam 22900pln/m2


@gorzki99: Berlin jest dwukrotnie większym miastem niż Warszawa ludnościowo. Mieszkania własnościowe w Berlinie stanowią jakiś mały procent 10-20% większość mieszkań w Berlinie jest spółdzielczych, to też wpływa na cenę, no nie?
  • Odpowiedz
Berlin jest dwukrotnie większym miastem niż Warszawa ludnościowo. Mieszkania własnościowe w Berlinie stanowią jakiś mały procent 10-20% większość mieszkań w Berlinie jest spółdzielczych, to też wpływa na cenę, no nie?


@Ark00: A Ty kolejny z idiotow co nie kumaja?? Co nie?
Prowalem stolice do stolicy. Tyle.
  • Odpowiedz