Wpis z mikrobloga

Minimalna pensja w DE wynosi 1980 EUR, co daje średnio po opodatkowaniu 1572 EUR (tax category 3). Przeliczając po obecnym kursie to jest odpowiednik 7 021,75 PLN.

Zaś ktoś kto zarabia w PL 10 000 PLN brutto, dostaje na rękę 7147 PLN, czyli bardzo podobna kwota netto co minimalna w DE.

Czyli Polak którego uważa się za klasę średnią #!$%@? za minimalną niemiecką, a wszystko co zarobi powyżej tej kwoty wpada już w 2 próg podatkowy (powyżej 120k rocznie) i trzeba z tego oddać Mateuszkowi 41% (32% podatku + 9 składki zdrowotnej)

Już nie chodzi o sam fakt, że Polacy zarabiają stosunkowo mniej niż Niemcy, ale o to, że okrada ich się aż tak nieproporcjonalnie podatkami w stosunku do zachodu, bo 2 próg podatkowy zbiera żniwo już powyżej minimalnej niemieckiej xDDD

#finanse #ekonomia #pieniadze #pracbaza #ekonomia #bekazpisu #ciekawostki
  • 86
  • Odpowiedz
@mookie: Byles kiedys na zachodzie? Zarabiales/wydawales kiedys w ojro?

Chyba nie. Bo ewidentnie nie zdajesz sobie sprawy jakie glupie jest przeliczanie i porownywanie "po kursie"

Chcesz przeliczac? To przeliczmy.

Pierwszy wynik z googla. Cena m2 mieszkania w Berlinie to 5139E/m2 co po kursie 4,46 da nam 22900pln/m2
Pierwszy wynik z googla. Cena m2 mieszkania w Warszawie to 14000pln/m2

Dalej chcemy przeliczac?
Pewno bys chcial zarabiac jak zachod ale koszty zycia chcialbys
  • Odpowiedz
Zaś ktoś kto zarabia w PL 10 000 PLN brutto, dostaje na rękę 7147 PLN, czyli bardzo podobna kwota netto co minimalna w DE.


@mookie: ale przelicz to jeszcze przez siłę nabywczą i to co można za te pieniądze kupić. Ja wiem, że krzykliwe są newsy ze w lidlu Niemieckim kupisz czasem banany czy orzechy w tej samej cenie co w PL, ale agregująć wszystkei wydatki to jednak w Polsce jest
  • Odpowiedz
  • 3
@szcz33pan: miras, ale ja nie do tego pije bo Polacy zarabiają coraz to więcej i to jest widoczne, więc mogli by podnieść swoją stopę życiową, tyle że państwo polskie kroi ich pensje podatkami więc nie dadzą rady się wzbogacić.

Te 10k to nie jest dużo jak na Warszawę, ale jest to taki magiczny próg powyżej którego państwo zabiera ci już prawie połowę tego co wypracujesz swoimi rękami będąc na umowie o
  • Odpowiedz
Te 10k to nie jest dużo jak na Warszawę, ale jest to taki magiczny próg powyżej którego państwo zabiera ci już prawie połowę tego co wypracujesz swoimi rękami będąc na umowie o pracę. Rozumiesz?


@mookie: tak rozumiem. Koszty podatkowe na UoP są spore, dlatego ja nie rozumiem ludzi, którzy zarabiają okolice 10k i cisną na UoP i jedynym wyjaśnieniem jest chyba przymus pracodawcy do takich zachowań bo jest brak możliwości realizacji
  • Odpowiedz
  • 1
@Jestem_tu_nowy: jesteś głupi czy tylko udajesz? Odbiłem piłeczkę, bo napisałeś że się nie przelicza, co jest nie prawdą w przypadku ogromnej ilości produktów, od spożywki po elektronikę i samochody które kupuje każdy Polak jak i NIemiec.

Na pewno polski mechanik kosztuje mniej, dzięki temu że właśnie mniej zarabiamy ale gro produktów z których korzystasz na co dzień to płacisz tyle samo co Niemiec.
  • Odpowiedz
  • 1
dlatego ja nie rozumiem ludzi, którzy zarabiają okolice 10k i cisną na UoP


@szcz33pan: masz alternatywę w postaci JDG, ale problemem jest, że wtedy praktycznie nie uzbierasz nic na emeryturę. Oczywiście wykopki napiszą za chwilę, że emerytury i tak nie będzie, to pytanie jak te osoby sobie wyobrażają swoje życie na starość i jaką widzą alternatywę, bo na pewno każdy z nich nie będzie miliarderem na starość (bo milionerem będzie wtedy
  • Odpowiedz
@mookie: no ja np. za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze z podatków (PIT, ZUS itp.) kupiłem sobie mieszkanie, którego wartość indeksuje się nawet lepiej niż zgromadzone środki na subkoncie w ZUS. Nie wiem czy tak będzie przez kolejne wiele lat, ale na obecną chwilę generuje przepływ kapitałowy na zadowalającym poziomie w postaci wpływów z najmu, gdzie dzisiejszi emeryci nie mają takiej emerytury. Historycznie czynsze w tej lokalizacji i dla tego lokalu
  • Odpowiedz
@mookie: ceny w stolicach, czy to Londyn czy Berlin są oderwane od cen w innych miejscowościach

Sam mieszkam w #uk a koszty życia mam podobne do tych co miałem w Krakowie

Prawdziwa różnica to to ile zostaje ci na koniec miesiąca w portfelu i ile za to kupisz

A tutaj dopiero jest zonk że zachód jednak nie równa się Polska i wcale z zachodu do Polski nikt nie emigruje zarobkowo (
  • Odpowiedz
  • 1
więc mam nadzieje, że będzie to jakaś alterantywa dla pelnego ZUS z UoP.


@szcz33pan: na dzień dzisiejszy to okej, jesteś do przodu. Ale na starość nikt takiej gwarancji Ci już nie da. Teraz wszyscy myślą podobnie, ale nie zakładają, że system się potrafi przetransformować by się obronić.
  • Odpowiedz
@mookie: jestem członkiem tego systemu, bo także mam pracę, gdzie odprowadzam wszystkie składki. Po prostu jest to część etatu i pracuje tam w zasadzie raz w tygodniu, ale jestem w pełni ubezpieczony i w pełni mam prawo do uczestnictwa w systemie.
Dla ludzi w moim wieku obliczono, że kwota zstąpienia będzie w okolicach 20%, więc to jest dramat, chyba, że system zostanie przetransformowany. Za 30 lat to my będziemy pewnie mieć
  • Odpowiedz
Na pewno polski mechanik kosztuje mniej, dzięki temu że właśnie mniej zarabiamy ale gro produktów z których korzystasz na co dzień to płacisz tyle samo co Niemiec.


@mookie: Jak chcesz kupić jedzenie normalnej jakości to w Niemczech jest drogie. Stąd w takich porównianiach są najtańsze rzeczy z Lidla, które zresztą w biedniejszych krajach kosztują więcej niż w Polsce np. w Mołdawii, na Węgrzech, na Ukrainie itd.
  • Odpowiedz
@gorzki99: no dobra, rynek nieruchomości to jest zwyrodnienie którym ciężko coś mierzyć, bo są i przykłady w drugą stronę. Ale mnóstwo towarów jest tańszych czy wyższej jakości. Jak ktoś jest w sytuacji, gdzie nie musi wydawać fortuny na mieszkanie, to może nagle na tym biznesie wyjść porównywalnie, jak nie lepiej, więc trochę to uprościłeś.
  • Odpowiedz
Ale mnóstwo towarów jest tańszych czy wyższej jakości. Jak ktoś jest w sytuacji, gdzie nie musi wydawać fortuny na mieszkanie, to może nagle na tym biznesie wyjść porównywalnie, jak nie lepiej, więc trochę to uprościłeś.


@Wap30: Idzmy zatem dalej.
Cena 1kWh
I znow pierwsze z google:
DE - 0,42E (1,87pln)
PL- 0,95pln

Koles mieszkania to byl przyklad. Chetnie bym sie dowiedzial jak wygladaja inne koszty zycia. Prad juz widzisz jak. ALe
  • Odpowiedz
@gorzki99:

Pierwszy wynik z googla. Cena m2 mieszkania w Berlinie to 5139E/m2 co po kursie 4,46 da nam 22900pln/m2 Pierwszy wynik z googla. Cena m2 mieszkania w Warszawie to 14000pln/m2

A teraz przelicz to samo na ratę kredytu przy parę p.p. oprocentowania mniej
  • Odpowiedz