Wpis z mikrobloga

Czy po wyjściu od psychologa macie czasem wrażenie, że miał Was w dupie i w sumie spędziliście godzinę na gadaniu i skakaniu z jednego wątku w drugi, totalnie bez składu i ładu? Mam takie wrażenie po ostatniej sesji... Wyszedłem i poczułem się trochę jak frajer. Podczas mojego monologu psycholog rzadko o coś zapytał albo dodał coś od siebie. Czy tak powinno być? :) To było dopiero moje 3 spotkanie.

#psychologia #psycholog #terapia #psychoterapia #zdrowie #depresja
  • 8
  • Odpowiedz
@wnocy: no jasne, ale czy ta pomoc nie powinna być tak jakby konkretniejsza? :) po czym w ogóle poznać dobrego terapeutę? po ilu spotkaniach można ocenić czy to jest na pewno dobry specjalista?
  • Odpowiedz
@terminator800 jeśli to nurt psychodynamiczny lub psychoanalityczny to kazda sesja będzie podobnie wyglądać. Zmień na terapie schematu albo na poznawczo-behawioralna to szybciej poczujesz jakiś sens tej całej psychoterapii. Można ewentualnie na Gestalt, albo jakieś terapie skoncentrowane na rozwiązaniach która łączy różne nurty w zależności od tego co do Ciebie lepiej trafia
  • Odpowiedz
@terminator800 w zależności od problemu i charakteru inny nurt psychoterapii jest dobry. Jeśli nigdy nie robiłeś testów osobowości/zaburzeń osobowości u żadnego psychologa to prawdopodobnie Twój obecny terapeuta z nurtu psychodynamicznego lub psychoanalitycznego będzie Cię kilka miesięcy diagnozował po swojemu (z reguły robią to złe lub bardzo stereotypowo). Na terapii schematów sprawdza się wpierw jakie niezdrowe schematy myśli czy zachowań masz a później są ćwiczenia na dostrzeganie tych zachowań i próba zatrzymania
  • Odpowiedz
@terminator800 żeby coś leczyć to trzeba wiedzieć co tak naprawdę. U nas w Polsce jest słaba służba zdrowia i wiedza przeciętnego człowieka na temat zdrowia psychicznego wiec ludzie idą do psychoterapeuty i się dziwią ze mija rok a oni się nie wyleczyli. Ale taki psychoterapeuta to przez ok 6 miesięcy Cię słucha i pyta o różne rzeczy by wyczaić co Ci jest i co może zrobić, kolejne 6 miesięcy coś próbuje,
  • Odpowiedz
@terminator800: No taki jest cel terapii, że przede wszystkim to ma zarobić terapeuta, a nie komuś pomóc. Nikt ci nie powie jak rozpoznać tego "dobrego", bo to wszystko jest loteria i równie dobrze możesz do śmierci tak se ich zmieniać. A robienie testów jakichś u psycholożków to wydatek min. 1k zł, także pozdro. No i po takim teście i tak nadal nie masz pewności, że coś ci to da. No
  • Odpowiedz