Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #budowadomu #budujzwykopem

Witam Mirków

Buduje dom, nadarzyła się okazja dostać dotacje z programu mój prąd do fv i PC. Zastanawiam się nad instalacja 3kw na dachu żeby dostać maksymalna możliwa dotacje przy minimalnym nakładzie gotówki. Czy serio jest tak jak mówią, ze opłaca się od razu budować dużo większe instalacje? W sensie ze lepiej od razu 5 kw niż 3 bo taniej? Wydaje mi się ze jak od razu zakupie odpowiedni falownik to będzie ok?
  • 28
@zibizz1: czyli tak jak myślałem, mniej paneli ale chwilowo większy falownik i na jedna stronę dachu.

@jamesbond07 czyli przy falowniki do 5kw te 3 kw które chce teraz zamontować nie ma sensu?

@ksiak
Mysi być bo dają mi dopłatę do PC :) Te 18 k dopłaty to w sumie jest darmowa fv, nie wiem jak będzie z cenami prądu kiedyś, jaka będzie autokonsumpcja i kiedy to się zwróci. Teraz zakładam ze
SunRoof albo MyRoof


@vnzb92: chciałem kiedyś od nich wyciągnąć info odnośnie komponentów, ale zero odpowiedzi. Moduły mają niską sprawność w porównaniu do asortymentu dostępnego obecnie (w Wp/m2).
Produkt dla osób lub instytucji , które wyżej cenią są sobie względy estetyczne niż cenę, parametry techniczne...
@fluga: generalnie OGROMNYM plusem inwertera jednofazowego będzie mozliwość zwiększenia autokonsumpcji.
jezeli z 3kWp chcesz zrobić 2 stringi, to napięcie pojedynczego stringa w trakcie pracy będzie zbliżone do napięcia uruchamiającego falownik. Lepiej całe 3kW daj na jeden string i w jedną płaszczyznę
@bdg-bro: dobrze, a jak to ma się do pompy 3 fazowej? Rozumiem ze później przy zwiększeniu ilości paneli będę musiał zmienić inwerter na 3 razy
@fluga: jak wiesz, że będziesz zwiększał moc pow. 4kWp to jedynie 3 faz.
1 faz ma ta przewagę, bo możesz na tej samej fazie co inwerter rozplanować odbiorniki, które chodzą nawet podczas nieobecności domowników.
Możesz też nie dużym kosztem przy pomocy licznika z programowalnymi wyjściami ustawić sobie aby załączała się dodatkowa grzałka w bojlerze przy nadprodukcji.
Przy 3 faz trudniej jest zarządzać nadprodukcją
Mysi być bo dają mi dopłatę do PC :) Te 18 k dopłaty to w sumie jest darmowa fv, nie wiem jak będzie z cenami prądu kiedyś, jaka będzie autokonsumpcja i kiedy to się zwróci. Teraz zakładam ze te 3kw które chce dać na dach będą mnie kosztować po zwrocie z samego mp jakieś 10k.


@fluga: ja rozumiem, tylko pamiętaj, że pompa najwięcej prądu potrzebuje w zimie w nocy kiedy panele