Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #budowadomu #budujzwykopem

Witam Mirków

Buduje dom, nadarzyła się okazja dostać dotacje z programu mój prąd do fv i PC. Zastanawiam się nad instalacja 3kw na dachu żeby dostać maksymalna możliwa dotacje przy minimalnym nakładzie gotówki. Czy serio jest tak jak mówią, ze opłaca się od razu budować dużo większe instalacje? W sensie ze lepiej od razu 5 kw niż 3 bo taniej? Wydaje mi się ze jak od razu zakupie odpowiedni falownik to będzie ok?
  • 28
  • Odpowiedz
@fluga:
1. Wieksza instalacja, jest tańsza (mniej zapłacisz za kWp mocy)
2. Mniejsza instlacja szybciej się zwraca (każda wyprodukowana kWh spowoduje wieksza oszczednosc w rachunku)
Np teraz płacisz 3000zł na rok, jak zamontujesz 3 kWp to rachunek spadnie do 1500zł na rok, jak zamontujesz 5kWp to rachunek spadnie do 1000zł na rok. Spowodwowane jets to tym że im wieksza instalacja tym wieksza cześc energii oddasz do sieci, a z każdym kolejnym
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: @kuncfot ja wiem i rozumiem, tylko wiadomo jak to z budowa, brakuje zawsze i na wszystko. Po prostu zastanawiam się czy wziąć takie 3kw za 15 k i wziąć 7 k dopłaty, czy 5kw za 22 k. Mam 7 k które mogę przeznaczyć na budowę i sobie kiedyś rozszerzyć instalacje…
  • Odpowiedz
@fluga: aktualnie masz to na zasadzie netbilingu czyli kupujesz i sprzedajesz kWh ty musisz sobie określić czy większa instalka ci sie badziej opłaci jeżeli masz w planach pompe wez od razu wieksza jak nie myslisz o tym to tylko wiekszy falownik i najlepiej jakis hybrydowy/półhybrydowy
  • Odpowiedz
@fluga: kurde nie wiem :D w sumie te obecne zasady i tak juz nie dają żadnych przywilejów.? Może lepiej tylko zostawić odpowiedni kabel dach-rozdzielnia/falownik.

Jak już chcesz instalować, to ja bym brał 3kw z falownikiem 5kw i kablem na 5kw. Żeby przyszłe roboty ograniczyły się do dołożenia paneli.
A w ogóle na gruncie nie masz miejsca? Tak byłoby lepiej.
  • Odpowiedz
  • 0
@kuncfot: nie mam, instalacje i tak zrobię wschód zachód. No właśnie mysle dać mniej paneli żeby wykorzystać jak najwiecej dotacji, najważniejsza dla mnie jest i tak dotacja 18 k na PC. Fv to taki gratis.
  • Odpowiedz
@fluga wchod zachód za 1-3 lata będzie lepszy niż południe, tylko 6 paneli na string to minimum czyli z 2,5kW na jedną płaszczyznę.Mozesz wziąć falownik 5kW z 2 MPPT i zamontować 3-4kWp paneli na jedną stronę a potem dołożyć drugie tyle na drugą stronę
  • Odpowiedz
@kuncfot

Jak już chcesz instalować, to ja bym brał 3kw z falownikiem 5kw i kablem na 5kw.


Przy instalacji wschod-zachod i czarnym dachu ta instalacja moze w ogole nie wystartowac, tymbardziej ze do jednego stringa potrzebujesz conajmniej 5-6 paneli(zalezy od mocy) zeby to startowalo.

Doaczego doradzasz koledze, nie majac o tym zielonego pojecia?

@fluga: pompa zużyje z 3000-3500 kwh za 100m2 domu, moze byc mniej przy domu pasywnym. Nie rob nigdy
  • Odpowiedz
Doaczego doradzasz koledze, nie majac o tym zielonego pojecia?


@jamesbond07: widzisz, hyhy szczegóły techniczne pozostawiam fachowcom. Tym bardziej że prawidłowa odpowiedź już padła. Założyć całość na połać wschodnią a później dowalić na zachód.
  • Odpowiedz
pompa zużyje z 3000-3500 kwh za 100m2 domu,


@fluga @jamesbond07: zastanawiam się kiedy w końcu ludzie przestaną myśleć na zasadzie pompa ciepła = fotowoltaika musi być. To jest tak krótkowzroczne myślenie, że aż boli.
Miało to sens w momencie gdy rozliczenia z elektrownią były nieuczciwe dla tych bez fotowoltaiki. Obecnie to nie ma w ogóle sensu. Pompa ciepła ciągnie najwięcej prądu w chwili gdy panele produkują najmniej prądu. To się już
  • Odpowiedz
@jamesbond07: możesz owszem, ma to sens tylko gdy masz pompę powietrze - powietrze. Gdy robisz to podłogówką nie jest to zbyt wydajne. W przypadku kaloryferów w ogóle nie zalecane. Można stosować jeszcze klimakonwektory ale ekonomicznie słabo się to spina. Lepiej zamontować klimatyzację i ona wtedy sobie skorzysta z tego prądu latem.
Ale wtedy wracamy do punktu początkowego, czyli pompa ciepła na grzanie praktycznie nie skorzysta z fotowoltaiki w sytuacji kiedy będzie
  • Odpowiedz
chlodze podlogowk

klienci tez zadowoleni


@jamesbond07: czyli to nie jest w domu. Nie porównuj zatem rozwiązania przemysłowego do rozwiązania domowego. Fakt, często się używa innych rozwiązań ale tutaj to kwestia indywidualna.
  • Odpowiedz
Mozna tym na luzie schłodzić chate w lato niskim kosztem


@jamesbond07: tak samo można to zrobić przy pomocy klimatyzacji. Przypominam jednak, że mowa była o pompie ciepła i fotolwotaice jako rozwiązanie problemu kosztów ogrzewania a nie chłodzenia.
  • Odpowiedz
@ksiak no jak mam pompe to po co dokladac klime? Odpada urządzenie do serwisowania i odgrzybiania.
Dodatkowo moj pies ktory uwiebia zimna podloge w lato, nie mialby tego komfortu
  • Odpowiedz