Wpis z mikrobloga

#rosja #wojna #ukraina #wojsko #polska #czolgi #ciekawostki #heheszki

Najnowocześniejszy obecnie seryjnie produkowany rosyjski czołg, czyli T-90M, trafiony pociskiem odłamkowo-burzącym, nie tylko uszkodzenia osprzętu, ale popękały również spoiny skorupy wieży! Problemy Rosjan z trwałością spoin to nic nowego, w przeszłości też mieli.

https://twitter.com/front_ukrainian/status/1666468900324687874?t=Nzc30bNkTwGNijL2pykzSw&s=19
ArtBrut - #rosja #wojna #ukraina #wojsko #polska #czolgi #ciekawostki #heheszki

Najn...

źródło: temp_file.png7940635463563848959

Pobierz
  • 9
Najnowocześniejszy obecnie seryjnie produkowany rosyjski czołg, czyli T-90M, trafiony pociskiem odłamkowo-burzącym, nie tylko uszkodzenia osprzętu, ale popękały również spoiny skorupy wieży! Problemy Rosjan z trwałością spoin to nic nowego, w przeszłości też mieli.


@ArtBrut: Tylko pytanie czy pęknięcie spoin po uderzeniu pociskiem odłamkowo-burzącym świadczy o ich złej trwałości skoro nawet nie wiadomo jaki to był pocisk i ile miał w sobie materiału wybuchowego.
spoina jest trwalsza od spajanego materiału,


@P3tro: No nie wiem. Takie coś znalazłem

W czasie spawania w obrębie działania wysokiej temperatury w stali zachodzą pewne przemiany cieplne, osłabiające jej wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości:


Czyli może i sama spoina jest mocniejsza(nie wiem) ale materiał w pobliżu spoiny jest osłabiony przez temperaturę.
@ArtBrut:

Najnowocześniejszy obecnie seryjnie produkowany rosyjski czołg, czyli T-90M, trafiony pociskiem odłamkowo-burzącym, nie tylko uszkodzenia osprzętu, ale popękały również spoiny skorupy wieży!


IMO to raczej normalne - z naciskiem na raczej. Te pociski i tak mają w ch*j energię, nawet jeśli nie jest tak skoncentrowana w jednym punkcie jak w podkalibrowym.
seryjnie produkowany rosyjski czołg, czyli T-90M,


@ArtBrut: Swoją drogą to nie było tak, że spośród ok. 69 szt tego pojazdu jedynie część była wyprodukowana od zera a reszta została po prostu zmodernizowana?