Wpis z mikrobloga

Niezmiernie przepraszam moich czytelników, ale w ostatnim kwartale miałem dość dużo na głowie i nie byłem w stanie publikować wyników w każdym pierwszym poniedziałku miesiąca. W sumie dziś też wrzuciłem we wtorek. Mam nadzieje, że od teraz będę w stanie już publikować regularnie informacje o portfelu #ikze na #portfel #pasywnyinwestor

W maju rynki kontynuowały fazę wzrostu od dołka wyznaczonego w Q1 2023. Technicznie rzecz biorąc Dołek w Q4 2022 był niżej niż dołek Q1 2023, w takiej sytuacji historycznie giełdy w ujęciu rocznym miewały dodatnią stopę zwrotu. To co obecnie się dzieje to w zasadzie szacowanie "skali wygrania" UA na froncie oraz rychłego końca kryzysu do spółki z rewolucją związaną ze sztuczną inteligencją. Jak zawsze taki hajp musi w jakiś sposób zostać lekko skorekcony. Tak jak wcześniej uważam, że moment większego ruchu na froncie w wyniku kontrataku może wywołać lokalny dołek (niekoniecznie tak niski jak w Q1) na giełdach, ale w sumie coraz mniej zwracam na to uwagę. Limit IKZE na 2023 wykorzystałem w kwietniu na zakup długoterminowych obligacji USA o nazwie tickera DTLA (ISIN: IE00BFM6TC58), choć bardzo długo biłem się z myślami o zakupie ETF z lewarem TQQQ, ale pierwotnie zakładałem, że na koncie DM IKZE nie będę się lewarować, a brakowało mi też jakiegoś ETF, który trochę zbalansuje mi zmienność w portfelu, dlatego padło na DTLA, który jest też akumulacyjny, więc nie będzie problemu z reinwestowaniem odsetek.

Jako zdjęcie wrzucam wykres portfela z myfund w relacji do innych assetów a także polskiej inflacji.

saldo na dzień 06.06.2023 na koncie maklerskim to: 30 817,6 zł (wyjątkowo stan na koniec pierwszego poniedziałku miesiąca)
Suma wpłat od 23.12.2020 to: 28 011,6

Start portfela nastąpił 23.12.2020 https://www.wykop.pl/wpis/54422211/mirki-dzis-w-ramach-pasywnyinwestor-dokonalem-zaku/

posiadane jednostki:
iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF
KraneShares CSI China Internet UCITS ETF
akcje TTWO
ISHARES USD TREASURY BOND 20+YR ETF

Łączne nakłady na inwestycje to limit IKZE 2020 (6 272,40 zakupiłem IUIT.UK) + limit IKZE 2021 (6 310,80 zakupiłem KWEB.UK) + limit IKZE 2022 (7106 zakupiłem 15 akcji TTWO) + limit IKZE 2023 (za 8 322 kupiłem USD a następnie kupiłem za to 385 ETF DTLA)

Dla przypomnienia o co chodzi z tagiem i założeniem


#roi 2023 = +9,31% (w rozliczeniu na PLN)


#xirr = +23,22% (w rozliczeniu na PLN)


Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wewn%C4%99trzna_stopa_zwrotu

w 2020 Limit IKZE wynosił 6 272,40
w 2021 Limit IKZE wynosił 6 310,80 dla pracowników oraz 9 466,20 dla samozatrudnionych.
w 2022 Limit IKZE wynosił 7 106,40 dla pracowników oraz 10 659,60 dla samozatrudnionych (skokowy wzrost pensji spowodował takie zmiany w limitach).
w 2023 Limit IKZE wynosi 8 322 dla pracowników oraz 12483 dla samozatrudnionych (skokowy wzrost pensji spowodował takie zmiany w limitach).
https://www.gov.pl/web/rodzina/ikze-limit-wplat

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze #pasywnyinwestor #dolar #emerytura #etf
szcz33pan - Niezmiernie przepraszam moich czytelników, ale w ostatnim kwartale miałem...

źródło: IKZE_CZERWIEC_2023

Pobierz
  • Odpowiedz