Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Muszę ulokować nieco oszczędności i chciałem bardzo poprosić Was o polecenie:

1. Konta oszczędnościowego #eur (poza Polską, w UE, z gwarancją lokalnego odpowiednika BFG i sensownym oprocentowaniem)
2. Konta oszczędnościowego #usd (poza Polską, w UE lub USA, z gwarancją lokalnego odpowiednika BFG i sensownym oprocentowaniem)
3. Konta do zakupu korzystnych europejskich obligacji skarbowych (i rodzaju samych obligacji), skala wielu lat (odpowiednik EDO/COI)
4. Konta do zakupu korzystnych amerykańskich obligacji skarbowych (i rodzaju samych obligacji), skala wielu lat (odpowiednik EDO/COI)
5. Globalnych akumulacyjnych ETFów dostępnych przez konta #ike i #ikze (zakładam, że te w #bos #bossa są najlepsze)
6. Trzech kont maklerskich do zakupu globalnych akumulacyjnych ETFów (i samych ETFów) pokroju #xtb czy #firstrade #tastytrade #degiro, w tym idealnie 1 poza Polską i 1 poza UE

Moim celem jest ostrożne podwojenie kapitału w 10-15 lat. Co do punktu 6, chcę inwestować w ~3 różne ETFy przez ~3 różne konta (wyrównanie opłat, mniej stresów przy potencjalnym, mało prawdopodobnym, ale możliwym w tym dziwnym świecie upadku brokera, konfiskaty części majątku przez hipotetycznie autorytarne w przyszłości państwo lub problemów jednego ETFowego giganta typu BlackRock). Najbardziej boję się tego, że nieumiejętnie wpakuję oszczędności życia w te fundusze - coś źle ustawię, nie kupię/nie sprzedam w odpowiednim momencie, etc. Czy faktycznie można coś tam łatwo zepsuć w porównaniu np. z prostym zakupem polskich obligacji? Czy będąc laikiem, lepiej wybrać polskiego brokera i pojawić się w oddziale, by kupić ETFy z pomocą pracownika?

#pytanie #fundusz #fundusze #etf #gielda #akcje #makler #broker #obligacje #konto #konta #bank #banki #bankowosc #finanse #inwestycje #inwestowanie #waluty #euro #dolar



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Muszę ulokować nieco oszczędności i chciałem ...

źródło: sp-msci

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
5. Globalnych akumulacyjnych ETFów dostępnych przez konta #ike i #ikze (zakładam, że te w #bos #bossa są najlepsze)


@mirko_anonim: amerykanskich etfow w EU nie dostaniesz - bo EU ma specjalne wymogi ktorych amerykanskei etfy nie dostarczaja. ja zalozylem w bossa i kupilem jakies europejskie ale za duzo sensu w tym nie widze
  • Odpowiedz