Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki mam pytanie o przyszłość i stan rynku IT, uczę się w kierunku analizy danych chce iść w kierunku DA/BI stack: sql, power bi, podstawy pythona. Potem w chciałbym do tego dołożyć clouda i iść w kierunku data engineering/cloud engineering. Na jednej z grupek juniorskich jakaś babka pisała że zapotrzebowanie na juniorów w analizie danych będzie spadać bo do Power Bi wchodzi copilot. No i pytanie do Was czy mieszkając w dużym mieście znajdę jeszcze robotę w tej działce czy już za późno? Jak wygląda zapotrzebowanie na tym rynku oraz ilość chętnych? Też jest taki młyn jak we frontendzie? Szczerze mówiąc rozpoczynając naukę do DA to myślałem że to kierunek z dużymi perspektywami rozwoju no bo jednak ilość danych produkowana przez ludzi stale rośnie. Będę wdzięczny za fajną dyskusję.
#powerbi #businessintelligence #analizadanych #bigdata #analityk15k #dataanalyst #analityk #programista15k #datascience #sql #dataengineering #excel #pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @cohontes No według tej babki wizualizacje już się same robią.
"Jestem z branży (BI Developer, 3+ exp).
Ostatnio Microsoft wypuścił parę update'ów, w tym co-pilota, który rozumie język naturalny i potrafi szybko napisać sam DAXa i stworzyć atrakcyjne wizualizacje.
Obserwuję rynek pracy i widzę, że branie na seniorów i midów jest nadal, ale znacznie mniejsze niż jeszcze rok temu.
Ale jeśli chodzi o juniorów, z zerowym doświadczeniem
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@mirko_anonim imo warto jest dobrze poznać powerbi bo to nie jest jak niektórzy mogą myśleć proste narzędzie do klepania wykresików. Zapotrzebowanie na juniorów może faktycznie spadać ale według mnie jest jeszcze troche czasu żeby na spokojnie się wbić. Dobrze poznaj PowerBI najlepiej z listy tematów @Sad_poyato i już będziesz mieć przewagę nad sporą ilością osób, u mnie w firmie znam seniora który nie wskazalby roznicy pomiedzy kolumna kalkulowana a miara, po prostu
@mirko_anonim: Nie przejmowałbym się wpisem tej babki, skoro ma 3+ lat expa i piszę że copilot wytnie juniorów. Jak przejrzysz ogłoszenia to na wielu stanowiskach od DA wymaga się znajomości nie tylko narzędzia do wizualizacji ale głównie sqla, czasami pythona, częściej jakiejś znajomości rozwiązań cloudowych. Nie wiem jakby copilot w powerbi miał na to wpłynąć (poza usprawnieniem pracy kogoś kto kuma co robi). A czy jest to branża rozwijająca się to
@mirko_anonim Po pierwsze to dopiero pokazali jeden filmik z co-pilot. Nawet nie wiadomo kiedy to udostępnia.
Po drugie trzeba wiedzieć co wpisywać i jak to wszystko działa. Wątpię by firmy dały możliwość wszystkim tworzenia raportów bo nagle będzie 30 raportów o tym samym i dane będą się różnić bo każdy inny prompt wpisał.

No i taki co pilot to będzie działał tylko w idealnym świecie z dobrze ułożonym modelem danych, przemyślana struktura
@mirko_anonim co-pilot to będzie narzędzie dla devów do sprawniejeszego pisania daxa + postawienie podstaw raportu i edycji ux'owej - o ile w ogóle raporty tworzone w serwisie z użyciem co-pilota będzie się dało później ściągnąć i na nich normalnie pracować. Ale myślę że to narzędzie do automatycznego budowania raportów to raczej taka pokazowa zabawka, co działa tylko na prostych dostosowanych pod to modelach, a przy realnych przypadkach wymuszenie na nim odpowiedniego kontekstu
No według tej babki wizualizacje już się same robią.

"Jestem z branży (BI Developer, 3+ exp).

Ostatnio Microsoft wypuścił parę update'ów, w tym co-pilota, który rozumie język naturalny i potrafi szybko napisać sam DAXa i stworzyć atrakcyjne wizualizacje.

Obserwuję rynek pracy i widzę, że branie na seniorów i midów jest nadal, ale znacznie mniejsze niż jeszcze rok temu.

Ale jeśli chodzi o juniorów, z zerowym doświadczeniem - według mnie będzie ciężko.

Co-pilot