Wpis z mikrobloga

Hej, powoli się przekonuje do zmiany na ekosystem Apple, jaki jest najsensowniejszy komputer/lapotop na start? Zastanawiam się nad Mac Mini M2 8/512 ; 16/256 bądź M1 16/256. Czy warto iść w maca mini? Czy może lepiej wybrać Macbooka?
Chciałbym się zmieścić w jakieś rozsądnej cenie, aktualnie mam Matebooka D14, powoli już irytuje mnie swoim działaniem :/

#apple #macos #macbook #laptop
  • 14
Mirek, powiem tak, jako użytkownik który siedzi na windows od samego początku, mało tego ja jeszcze pamiętam czasy DOSa 6.22 (boomem Here 41lvl) w tym roku przesiadłem się z DELL latitude E6430 z najmocniejszym procesem i 16 GB ram na Mac Air M1 256 M1 16GB. I wiesz co ? ja już nie wrócę do windy, wszystko mi tu działa, wszystko na "dotyk". Zajebista integracja z iPhone (tu też długo myślałem nad
@michal-dziadkowiec: to zależy do czego ci ten komputer jest potrzebny. Jako prywatny laptop do przeglądania neta to MacBook Air M1 wystarczy nawet w tej najsłabszej konfiguracji z 8GB RAM. Jak chcesz na tym pracować to pewnie Mac Mini M2 / Mac Studio M1 albo Macbook Pro M1/M2 w zależności od tego, czy wolisz być bardziej mobilny czy stacjonarny.
@michal-dziadkowiec: Lepiej M1 z 16GB, co do Windy to nie postawisz , chyba że przez emulator w Parallers, ale chodzi on zaskakująco dobrze (Testowałem na W11) . Dawniej na CPU Intela można było postawić windowsa w tak zwanym Boot camp, i podczas startu Mac mogłeś wybrać czy ma się uruchamiać Win czy Mac OS, ale platformy z CPU M1 nie mają już takiej możliwości. Na początku też myślałem że to wada,
@michal-dziadkowiec: Aaa i jeszcze jedna kwestia, jak się przesiadałem to myślałem że dużo apek nie będzie mi działać których używam na Windows, ale po 2 miesiącach mogę stwierdzić że nic bardziej mylnego, dużo apek które robią jakieś funkcję na windows są dostępne też na MAC, I kolejna kwestia, na początku myślałem że każdą aplikację trzeba kupić bo to Mac... :)) Jak się okazuje, to na Maca jest więcej stron z "lewym"
@michal-dziadkowiec: Reasumując, Mac nie jest dla rozrywki, ale do pracy. I w tym się sprawdza doskonale. Będą na początku problemy z przesiadką z Windows (ja tak miałem po ponad 20 latach) ale to kwestia przyzwyczajenia. Kwestia softu to też ni jest problem. Jeśli Cię stać na wszystko to kupujesz i bez problemu, jeśli coś Cię przerasta... są sposoby :) No i dla mnie największy PLUS, Windows mi się znudził, tu jest
Ja mam problem na MacBooku się z 500 ㎇ zmieścić, a tu 256 ㎇, którego później nie upgradeujesz. Zawsze każdemu odradzałem takie posunięcie. To pozorna oszczędność.
@felixos: dysk zewnętrzny to żadna wygoda. To już nie laptop. Mam 2 zewnętrzne dyski (nie lubię jak mi leży takie coś obok podłączone) i serwer NAS, ale traktuje to tylko jako archiwum plików do których rzadko zaglądam i backup. Brak możliwosci rozszerzenia pamięci, to jest rzecz której Apple wybaczyć nie mogę. Ale wiem, że wielu ludziom to nie przeszkadza.