Wpis z mikrobloga

Ostatni wpis o optymalizowaniu kredytu hipotecznego. Wskazaliśmy wiele obszarów, w których można zmniejszyć finalne koszty.

Cena zakupu nieruchomości w ciągu ostatnich 10 lat drastycznie wzrosła. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 4 krotnie wzrósł koszt kredytu hipotecznego. Z 2-2.5% do ponad 9%. Dlatego skupmy się na wyższych kwotach. Ostatnio wskazałem dwa kluczowe momenty, gdy możemy refinansować kredyt:

1. Działanie interwencyjne, gdy opłacalna jest stała stopa procentowa. Szacunkowa oszczędność 3% na najbliższe 3 lata.
2. Przejście na tańsze zmienne oprocentowanie, w celu długofalowego pozostania przy tej ofercie. Oszczędność 0.5% przez około 20-25 lat.

Ile teraz wynosi duża hipoteka? Weźmy pod uwagę 6 największych miast, około 50 metrów powierzchni. Zakładamy kwotę kredytu 500 tysięcy zł. Aby policzyć korzyści długo terminowe musimy założyć ile może wynieść średnie oprocentowanie. wg. mnie będzie to 5%.

5%, 500 tysięcy, kolejne 25 lat = 376885 zł odsetek
4.5%, 500 tysięcy, kolejne 25 lat = 333748 zł odsetek

To około 40 tysięcy złotych oszczędności. Dodatkowo różnice w racie możemy inwestować lub nadpłacać nią kredyt.

Ile pozwoliło zaoszczędzić przejście na stałe oprocentowanie w odpowiednim momencie:
500 tysięcy, 9.5%, 30 lat = rata 4204 zł
500 tysięcy, 6.5%, 30 lat = rata 3160 zł

1044 zł przez 36 miesięcy = 37584 zł. Tyle można było zaoszczędzić przechodząc na stałe oprocentowanie w odpowiednim momencie.

Oczywiście duże oszczędności, proporcjonalne do oprocentowania daje także nadpłacanie lub długoterminowe inwestowanie z uwzględnieniem procentu składanego i ryzyka rozproszonego w czasie. Warto zwrócić także uwagę na różnice w racie malejącej oraz stałej. Ta pierwsza została zaproponowana do projektu Kredyt 2%. Rata początkowo jest wyższa, wynika to ze stałego poziomu spłacanego kapitału. W racie malejącej początkowo spłacamy od 10% kapitału(dla oprocentowania 9%) do nawet 50%(gdy stopy procentowe=0).

Umiejętność liczenia na pewno pomoże lepiej zrozumieć kredyt hipoteczny i jego opłacalność. Przydatne są także sensowne kalkulatory. Jeśli szukasz pomocy, w którymkolwiek z tych zagadnień napisz do mnie po pomoc. Dziękuje wam za liczbę plusów. Łącznie ten poradnik liczył 6 wpisów(ostatnie na moim profilu).

  • 9
co ty za glupoty piszesz REALNIE KREDYT 2 % TO W ŻECZYWISTOŚCI JEST 5 % BO BANK DOLICZA MARŻE!!!!


@dzikuZplasriku: przecież te jego wpisy zawsze takie były, bo koleś to zwykły sprzedawca od polis który nagania frajerów na swoje produkty i nie zna się na niczym
  • 1
@SzitpostForReal

Dokładnie takie komentarze dostaje pod każdym wpisem, co najmniej po kilka. A jeszcze więcej wiadomości prywatnych z chęcią podjęcia współpracy czy podziękowaniami za treści, które publikuje. Twoje obelgi i #!$%@? to dla mnie największa motywacja w dalszym pisaniu treści. Ostatnio siedziałeś cicho, ale dostałem parę razy ponad 100 plusów i już szukasz zaczepki. Komentarz tego pierwszego był raczej ironiczny. O Kredycie 2% wspomniałem tylko używając jego nazwy politycznej i ustawowej, wpis