Wpis z mikrobloga

Jak ubezpieczenie wpływa na koszt kredytu?

Wyróżniamy 3 typy wymagań banku jeśli chodzi o ubezpieczenie na życie:

1. Ubezpieczenie jako prowizja na 48/60 miesięcy płatne jednorazowo(Alior, PKO)
2. Ubezpieczenie opłacane regularnie, cena uzależniona od salda kredytu(mBank, ING, BNP, Santander)
3. Możliwość ubezpieczenia zewnętrznego(Millenium, Pekao)

Uporządkowane od najdroższego do najtańszego. Co do jakości działania oraz wyłączeń na ten temat powstał obszerny wpis z konkretnymi przykładami. Teoretycznie, wg. prawa żaden bank nie może żądać obowiązku ubezpieczenia. W praktyce jednak każda topowa oferta ma w sobie element ubezpieczenia. Banki mają w jednym momencie kilka różnych ofert. Zawsze analizuję tylko tą, która jest sumarycznie najtańsza i przeważnie jest to oferta z obowiązkowym ubezpieczeniem. Rezygnacja jest niemożliwa lub powoduje podniesienie marży o 0.1-0.6 p.p.

Ubezpieczenie w formie jednorazowej opłaty zastępuję prowizje. Różnica jest istotna gdy spłacimy kredyt po 5/10/15 latach. W przypadku ubezpieczenia nie odzyskamy nic, w przypadku prowizji zwrot będzie proporcjonalny do okresu.

Analiza kosztów:

1. Alior Bank(PZU), od 2.85% aktualnie do 5% dawniej, płatne jednorazowo
2. PKO, 3.25% jednorazowo dla najtańszej oferty
3. BNP(Cardiff), 0.48% salda rocznie(marża niższa o 0.4) lub 0.87% salda(obniżka o 0.6 p.p)
4. mBank, 0.54% salda rocznie, rezygnacja możliwa po 5 latach
5. ING(NN), wymagane zawsze do oferty promocyjnej, obniżka marży o 0.4 p.p. Koszt od 0.42% do 0.66% rocznie(mają kilka ofert). Możliwość rezygnacji po 3 latach.
6. Santander(Aviva), 0.42% salda rocznie(marża niższa o 0.2 p.p), zmiana po 5 latach
7. Pekao. Ubezpieczenie na życie zewnętrzne, wystarczy 25% salda. Często jednak oferują CPI(od utraty pracy), rezygnacja=podniesienie marży. Warunki często się zmieniają.

Ile kosztuje ubezpieczenie indywidualne? Policzmy to dla 30 latka, 400 tysięcy salda kredytu oraz 25 letni okres. Ubezpieczenie, które jest najlepsze, najtańsze oraz akceptowane przez banki to degres z stałą sumą przez pierwsze 5 lat. Cena 41 zł miesięcznie. Bankowe kosztuje nas w pierwszych latach, licząc dla średniego salda 350 tysięcy około 150 zł miesięcznie.

Czy opłaca się rezygnacja? Jeśli marża podskoczy nam o 0.3 p.p rata wzrośnie o około 82 zł(parametry te same co wyżej). Czyli się opłaca szczególnie, że ubezpieczenie bankowe to duża szansa na brak wypłaty.

Ważna informacja na koniec. Jeśli masz ubezpieczenie bankowe sprawdź kiedy możesz z niego zrezygnować. Jeśli opłacasz bankowe zadzwoń do banku i zapytaj o ile zmieni się rata przy rezygnacji. Wybierając bank przy refinansowaniu lub zakupie uwzględnij kwestie ubezpieczenia, ale pamiętaj, że nie jest najważniejsza. Inne parametry jak prowizje czy koszty dodatkowe decydują o tym która oferta jest najtańsza.

Tym razem wołam wszystkich i wrzucam pierwszy komentarz do wołania na najbliższe 2/3 tygodnie. Następny wpis o ubezpieczeniach nieruchomości wymaganych przez bank.

  • 7