Wpis z mikrobloga

Witam!

Czy jest tu jakiś cwaniak co dostał na rozpoczęcie działaności firmy jakieś dofinansowanie?

Wracam z emigracji i ogarniam czy mi przysługuje dofinansowanie z urzędu pracy / z racji bycia bezrobotnym (na razie nie jestem) / z racji powrotu z emigracji (pracowalem na umowe o prace niemiecką) / bo chce firmę otworzyć typu ja pracuje dla korpo IT w formie B2B. Mogę nawet moją dziewczynę zatrudnić jako sekretarka na 1/10 etatu (najmniejszy chyba możliwy)

Jak to wygląda też w kwestii wydania tego? Moja firma będzie zajmować się tym że pracuje dla jakiejś firmy jako informatyk. Ale też np będę musiał do firmy do Wrocławia, z Krakowa przyjechać i czy mogę to wydać na kupno szybszej furki? Czy tylko jakiś sprzęt IT?

Jak działa też nabijanie kosztów i opisywanie tego potem? Czy mogę wpisywać głupie rzeczy w koszta, typu paliwo do samochodu albo pepsi do picia podczas pracy? No bo piję to pepsi i jezdze furką też w kwestiach zawodowodych.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz
#programowanie #programista15k #sql #azure #podatki #pis #samochody #bmw #informatyka
  • 15
@cohontes: Nie wiem co przeczytałeś, ale ja nie pracuję w branży IT, a sprzęt komputerowy sobie czasami kupuję, bo też jest mi potrzebny (jakieś laptopy, dyski, drukarki, telefony - celowo piszę w liczbie mnogiej).
Jedyną przesadą wydaje mi się Pepsi (no i paliwo, ale ryczałt z kilometrówki już OK), ale ja nie wróciłem z emigracji.
@cohontes: Odnoszę się do tego artykułu - https://bizplanner.pl/dofinansowanie-pup-2023/ , naprawdę nie ogarniam kompletnie tematu dofinansowan jak i tego jak wygląda kwestia księgowości i działania jakichkolwiek form dofinansowań, Myślę że forma wpisu jest troche sarkastyczna, bo domyślam się że w żaden sposób to nie wygląda w ten sposób. Nadal też zastanawiam się jednak nad pójściem w UoP ze względów bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Wybacz jeżeli w jakikolwiek sposób mogłem zabrzmieć jak ignorant.
@Devasto27: idziesz do księgowej / doradcy i Ci powiedzą. W koszta wszystkiego nie wrzucisz ale samochod można, paliwo rozliczasz na dwa sposoby chyba, furę też. Na wyjazdy masz diety itp itd. Dofinansowanie unia lub PUP ale nie warto chyba bo musisz udowodnić na co zuzyles kasę
@piotrlionel: Umówiłem się już do paru miejsc ale chciałem też zasięgnąć wiedzy na włąsną rękę. Bardzo dziękuję za merytoryczną odpowiedz. Czyli raczej mi nie dofinansują sprowadzenia BWM 5-letniego od szwaba XD Myślałem o sprzedawaniu telefonów jako forma pieniężenia dofinansowania.
@Devasto27: ogólnie ciężko na używane fury brać leasing w poważnych bankach na dobrym procencie. Ogólnie teraz rynek #!$%@?ło i nie wiem czy warto. Ja brałem Toyota z salonu bo na 2 letni poleasingowy nie miał kto mi dać leasingu xD A to i tak było 4 lata temu. Wpisz kilka kodów PKD powiązanych z branżą. Szukaj księgowej ubezpieczonej i ogarniętej która nie boi się wrzucać różnych faktur w koszty i tyle.