Wpis z mikrobloga

Dziś przygotowałem dla Was fotorelację z jednych z najwyższych mostów w Polsce.
Stańczyki to mała wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. To tutaj znajdują się majestatyczne, ogromne kolejowe wiadukty. Są to imponującej wielkości zabytki, pomniki techniki budowlanej. Umiejscowione nad rzeką Błędzianką stanowią część nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy.
Pierwszy most został zbudowany w latach 1912 — 1914, po którym pociągi kursowały do 1944 r. W latach 1923 — 1926 wzniesiono drugi most. Mimo potężnych nakładów pracy nigdy nie był użytkowany.
Co ciekawe, akwedukty budowano w rejonie, w którym trwały intensywne działania wojenne. Sama linia kolejowa służyła w głównej mierze do celów militarnych. Miała ułatwić bardzo szybki transport żołnierzy oraz ich zaopatrzenia z terenów Puszczy Rominckiej. Jeszcze w latach 40. po słynnych mostach kursowały pociągi, które woziły m.in. głazy z Suwalszczyzny do budowy kwatery Hitlera. Same mosty nie ucierpiały podczas działań II wojny światowej. W 1945 r. tory zostały niestety rozebrane przez Armię Czerwoną i linia kolejowa zakończyła swoje funkcjonowanie.
Kiedyś mosty pełniły funkcje głównie użytkowe, teraz stanowią przede wszystkim doskonały punkt podczas rodzinnych wycieczek. Deptak spacerowy na wysokości 36 m nad ziemią cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających te tereny. Kiedyś dla miłośników mocnych wrażeń organizowane były w tym miejscu skoki na bungee, jednak ze względu na kiepski stan techniczny wiaduktów zaprzestano organizowania tej rozrywki.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Dziś przygotowałem dla Was fotorelację z jednych z najwyższych mostów w P...

źródło: DSC_0086

Pobierz
  • 34